koka3

E martë, 21 Mars, 2023
E martë, 21 Mars, 2023

ETIKETA

koka3

Suedi / Universiteti i Upsalas kurse online për gjuhën shqipe

Universiteti i Upsalas në Suedi ka çelur një kurs on line për ata që japin mësime të gjuhës shqipe ose duan të...

“Shqiponjat” nga Shën Sofia, 25 vite aktivitet për ruajtjen e kulturës arbëreshe

Grupi “Shqiponjat” lindi në komunitetin arbëresh të Shën Sofis së Epirit në pranverën e vitit 1994 dhe u bë një shoqatë e...

SHBA / Kursi i Gjuhës Shqipe në Arizona State University për herë të parë online

Kursi intensiv i gjuhës shqipe në Arizona State University, ASU për studentët, mësuesit, dhe nxënësit e klasave të shkollave të mesme, dhe...

“Polikarpi”, një nga komeditë e para arbëreshe

Në letërsinë arbëreshe shënjohen pikënisjet e disa zhanreve letrare, të cilat kanë ndikuar në zhvillimin dhe pasurimin e letërsisë shqipe në tërësi....

Java e madhe arbëreshe, vazhdon tradita shekullore e pashkëve

Një nga elementet që ka ndikuar në ruajtjen shumëshekullore të gjuhës dhe traditave tek arbëreshët është edhe...

Hungari / Shtyhen afatet e lejeve të qëndrimit

Qeveria e Hungarisë, ka bërë të ditur se të gjitha lejet e qëndrimit të lëshuara nga autoritetet e Hungarisë, do të jenë...

Kosovë / Remitancat mund të bien në nivelin e krizës ekonomike të vitit 2009

Banka Qendrore e Kosovës (BQK) ka parashikuar rënie të të ardhurave dytësore në ekonominë e Kosovës, për shkak të pandemisë së shkaktuar nga...

Mjeku shqiptaro-amerikan:Babai në luftë s’kishte frikë, unë kam frikë nga virusi

Mjeku shqiptaro-amerikan Fillor Çaushaj ka folur me çiltërsi për rrezikshmërinë e panjohur të këtij virusi. Duke e vënë veten...

Shkollat e gjuhës shqipe mësim online për fëmijët shqiptarë

Pandemia e shkaktuar nga virusi COVID-19 ka detyruar qeveritë të pezullojnë procesin mësimor. Nisur nga kjo situatë, në shumë vende të botës mësimi po...

Eksperti i ekonomisë, Safet Gërxhalliu, flet për rimëkëmbjen e ekonomisë

  Rimëkëmbja ekonomike dhe përmirësimi i klimës së biznesit do të jenë çështjet më të diskutuara nga ekonomistët e...

Të fundit

Photo Day/ Shepparton Albanian Harvest Festival

The biggest festival of Albanian culture in Australia "Shepparton Albanian Harvest Festival" was held yesterday at Queens Gardens. Hundreds of Albanians were present, they...

Deputeti shqiptar i Suedisë hero, i shpëton jetën foshnjes në Mal të Zi

Deputeti shqiptar në Parlamentin e Suedisë, Adnan Dibrani ishte këtë fundjavë në Mal të Zi si pjesë e misionit vëzhgues të Asamblesë Parlamentare të...

Foto Dite/ Shepparton Albanian Harvest Festival

Është mbajtur ditën e djeshme në Queens Gardens, festivali më i madh i kulturës shqiptare në Australi “Shepparton Albanian Harvest Festival”.  Të pranishëm qindra...

Lahuta në UNESCO, ekspertët takim me komunitetin e rapsodëve

Fondacioni AADF dhe Ministria e Kulturës organizuan këtë fundjavë në Shkodër takimin e grupit të ekspertëve me komunitetin e rapsodëve dhe të trashëguesve të...

”Trevelinglifestyle”: Shqipëria destinacioni i vitit

Ka shumë destinacione evropiane të paprekura, por një vend në lindje është dëshmuar të jetë një nga më të mirët e vitit, Shqipëria, shkruan...