koka1

E martë, 18 Qershor, 2024
E martë, 18 Qershor, 2024

ETIKETA

koka1

Bruksel / Ursula Von der Leyen: Do të rimodelojmë ekonominë europiane

Plani i rimëkëmbjes është frymëzuar nga qëndrueshmëria dhe investimet në shëndetësi dhe në transformimin digjital, deklaroi presidentja e Komisionit Europian, Ursula Von der Leyen. “Të...

“Bërbili”, kënga e harruar e arbëreshëve të Kroacisë

Është risjellë në vëmendje nga dy artiste të reja një ndër këngët e harruara të arbëreshëve të Kroacisë. Dy muzikantet Dina Buçiq dhe Melita...

Tulipani autokton shqiptar pjesë e listës së 86 tulipanëve më të veçantë në botë

Së fundmi Tulipa Albanica është bërë pjesë e listës me 86 tulipanët më të veçantë në botë.   Këra tulipanë...

Kur moshatarët e tij shikonin futboll, Eno Peçi preferonte vallëzimin

Talentin për balet nuk e kishte të trashëguar nga dikush prej familjes. Ndryshe nga moshatarët e tij që pëlqenin futbollin, ai e donte vallëzimin....

Destinacione shqiptare / Liqeni i Badovcit, perla e Kosovës

Covid-19 solli ndryshim të paimagjinueshëm në jetën e njerëzve, duke i mbyllur ata brenda mureve të shtëpisë përreth dy muaj. Megjithatë, masat për parandalimin...

Trajneri shqiptar rinovon kontratën me gjigantët qipriotë

Ish-kapiteni i Kombëtares, Bledar Kola do të jetë edhe për një vit pjesë e gjigantëve qipriotë të APOEL Nicosisë. Lajmi është konfirmuar nga vetë...

Sot 174 vite nga lindja e poetit dhe atdhetarit Naim Frashëri

Më 25 maj të vitit 1846 lindi në Frashër të Përmetit Naim Frashëri poeti më i madh i Rilindjes Kombëtare Shqiptare, atdhetar, mendimtar, veprimtar...

Itali / Ermal Meta: Me mungon gjuha e nënës

Këngëtari dhe kantautori i njohur shqiptar Ermal Meta, fitues i Sanremos, tregon se si i kaloi ditët në karantinë, projektet muzikore dhe...

Corriere della Sera: COVID -19, përse Shqipëria ka më pak viktima

Pas tre muajsh krize shëndetësore, të dhënat e mbledhura na lejojnë të krijojmë një tablo më të qartë të saj, ose të paktën të...

Aleksi i Shqipërisë autori i pikturës “Altari shqiptar” në Duomon e Milanos

Në një libër arti italian përmenden shkurtimisht disa artistë shqiptarë që punuan në Itali dhe veçanërisht në katedralen e Milanos. Në këtë...

Të fundit

Tiranë-Zagreb fluturime direkte deri në tetor 2024

Kompania ajrore e Kroacisë dhe anëtare e Star Alliance "Croatia Airlines" ka njoftuar se do të kryejë fluturime direkte Zagreb-Tiranë deri në muajin tetor...

Festa e Kurban Bajramit në komunitetin shqiptar në Nju Jork

Kurban Bajrami, ka mbledhur bashkë bashkatdhetarët tanë të besimit islam në mëngjesin e së dielës, gjatë ceremonisë së faljes për këtë festë të rëndësishme...

Takimi mbi Gjuhën dhe Kulturën Shqiptare në Diasporë në Universitetin e Shkodrës

Në një takim të organizuar nga departamenti i Letërsisë së Universitetit të Shkodrës "Luigj Gurakuqi", u diskutua mbi temën "Gjuha dhe kultura shqiptare në...

1938/ The Washington Post: Rrëfimi i Gerald G. Gross për Faik Konicën

“The Washington Post” ka botuar, të dielën e 13 shkurtit 1938, në faqen n°4, një rrëfim asokohe për Faik Konicën nga gazetari amerikan Gerald...

SHBA/Ceremonia e 17-të Përkujtimore e Viktimave të Komunizmit në Washington

Më 14 qershor 2024, përfaqësues nga ambasadat, delegacionet dhe organizatat etnike dhe të të drejtave të njeriut  u mblodhën së bashku me drejtuesit e...