koka3

E diel, 25 Shkurt, 2024
E diel, 25 Shkurt, 2024

ETIKETA

koka3

Po të mos ishte koronavirusi, Dua Lipa sonte do të mbante koncert në Vjenë

Pop ylli botëror, Dua Lipa në turneun e saj evropian “Future Nostalgie”, më 19 maj kishte planifikuar të mbante koncert në sallën e qytetit...

BE: Kufijtë europianë për pushuesit do të hapen deri në verë

Europa dëshiron të hapë kufijtë e brendshëm për turizmin para fillimit të verës. Kështu deklaruan sot ministrat e Jashtëm të BE-së. “Është e rëndësishme që...

Merkel dhe Macron, plan të përbashkët për rimëkëmbjen e ekonomisë evropiane

Presidenti francez Emmanuel Macron dhe kancelarja gjermane Angela Merkel do të paraqesin një plan të përbashkët për të nxitur rimëkëmbjen e BE-së nga kriza...

Goditja s’është e pariparueshme, do të kthehemi në normalitet pas 3 muajsh

Armand Mala, kontabilist, ekspert në legjislacionin tatimor, thotë se goditja e ekonomisë nga pandemia Covid-19 nuk është e pariparueshme, pasi konsumi do të rikthehet...

Igli Tare: Futbolli italian të ndjekë shembullin shqiptar

Drejtori sportiv i Lacios, Igli Tare e konsideron si një padrejtësi të madhe mbylljen e kampionatit italian nga pandemia Covid-19. Ai thotë se kështu...

Ekspertja shqiptare në Itali: Sektori i turizmit, më i prekuri nga Covid

Ekspertja shqiptare e turizmit, Sara Gezdari, e cila jeton prej 23 vitesh mes Italisë dhe Britanisë, thotë se sektori që mbulon do ta ketë...

BE prezanton projekt planin për rimëkëmbjen ekonomike

Komisioni Europian parashikon të prezantojë më 27 maj propozimin për planin e rimëkëmbjes për ekonominë europiane zhytur në recesion nga pandemia. Lajmi komunikohet nga...

Liga shqiptare e Futbollit në Austri: Zero përfitim, vetëm dashuri për sportin

Prej 10 vitesh në Austri është krijuar dhe funksionon Liga Shqiptare e Futbollit, një grupim i cili ka për qëllimi që sporti shqiptar të...

Itali/ Poeti i ri shqiptar, Julian Zhara nderohet në Itali me çmimin “Lermontov”

Poeti i ri shqiptar, Julian Zhara është nderuar në Itali me çmimin "Lermontov", për aktivitetin e tij poetik në edicionin 18 të Festivalit Kombëtar...

Menaxheri i njohur shqiptar në Itali, Sokol Haxhia skanon lojtarët e Kombëtares

Sokol Haxhia, një nga menaxherët më të suksesshëm shqiptar që vepron në Itali, ka momentalisht nën menaxhim shumë futbollistë të Kombëtares Shqiptare. Në një...

Të fundit

Greqi/ Nxënësit e klasës së gjuhës shqipe në Kiplesi festuan Pavarësinë e Kosovës

Në kuadër të Ditës së Pavarësisë së Republikës së Kosovës, mësuesja Lefteri Metkaj dhe Me rastin e 16 vjetorit të Pavarësisë së Kosovës nxënësit e...

Noli TV, kulturë, informacion, identitet kombëtar në SHBA

Noli TV është një shembull i suksesit të një kanali televiziv lokal që shërben si një zë i rëndësishëm për komunitetin shqiptar. Noli TV...

16 vjetori i Pavarësisë së Kosovës, kryeministri Kurti i pranishëm në kremtimet në Britani

Ditën e djeshme Ambasada e Republikës së Kosovës organizoi një pritje me rastin e 16 vjetorit të Pavarësisë së Kosovës. Në pritjen e organizuar...

NDIEJ VS NDJEJ

 Kur një “j” në vend të “i” e ndryshon krejtësisht kuptimin!  Pse gabojmë kaq shumë me këto dy folje?   Para disa kohësh nisa të...

Diaspora redakton Wikipedia-n

Prej 20 shkurtit  Wikimedian-ët e Gjuhës Shqipe kanë nisur një fushatë për redaktimin e gjuhës shqipe në platformën wikipedia. Misioni i kësaj nisme të përbashkët...