koka1

E diel, 1 Tetor, 2023
E diel, 1 Tetor, 2023

ETIKETA

koka1

Aktorët shqiptar pjesë e serialit “Gangs of London”, premiera më 23 prill

Pas përfundimit të serialit më të famshëm në botë “Game of Thrones” është lëshuar traileri i “Gangs of London”, i cili pritet...

Inva Mula dhe Elhaida Dani Mesazh sensibilizues për Shkodrën

Dy shqiptaret e njohura në skenën ndërkombëtare Inva Mula dhe Elhaida Dani kanë dhënë një mesazh për qytetin e Shkodrës në këtë...

Kur studiuesi francez u kërkonte bashkëkombasve të kujtonin fjalët e shqiptarëve

“Le Phare de la Loire” ka botuar, të mërkurën e 19 janarit 1898, në ballinë, manifestin e popullit shqiptar të 1 janarit 1898,...

Një platformë që jep informacione të sakta mbi shëndetin dhe COVID-19

Nisur nga kërkesa e publikut shqiptar për informacion shkencor mbi COVID-19 apo këshilla të thjeshta për t'u mbrojtur nga virusi, një shkencëtare...

Përgjysmohet tregu i makinave në Europë, Italia kryeson rënien, bie me 85%

Tregu europian i makinave u përgjysmua në mars për shkak të alarmit COVID-19. Të dhënat për regjistrimet e reja tregojnë një rënie...

Kosovë/Ministri i Financave: Ja sa para dhuroi Diaspora për të luftuar COVID-19

Ministri i Financave, Besnik Bislimi ka thënë se deri tani janë grumbulluar  391.886 euro nga Diaspora për fondin e Qeverisë për t’i...

Itali / Zëvendëministrja e Jashtme: Gjesti i Shqipërisë, ekzemplar

Zëvendësministrja e Jashtme e Italisë, Emanuela del Re në një intervistë televizive ka komentuar situatën e pandemisë që po kalon Italia dhe mbarë bota,...

Danimarkë / Biblioteka muze e studiuesit Ixhet Lutfiu

Ixhet Lutfiu është me origjinë nga Veshalla e Tetovës. Shkollën fillore dhe gjimnazin i kreu në Tetovë. Në Universitetin e Kopenhagenit ka...

Zvicër / Artistët shqiptarë bashkë në një album me këngë korale shqiptare

Për herë të parë, një grup artistësh të Diasporës shqiptare në Zvicër sjellin të përmbledhur në një disk (CD) këngët liturgjike shqip. Janë 22 këngë...

Pas Napolit edhe Dortmundi shënjestron Rashicën

Kosovari 23-vjeçar po kërkohet nga Napoli në Serinë A, si një zëvendësues perfekt i Kalejhonit, pasi spanjolli është drejt fundit të aventurës...

Të fundit

Mirënjohje nga emigrantët shqiptarë për ambasadoren e kryebashkiakun e Athinës

Kjo histori e veçantë, jo aktuale e megjithatë koherente ka mjaft arsye të shpaloset në detaje, madje jo kur ndodhi, por pikërisht sot. Ndërsa...

Lamtumirë At Arthur Liolin

Me hidhërim e mora lajmin e ikjes nga kjo botë të At Arthur Liolinit. Iku në qiell një Shenjt.  E kishim takuar disa herë...

Ndahet nga jeta At Arthur Liolini, kancelar i Kishës Ortodokse Shqiptare në SHBA

At Arthur Liolini, kancelar i Kishës Ortodokse Shqiptare në SHBA, ka ndërruar jetë në moshën 80 vjeçare. Lajmi është publikuar nga Mitropolia e Shenjtë në...

Zvicër/ “Një varg, një këngë, një tufë lule për Dritëroin”

Ky është titulli i aktivitetit me nxënësit e Shkollës Shqipe në Zvicër i cili do të mbahet në datën 1 tetor . Një event...

Itali/ Edicioni i II i paradës së kostumeve dhe muzikës tradicionale shqiptare

Më 23 shtator, Qendra Kulturore Artistike Shqiptare “Margarita Xhepa" rreth orës 15:00', për të dytin vit radhazi të këtij aktiviteti të madh, hapi paradën...