koka3

E martë, 28 Maj, 2024
E martë, 28 Maj, 2024

ETIKETA

koka3

Arbëreshët e “Piana degli Albanesi” përkujtojnë vrasjen e gjykatësit Falcone

Banorët arbëreshë të komunës ''Piana degli Albanesi'' dhe "Firmo" përkujtuan pasditen e sotme vrasjen e gjykatësit Giovanni Falcone nga klani i Cosa Nostra-s. Ata...

Foto dite / Viti 1903, Shqiptarë në bordin e anijes “Elektra”

Në një udhëtim diku midis Patras dhe Korfuzit shqiptarë që kërcejnë në bodin e anijes "Elektra", viti 1903.

Hapen muzetë në Shqipëri, ja kushtet dhe masat e ndërmarra ndaj pandemisë Covid

Muzetë në vendin tonë kanë hapur dyert pas një periudhe mbylljeje 66 ditore, me rregulla dhe kushte të reja në kuadër të mbrojtjes së...

Kriminelët në internet shfrytëzojnë pandeminë Covid-19, rrisin sulmet

Gjatë javëve të izolimit nga pandemia Covid-19 shumë njerëz punuan nga shtëpia përpara kompjuterit, si dhe në të njëjtën mënyrë u informuan, argëtuan dhe...

Itali / Lazio dhe Verona, në sulm për Marash Kumbullën

Marash Kumbulla, i cili pritet të jetë një nga shtyllat e kombëtares shqiptare, është në shenjestrën e shumë klubeve europiane të futbollit. Nga Napoli,...

Po të mos ishte koronavirusi, Dua Lipa sonte do të mbante koncert në Vjenë

Pop ylli botëror, Dua Lipa në turneun e saj evropian “Future Nostalgie”, më 19 maj kishte planifikuar të mbante koncert në sallën e qytetit...

BE: Kufijtë europianë për pushuesit do të hapen deri në verë

Europa dëshiron të hapë kufijtë e brendshëm për turizmin para fillimit të verës. Kështu deklaruan sot ministrat e Jashtëm të BE-së. “Është e rëndësishme që...

Merkel dhe Macron, plan të përbashkët për rimëkëmbjen e ekonomisë evropiane

Presidenti francez Emmanuel Macron dhe kancelarja gjermane Angela Merkel do të paraqesin një plan të përbashkët për të nxitur rimëkëmbjen e BE-së nga kriza...

Goditja s’është e pariparueshme, do të kthehemi në normalitet pas 3 muajsh

Armand Mala, kontabilist, ekspert në legjislacionin tatimor, thotë se goditja e ekonomisë nga pandemia Covid-19 nuk është e pariparueshme, pasi konsumi do të rikthehet...

Igli Tare: Futbolli italian të ndjekë shembullin shqiptar

Drejtori sportiv i Lacios, Igli Tare e konsideron si një padrejtësi të madhe mbylljen e kampionatit italian nga pandemia Covid-19. Ai thotë se kështu...

Të fundit

“Lahuta e Malcis” bashkoi artdashësit shqiptarë në Bronxville

Në Librarinë Publike të Bronxville, New York, nën kujdesin dhe organizimin e "Albanian American Club of Westchester", kryevepra epike e At' Gjergj Fishtës "Lahuta...

Lulzim Basha: Vota e diasporës, borxh ndaj bashkatdhetarëve

Kryetari i Partisë Demokratike, Lulzim Basha, ka reaguar pas takimit  të Kryeministrit Edi Rama me shqiptarët në Itali. Sipas Bashës, vota e diasporës është detyrë...

“Malli i Mëmëdheut”, shoqëria e parë shqiptare në SHBA themeluar në vitin 1906

Shoqëria “Malli i Mëmëdheut” ishte shoqëria e parë shqiptare e krijuar në SHBA. Kjo shoqëri e cila u bë shembull për shumë shqiptarë të...

Analiza/ Përse i nevojiten kryeministrit Rama mitingjet nëpër Europë?

Nga Artan Fuga Për ç’arsye nuk po e kuptojnë në Shqipëri se përse kryeministri Edi Rama ka nevojë për mitingje nëpër qytete të ndryshme evropiane? Duket...

Kritika që s’duhet humbur për “Beethoven dhe revolucioni francez” të Fan Nolit

“Musical America” ka botuar, me 1 dhjetor 1947, në faqen n°31, një shkrim kritik mbi librin “Beethoven dhe Revolucioni francez — Beethoven and the...