Interviste

E hënë, 18 Janar, 2021
E hënë, 18 Janar, 2021

ETIKETA

Interviste

Itali/ Dhurata Tusha: Duke njohur shqipen, fëmijët njohin identitetin e tyre

Dhurata Tusha është mësuese e gjuhës shqipe në Itali prej 13 vitesh. Për të e rëndësishme nuk është vetëm që fëmijët të mësojnë gjuhën...

Zvicër/Mimoza Dako:Vështirësitë dhe krenaria e hapjes së shkollës së parë shqipe

Mësimdhënia e gjuhës shqipe jashtë kufijve të Shqipërisë shkon përtej profesionit, përtej procesit edukativ-arsimor. Duhet një pasion i madh, një dashuri e pakufishme për...

SHBA/ Aktori shqiptarë në serialet amerikane: Ëndërr që punova me James Spider

Si shumë të tjerë, edhe Kushtrim Hoxha u largua nga Kosova drejt SHBA-së gjatë kohës së luftës në Kosovë. Edhe pse u detyrua të...

Pajtim Statovci: Shkrimi më ndihmoi të lirohesha nga turpi i të qenit refugjat

Shkrimtarit shqiptar Pajtim Statovci në një intervistë për Corriere.it ka folur për jetën, emigrimin dhe krijimtarinë e tij. Pajtim Statovci lindi në Kosovë në...

Zvicër/ Shqiptari që drejton restaurimet e godinave historike dhe arkitektonike

Sevdail Sulejmani jeton prej vitesh në Zvicër dhe që prej vitit 2003 punon në njërën ndër kompanitë më të mëdha të ndërtimit atje. Ai...

Itali/ Arbër Merkaj: Jetoj në Itali, por rrënjët i kam në Shqipëri

Arbër Merkaj edhe pse është larguar në moshë të vogël nga Shqipëria, nuk i ka shkëputur asnjëherë lidhjet me Shqipërinë. Pas përfundimit të studimeve...

Historia / Shkipe Bunjaku, të mbartësh me krenari emrin e vendit të origjinës

Shkipe Bunjaku ndonëse e lindur në Suedi, me një krenari për tu pasur zili në cdo kohë thekson prejardhjen e saj shqiptare, madje ajo...

Çeki/Studiuesja shqiptare: Së shpejti një tekst mbi morfologjinë e gjuhës shqipe

Orkida Backus Borshi u largua në moshën 10 vjeçare në Çeki së bashku me familjen e saj. Tashmë prej 30 vitesh atje shqiptarja Orkida...

Kanada/ Shkrimtarja Jeta Vojkollari: Kënaqësia që marr kur shkruaj për fëmijët

Jeta Vojkollari prej shumë vitesh jep kontributi e saj në Toronto të Kanadasë. Ajo njihet nga komuniteti shqiptar prej vullnetit të mirë që ka...

Itali/ Shqiptarja Brunilda Cullhaj finaliste e projektit Europian Datathon 2020

Brunilda Cullhaj emigroi në Itali në moshën 14-vjeçare së bashku me familjen e saj. Përshtatja në fillim ishte e vështirë, por shpejt arriti të...

Të fundit

BE-ja shqyrton “pasaportat COVID-19” për lëvizjen e qytetarëve

Bashkimi Evropian është duke shqyrtuar idenë për vendosjen e të ashtuquajturave “pasaporta COVID-19″, të cilat do t’u mundësonin udhëtim pa pengesa qytetarëve të cilët...

Vetëm 19 vjeç, kush është talenti nga Berati që debutoi në Bundesligë

Tim Civeja, mesfushori shqiptar 19-vjeçar, bëri debutimin e tij në Bundesligën gjermane në fundjavë gjatë ndeshjes Augsburg-Werder Bremen. Civeja u aktivizua vetëm për 4 minuta...

Dëmet nga moti i keq, Lazim Destani dërgon ndihma në Bozofcë

Moti i keq ka përfshirë të gjithë rajonin e Ballkanit, ku shirat e dendura të pak ditëve më parë shkaktuan përmbytje në rajone të...

Rumani/ Sopranoja shqiptare interpreton në shqip vargjet e poetit rumun Eminesku

Sopranoja shqiptare Arlinda Morava, është një ndër emrat më të vlerësuar të skenës operistike rumune, prej vitesh jeton dhe ka ndërtuar karrierën e saj...

Skiatorët shqiptarë që jetojnë në Itali dhe Gjermani, përfaqësues të kombëtares

Shqipëria u rendit e dyta në "Ses Cup" në Kolashin, një aktivitet mes vendeve ku sporti skive është në zhvillim, por që shërbeu edhe...