korce

E martë, 26 Janar, 2021
E martë, 26 Janar, 2021

ETIKETA

korce

Destinacion turistik/ Dardha, fshati ideal i dimrit

Këtë fundviti fshati Dardhë i Korçës ishte ndër më të preferuarit për shqiptarët brenda vendit për të kaluar natën e ndërrimit të viteve. Fshati Dardhë...

125 vite nga vdekja e rilindasit që hapi shkollën e parë shqipe për vajza

Gjerasim D. Qiriazi, predikuesi i parë protestant shqiptar dhe themeluesi i Vëllazërisë së Ungjillorëve dhe i Shkollës Shqipe të Vashave në Korçë vdiq më...

Nis “Korca Short Film Festival”, 32 filma shqiptarë dhe të huaj në konkurrim

“Korça Short Film Festival” këtë vit vjen në një format ndryshe. Ai po zhvillohet online për shkak të situatës së pandemisë. Në garë këtë...

SHBA/ Mjekët shqiptarë dhurojnë pajisje për spitalin rajonal në Korçë

Mjekët e shoqatës "Albanians Fighting Cancer" në Shtetet e Bashkuara të Amerikës kanë ndihmuar spitalin rajonal të Korçës me pajisje dhe mjete të domosdoshme...

Historia/ Filantropi që i dhuroi Korçës bibliotekën, kinemanë, liceun e spitalin

Filantropi Thoma Turtulli ishte bamirësi që i dhuroi Korçës bibliotekën, kinemanë, liceun, spitalin dhe jetimoren. Ai ndërroi jetë më 19 nëntor 1937 nga bronkopneumonia,...

110-vjetori i lindjes përkujtohet Tefta Tashko Koço

Tefta Tashko Koço, artistja e madhe shqiptare, përkujtohet në 110-vjetorin e lindjes. Ajo mbetet një prej artisteve më të dashura për publikun shqiptar. Tefta...

Hapja e shkollës shqipe për vajza në Korçë, historia e luftës kundër injorancës

“Historia e shkollës së parë shqiptare për vajza, është si një romancë plot aventura. Është historia e luftës kundër injorancës, që pati arritje të...

Pamjet e rralla/ Thanas Viso Mborja, nxënësi i parë i shkollës së parë shqipe

Sot më 5 tetor në ditën ndërkombëtare të mësuesve, Arkivi Qendror i Shtetit publikoi një kronikë të rrallë të vitit 1961. Në këtë kronikë...

Kristi Kono dhe historia e operetës së parë shqiptare “Agimi”

8 qershori i vitit 1937 do të shënonte realizimin e një prej koncerteve më të veçanta në qytetin Korçës. Ishte puna e kompozitorit dhe...

Të fundit

Greqi/ Ambasada: Gati dokumentat ID deri më datë 24 dhjetor 2020

Ambasada e Republikës së Shqipërisë në Athinë njofton se shtetasit të cilët kanë kryer aplikim për dokumente biometrikë (pasaportë dhe kartë identiteti) deri më...

Turqi/ Portieri shqiptar ndërron ekip, gati për aventurën e re

Portieri shqiptar Gentian Selmani pritet të ndryshojë skuadër, por sërish do të mbetet në Turqi. Sportisti i Menemensporit raportohet se ka arritur marrëveshje me klubin...

Itali/ Ambasada e Shqipërisë njofton mbërritjen e dokumentave ID

Ambasada e Republikës së Shqipërisë në Romë njofton qytetarët se kanë mbërritur  pasaportë dhe letërnjoftim për ata që kanë aplikuar deri më datën 18...

Greqi / Prezantimi i Organizatës “Jeta_Selanik” në festën e shumëgjuhësisë

Organizata “Jeta” në Selanik mori pjesë në festivalin e shumëgjuhësisë, i cili u organizua nëpërmjet platformës online “Zoom”. Pjesëtaret që përfaqësuan Organizatën “Jeta” u prezantuan...

SHBA / Masa më të rrepta kundër COVID-19

Administrata e Presidentit Joe Biden do të ndalojë hyrjen në vend të shumicës së shtetasve jo-amerikanë të cilët kanë qenë kohët e fundit në...