koka3

E premte, 9 Qershor, 2023
E premte, 9 Qershor, 2023

ETIKETA

koka3

Suedi / 13 vjeçari shqiptar ylli i ri i ekipit të Stokholmit

Aleksios Idrizi është një nga futbollistët më të talentuar të kampionatit të superligës suedeze në kategorinë e moshës 13 vjeçare. Familja e...

Ribotohen tri vepra të Lasgush Poradecit

Ribotohen tri vepra të Lasgush Poradecit të përgatitura nën kujdesin e së bijës Marie Poradeci. Bëhet fjalë për librat:...

Itali / Autorja Denada Ndreca në “Passaggi Festival”

“Passaggi Festival” publikon leximin e lirikës “Radici” (Rrënjët) pjesë e përmbledhjes me poezi "Senza Paura" (Pa frikë) nga poetja shqiptare me banim...

Covid-19/ Greqia: Duhet marrëveshje me Shqipërinë, rrezikohet prodhimi i frutave

Ministri grek i bujqësisë Makis Vorodhis, tha se Athina është e shqetësuar lidhur me situatën e krijuar mbas mbylljes së kufijve, pasi nëse kjo...

Besimtarët katolik shqiptar në SHBA e Kanada festojnë Pashkën virtualisht

"Nuk duhet harruar se ky virus nuk do të jetë për gjithmonë - por do të zhduket së shpejti me ndihmën e...

Koronavirus mund të zvogëlojë tregtinë botërore deri në një të tretën

Ekonomisti Robert J. Shiller mendon se COVID-19 ka sjellë "dy pandemi".E para është pandemia e shëndetit dhe e dyta është pandemia e...

Karantina / Bujar Qamili këndon për banorët në rrugicat e Shkodrës

  “Kryeqendra e veriut” të Shqipërisë ka vendosur të sfidojë pandeminë COVID-19 sikurse vetëm ajo mund ta bënte, me muzikë. Njerëzit nga ballkonet e dritaret e...

Shoqata shqiptaro-amerikane ndihma për familjet në Shkodër

Shoqata shqiptaro-amerikane “Duart e Hapura” në New York ka dërguar në Shkodër një sasi ndihmash humanitare për të mbështetur familjet në nevojë,...

Apple e Google bashkohen në ngadalësimin e shpërndarjes së koronavirusit

Apple dhe Google kanë bërë të ditur se do të punojnë bashkë për të krijuar një teknologji të gjurmimit të kontakteve me...

Mjeku shqiptar Erion Musabelliu flet për situatën në Kanada

Mjeku shqiptar në Kanada, Erion Musabelliu, teksa flet për situatën e krijuar nga Covid-19, tregon se në këtë vend po zhvillohen disa...

Të fundit

Napoli kryeqyteti i arbëreshëve

Dikush ka thënë që Napoli është nga ato qytete që kalon nga 1 deri tek 10 pa kaluar nga 0 deri 9. Për të...

Çmim i parë për poeten Irma Kurti në SHBA

Një tjetër vlerësim për krijimtarinë e poetes shqiptare Irma Kurti, e cila vlerësohet me çmim të parë në Amerikë në konkursin letrar “Poetry Thymes...

Shkolla “Gjuha Jonë”  në Philadelphia kremton mbylljen e vitit mësimor

4 Qershori 2023 nuk mund të konsiderohej për gjithë komunitetin shqiptar të Filadelfias thjesht si Dita e mbylljes së vitit mësimor 2022-2023 në shkollën...

Je në Prishtinë? Mos e humb prezantimin e Abetares Mbarëkombëtare

Me moton “Libri triumfon” ditën e djeshme është çelur edicioni i 23-të i Panairit të Librit në Prishtinë . Një aktivitet ku është paralajmëruar të...

Takim me kryesinë e “Shkollës Shqipe” në Zvicër

Në prag të përfundimit të vitit shkollor 2022/2023, të mësimit shqip në Zvicër  sot  në mjediset e Ambasadës së Shqipërisë u organizua një takim...