itali

E shtunë, 18 Maj, 2024
E shtunë, 18 Maj, 2024

ETIKETA

itali

Itali / Klodeta Gjini, nga rekordi në kërcimin së larti në fushën e gazetarisë

Klodeta Gjini, “Mjeshtre e Merituar e Sportit”, prej vitesh jeton në Itali. Ajo është një nga sportistet më të njohura shqiptare, rekordi i së...

Infermierja shqiptare në Itali: Si na ka ndryshuar jeta nga Covid-19

Infemierja shqiptare në Itali, Iva Beqiraj tregon sfidat e profesionit në luftën ndaj pandemisë Covid-19. Ajo thotë se të përballesh me një pacient të...

Italia rinis fluturimet nga 3 qershori

Më 3 qershor, Italia do të lejojë udhëtimet dhe fluturimet brenda e jashtë vendit, në vazhdën e lehtësimit të masave pas coronavirusit. Kryeministri Giuseppe Conte...

Balerina shqiptare në Itali flet për krizën në art, shkaktuar nga Covid-19

Balerina shqiptare, Lola Fejzo, ka folur së fundmi në median italiane rreth krizës së shkaktuar në botën e artit nga pandemia Covid-19. Ajo u...

“Finerà bene”/ Ermal Meta: Kënga e re, përqafim për të rifilluar nga e para

Këngëtari i njohur shqiptar, Ermal Meta ka lançuar në treg këngën e tij më të re, duke e cilësuar si një përqafim për të...

Itali / Legalizohet lejeqëndrimi për të punësuarit në bujqësi e pranë familjeve

Legalizim për të punësuarit në të zezë në bujqësi e pranë familjeve dhe lejeqëndrime të përkohshme për të gjithë ata që u ka skaduar...

Itali/ Poeti i ri shqiptar, Julian Zhara nderohet në Itali me çmimin “Lermontov”

Poeti i ri shqiptar, Julian Zhara është nderuar në Itali me çmimin "Lermontov", për aktivitetin e tij poetik në edicionin 18 të Festivalit Kombëtar...

Njoftim i rëndësishëm mbi lejet e qëndrimit të shqiptarëve në Itali

Lejet e qendrimit të shqiptarëve në Itali që kanë skaduar ose skadojnë në shtatë muajt e parë të vitit, do të ruajnë vlefshmërinë e...

Albano Carrisi: Zemra ime ndodhet jo vetëm në Itali, por edhe në Shqipëri

Institucionet e Bashkimit Europian kanë bërë homazhe me rastin e Javës së Europës 2020, përmes aktiviteteve të shumta në internet, duke bërë bashkë nën...

Histori frymëzuese / Njihuni me Hilda Mehmetin, mjeken shqiptare në Modena

“Italia ka qenë pjesë e lajmeve për një kohë të gjatë, si një nga vendet e prekura më së shumti në botë nga Covid-19....

Të fundit

Zgjohet opozita:Vota e Diasporës të peshojë njësoj si e shqiptarëve brenda vendi

Vota e diasporës është kthyer sërish në vëmendje të politikës shqiptare, pas njoftimit të turit të takimeve të kryeministrit Rama në Diasporë, të nisur...

Artisti Adem Dalipi vendos shallin me shqiponjë ditën e diplomimit në SHBA

Adem Dalipi, artisti me origjinë shqiptare i lindur në Shtetet e Bashkuara të  Amerikës po ngjit me shpejtësi shkallët e suksesit përtej oqeanit. Por...

Njohja e pensioneve me Italinë, takimi i parë zbatues nis më 18 qershor

Ministri i Ekonomisë, Kulturës dhe Inovacionit, Blendi Gonxhja bëri të ditur sot se takimi i parë zbatues i marrëveshjes me Italinë për njohjen e...

Mirënjohje për mbështetjen Kanadeze, Diaspora fushatë dhurimi gjaku

Me rastin e 25 vjetorit të arritjes së refugjatëve të Kosovës në Kanada dhe në shenjë mirënjohje ndaj Forcave të Armatosura Kanadeze e popullit...

Itali/ Kompania shqiptare vlerësohet më e mira për sigurinë financiare

Mes 100 kompanive të vlerësuara në Romë në garën e çmimeve Industria Felix është edhe një kompani shqiptare. Në aktivitetin e cili numëron edicionin...