Interviste

E mërkurë, 22 Maj, 2024
E mërkurë, 22 Maj, 2024

ETIKETA

Interviste

Eroll Sejdiu: Fjalori i madh i gjuhës shqipe gati në vitin 2023

Të flasësh për gjuhën e nënës, gjuhën shqipe, çdo patriot i flaktë do të kaplohej nga entuziazmi për ta përcjellë këtë pasuri të kombit...

Rrëfimi i shqiptaro-amerikanit që la Amerikën për Kosovën

Në Kosovë ekziston një prirje e të rinjve për t’u larguar nga vendi, në kërkim të mundësive dhe një jete më të mirë. Por...

Finlandë/Gjeologia shqiptare thirrje rinisë:Studioni shkenca matematike-natyrore

Shkencëtarja, Miradije Rama edhe pse është femra e parë shqiptare gjeologe, që punon dhe vepron në Finlandë, shpreson që mos të jetë e vetmja...

Zvicër/ Labinot Ramadani pasioni për muzikën dhe aktrimin

Labinot Ramadani njihet në skenën artistike me emrin “Lab” lindur në vitin 1984 në Rahovicë, Ferizaj të Kosovës. Është këngëtar, aktor dhe shkruan tekse...

Ujkani rrëfehet për prestigjiozen “Marca”: T’i tregojmë botës traditat tona

Kosova luan nesër një takim historik teksa përballet në transfertë me Spanjën. Dardanët kanë tashmë edhe të gjithë vëmendjen nga mediat prestigjioze spanjolle, e...

Arta Marku: Revista “Letra nga Diaspora” promovon shkrimtarët e Diasporës

Kryeredaktorja e revistës “Letra nga Diaspora”, gazetarja dhe autorja e njohur znj. Arta Marku në një intervistë mbi ecurinë e revistës letrare. “Letra nga...

Intervista/ Kush janë viktimat në “Prezumimi i pafajësisë” së Ismete Selmanajt

Nga Denata Ndreca “Prezumimi i pafajësisë” është libri i ri i shkrimtares Ismete Selmanaj Leba. I mësuar me jetën në Florida, Allison, një student i infermierisë,...

Kroaci/ Albi Doka: Është ëndërr e çdo futbollisti që të jetë pjesë e Kombëtares

Për futbollistin Albi Doka, 2020-ta duket se ka qenë një vit mjaft i mirë sa i përket karrierës së tij në futboll. Tashmë ai...

Gjermani/ Biznesi i shqiptarit destinacion për Diasporën dhe turistët në Berlin

Dirseu Haxhaj i njohur nga të gjithë si “Toni Pizzaiolo” është bërë i njohur falë performancave të tij me brumin e picave. Performanca asrtistike...

Historia/ Dikur shkonte në shkollë me këpucë të grisura, sot futbollist i njohur

Enkeleid Dobi mund të shërbejë fare mirë si udhërrëfyesi i Kombëtares për ndeshjet ndaj Polonisë. Ish-sulmuesi i Teutës, që ka zhvilluar gjashtë ndeshje dhe...

Të fundit

Marjana Bulku, prezantoi në Nju Jork, librin e saj “Një jetë disa histori”

Gazetarja Marjana Bulku-Zeneli, prezantoi të shtunën e kaluar në “The Producers Club Theater”, në qytetin e New York-ut, librin e saj "Një jetë disa...

Panairi “Gjergj Kastriot Skënderbeu“ bashkon sërish shqiptarët e Amerikës

Gjergji, Heroi Kombëtar gjithmonë i ka bërë bashkë shqiptarët. Porosia e fundit e tij do të ndriçojë si Dielli brez pas brezi sa të...

Abetarja që shkruan histori suksesi

Mirënjohje nga Qendra e Studimeve në Kalabri. Tani e njëmbëdhjetë vjet A-B-C – Fibel, Abetarja e parë në Austri, e financuar dhe botuar nën...

Vëllezërit sipërmarrës Adi dhe Eddie Veseli, një histori suksesi në Diasporë  

Në muajin e trëndafilave në maj, z. Eddie Veseli bashkë me familjen e tij hapën restorantin më të ri “Allendale Steak” sipas emrit të...

Zgjohet opozita:Vota e Diasporës të peshojë njësoj si e shqiptarëve brenda vendi

Vota e diasporës është kthyer sërish në vëmendje të politikës shqiptare, pas njoftimit të turit të takimeve të kryeministrit Rama në Diasporë, të nisur...