INSTAT

E hënë, 18 Janar, 2021
E hënë, 18 Janar, 2021

ETIKETA

INSTAT

Diaspora shqiptare në shifra 2020, Instat: Ja sa shqiptarë jetojnë jashtë vendit

"INSTAT" ka publikuar sot raportin e përvitshëm “Dispora shqiptare në shifra”,në kuadër të Strategjisë së Diasporës. Sipas këtij raporti për vitin 2020 bazuar në vlerësimet...

INSTAT / Emigracioni ka prishur balancat gjinore në vend edhe për vitin 2019

Emigracioni ka prishur balancat gjinore në vend edhe për vitin 2019, duke e ulur popullsinë e burrave në raport me atë të grave. Sipas...

Raporti INSTAT/Mbizotëron tregtia, mbi 44,300 ndërmarrje të regjistruara në 2019

Ekonomia shqiptare është e përqëndruar kryesisht në aktivitetin tregtar, dukuri e cila vihet re edhe në ndërmarrjet e regjistruara gjatë vitit 2019. Ndërmarrjet tregtare zënë...

Të fundit

Spanjë/ Ermonela Jaho rikthehet në skenë me “Përrallat e Hoffman”

Sopranoja shqiptare me famë botërore Ermonela Jaho vjen me një performancë të re “Gran Teatre”, Liceu Barcelonë. Nga sot deri në 1 shkurt, ajo do...

BE-ja shqyrton “pasaportat COVID-19” për lëvizjen e qytetarëve

Bashkimi Evropian është duke shqyrtuar idenë për vendosjen e të ashtuquajturave “pasaporta COVID-19″, të cilat do t’u mundësonin udhëtim pa pengesa qytetarëve të cilët...

Vetëm 19 vjeç, kush është talenti nga Berati që debutoi në Bundesligë

Tim Civeja, mesfushori shqiptar 19-vjeçar, bëri debutimin e tij në Bundesligën gjermane në fundjavë gjatë ndeshjes Augsburg-Werder Bremen. Civeja u aktivizua vetëm për 4 minuta...

Dëmet nga moti i keq, Lazim Destani dërgon ndihma në Bozofcë

Moti i keq ka përfshirë të gjithë rajonin e Ballkanit, ku shirat e dendura të pak ditëve më parë shkaktuan përmbytje në rajone të...

Rumani/ Sopranoja shqiptare interpreton në shqip vargjet e poetit rumun Eminesku

Sopranoja shqiptare Arlinda Morava, është një ndër emrat më të vlerësuar të skenës operistike rumune, prej vitesh jeton dhe ka ndërtuar karrierën e saj...