Jeronim De Rada

E mërkurë, 21 Prill, 2021
E mërkurë, 21 Prill, 2021

ETIKETA

Jeronim De Rada

Odiseja e djalit të Skënderbeut, Gjon Kastriotit për shpëtimin e arbëreshëve  

Mbas vdekjes së Skënderbeut, i biri i tij, Gjoni, u çua e ndau në një anë gratë, fëmijtë e burrat e vjetër që nuk...

“Thesaurus”, QSPA sjell librin për veprën e Jeronim De Radës

Kolana e botimeve “Thesaurus” e Qendrës së Studimeve dhe Publikimeve për Arbëreshët (QSPA) hapet me librin “Vepra historiko – filologjike dhe publicistike të De...

118 vite nga ikja e Jeronim De Radës

Kur flasim për etërit e kombit shqiptar nuk ka sesi të mos bjerë në sy fakti se shumë nga frymëzuesit e një Shqipërie të...

23 shkurt 1848, De Rada botonte gazetën “L’Albanese d’Italia”

Gazeta “L’Albanese d’Italia” (Shqiptari i Italisë), e njohur dhe si gazeta e para në historinë e shtypit shqiptar, u botua më 23 shkurt të...

“Të rishkruajmë historinë tonë”, çfarë i shkruante Elena Gjika Jeronim de Radës

Me 20 janarin e vitit 1870, Elena Gjika i shkruante Jeronim De Radës: “Ka ardhur koha të rishkruajmë historinë e popullit tonë”. Letërkëmbimet e Jeronim...

Viti 1881 / Çfarë i shkruante Sami Frashëri Jeronim de Radës?

Sami Frashëri, (1850-1910) , një nga rilindasit dhe nacionalistët më të flaktë për çështjen shqiptare në shekullin e XIX është një figurë qendrore e...

Jeta e Arbëreshëve në Kalabri gjatë viteve ‘50

Rimëkëmbja e pasluftës në komunitetet italo-shqiptare në periudhën 1945 - 1956 karakterizohet nga kriza e thellë ekonomike dhe shoqërore e trashëguar nga periudha Fashiste...

Në vendlindjen e De Radës, brenda shtëpisë së poetit madh arbëresh

Një udhëtim interesant në të shkuarën dhe të tashmen propozon cikli i radhës me foto reportazhe realizuar nga gazetari shqiptar në Zvicër, Rexhep Rifati...

206 vite nga lindja e Jeronim De Radës

Jeronim De Rada, një ndër figurat më të ndritura të botës arbëreshe, themeluesi i Rilindjes tonë Kombëtare, mësues, botues, folklorist, filolog dhe poet i...

Jeronim De Rada figura emblematike e Rilindjes tonë Kombëtare

Jeronim De Rada ka hyrë në historinë e kulturës shqiptare si një figurë emblematike e Rilindjes tonë Kombëtare, si një personalitet poliedrik. Ishte arbërësh...

Të fundit

Qendra Kulturore Shqiptaro-Amerikane e Texasit në ndihmë të Spitalit Tetovës

Qendra Kulturore Shqiptaro-Amerikane e Texasit i dorëzoi sot donacionet e mbledhura nga bashkëkombasit për Spitalin Klinik të Tetovës. Në donacion janë përfshirë 500 pako të...

Botohen dy fjalorë, Memisha: Në vitin 2023 vjen fjalori i madh i gjuhës shqipe

Akademia e Shkencave të Shqipërisë ka botuar dy fjalorë të rinj. Njëri prej tyre përmban të plotë kërkimet që la pas një prej gjuhëtarëve...

Gjuha që flet arbëreshi dhe fillesat e shkrimit shqip

Lidhur me ekzistencën e gjuhës shqipe, për herë të parë, kjo gjuhë dëshmohet në vitin 1462 kur u shkrua me alfabet latin,  Formula e...

Turqi/ Cikalleshi “show” për 6 minuta, dhuron asist dhe shënon gol

Sulmuesi i Kombëtares shqiptare, Sokol Cikalleshi sapo ka shënuar gol dhe ka dhënë një asist në ndeshjen që ekipi i tij Koniaspor po luan ...

Botime në Diasporë/ “BULLETIN ALBANAIS” botohej në frengjisht më 1919-ën

“BULLETIN ALBANAIS” (Buletini shqiptar) ishte një e përkohshme politike e cila botohej në gjuhën frëngjisht me përgjegjës Jean Dorsenne. Numri i parë u botua...