kryesore2

E premte, 28 Janar, 2022
E premte, 28 Janar, 2022

ETIKETA

kryesore2

Kanada/ Shqiptarja Ana Golja shpallet “Aktorja më e mirë” në festivalin e filmit

Artistja dhe producentja Shqiptare në Kanada Ana  Golja është vlerësuar në festivalin e filmit “Lavazza Film Festival”  për filmin The Cuban. Golja nëpërmjet një postimi...

Arbëresh / 1 gusht 1897 botohej numri i parë revistës “Ili i Arbrešvet”

123 vjet më parë, pikërisht me 1 gusht 1897 nisi botimi i revistës “Ili i Arbrešvet” (Ylli i Arbëreshëve), revistë e themeluar me porosi...

“Taxh Mahali”, mrekullia e ndërtuar nga arkitekti shqiptar

Në Indi një nga mrekullitë arkitekturore të botës, projektuar e ndërtuar nga shqiptari prej Oparit të Korçës, arkitekti kryemjeshtër Mehmet Isaja. Nga fundi i...

“Nga Kalabria me dashuri”, si janë ruajtur me fanatizëm ritet tradicionale

Kolë Kamsi, është një ndër studiuesit më të njohur që ka botuar mbi arbëreshët e Italisë dhe dialektin arbëresh, duke i kushtuar disa botime...

Babai i Dua Lipës:Nuk ekziston një kombësi “kosovare” unë jam shqiptar i Kosovës

Kosova është një shtet i pavarur, por nuk ekziston një kombësi “kosovare”. Kjo është një nga gjërat që të bën përshtypje thuajse në çdo...

Tërmeti / Zvicra jep 1.3 mln eurot e para

Finalizohet dhënia e pjesës së parë të grantit nga shteti zviceran në masën 1.3 milion euro  nga  9 mln euro në total, për rindërtimin...

“I kthen nderin Shqipërisë”, Italia fond të veçantë për shëndetësinë shqiptare

Konferenca e Rajoneve në Itali, e zhvilluar ditën e djeshme në Bari, miratoi një program operativ plotësues, si pjesë e një konferencë shëndetësore në...

Hapet “Arena e Veronës” pas Covid-19, shkëlqen shqiptari Saimir Pirgu

Pas “mbylljes së madhe”  të Italisë për shkak të pandmisë së shkaktuar nga Covid-19, më 25 korrik, Arena e Veronës hapi kalendarin veror me...

QSPA nis bashkëpunimin me Federatën e Shoqatave Arbëreshe

Sot, për herë të parë është nënshkruar një protokoll bashkëpunimi ndërmjet një institucioni publik shqiptar Qendra e Studimeve dhe Publikimeve për Arbëreshët (QSPA) dhe...

Historia / Katër breza shqiptarësh të suksesshëm në Massachusetts

Një vizitë në fermën “Kane”, Danvers Massachusetts, SHBA, nga Koço Mosko Isha në kërkim të një biznesi bujqësor nga një shqiptar këtu në Amerikë. Më...

Të fundit

Medalioni i parë i Gjergj Kastritot Skënderbeut nga viti 1449 që ruhet në Zagreb

Studimet dhe hulumtimet shkencore për epokën e Skenderbeut, po japin rezultate të reja në fusha dhe lëmi të ndryshme, për të cilat më parë...

Britania heq kufizimet anti-COVID-19

Britania e Madhe duke filluar nga sot ka hequr masat kundër koronavirusit të ri (COVID-19), përveç izolimit në rast infektimi. Në njoftimin nga Ministria e...

30 milionë euro për Armando Brojën, lojtari shqiptar më i paguar

Armando Broja është lojtari shqiptar më i kërkuar i momentit. Sulmuesi i Kombëtares shqiptare po shkëlqen me Southampton këtë sezon në Premier League dhe...

EMA miraton pilulën e parë kundër COVID

Agjencia Evropiane e Barnave (EMA) njoftoi të enjten se ka miratuar pilulën anti-COVID-19 të Pfizerit, Paxlovid, duke u bërë ilaçi i parë antiviral që...

Dy shqiptarë të nominuar për “iHeart Radio Music Awards 2022”

Nominimet për çmimet e iHeartRadio Music Awards 2022 u shpallën të enjten nga iHeartMedia dhe FOX Entertainment. Çmimet muzikore iHeartRadio nderojnë artistët dhe këngët më...