hora e arberesheve

E mërkurë, 22 Maj, 2024
E mërkurë, 22 Maj, 2024

ETIKETA

hora e arberesheve

Epifania në Horën e Arbëreshëve dhe simbolika e portokallit

Në mëngjesin e 6 janarit në Horën e Arbëreshëve, kremtohet çdo vit festa e ujit të bekur, njohur ndryshe si Epifania, festa që përkujton...

Hora e Arbëreshëve, qendra e botës antike

Shpesh zbulojmë gjëra të mëdha, ndërsa mendojmë të bëjmë gëra të vogla dhe të thjeshta. Na ndodh që ecim në shtigjet e një mali...

Aktiviteti në ditën e Pro Loco, në zbulim të Horës së Arbëreshëve

Më 11 korrik, të shtunën në Itali shënohet dita e Pro Loco dhe pjesë e mbi 500 eventeve do të jetë dhe ajo në...

Rai 3, në Horën e Arbëreshëve, nga historia tek Kanolit e famshëm

Televizioni Italian “Rai 3” nëpërmjet një reportazhi sjell në kujtesë historinë qindra vjeçare të arbëreshëve që jetojnë në jug të Italisë. “Duke udhëtuar në jug...

Hora e Arbëreshëve/ Tradita e festimeve të Shën Gjergjit

Në muajin prill të çdo viti, komuniteti arbëresh i “Piana degli Albanesi” kremton festën e San Giorgio-s, ose të Shën Gjergjit. 23 prilli është dita...

Krishtlindjet në Horën e Arbëreshëvet, si festohej sipas traditës

Festa e Krishtlindjeve është një ndër më të rëndësishmet dhe që ka karakteristikat e saj sipas kulturave dhe vendeve të ndryshme. Njësoj si zakonet siciliane...

Hora e Arbëreshëve uron festën e Pavarësisë

Hora e Arbëreshëve ka uruar ditën e Pavarësisë për të gjithë shqiptarët. Të mbledhur para shtatores së heroit tonë kombëtar Gjergj Kastrioti Skënderbeu dhe me...

Mozaiku i Theofanisë një pasuri historike në Horën e Arbëreshëve

Mozaiku i Theofanisë u krijua nga mjeshtri Spiridione Marino për t'u integruar në pasurinë historike të tre kanolive që ndodhen në sheshin kryesor të...

Një reflektim mbi historinë e Arbëreshëve në kohën e krishtërimit mesjetar

“Njihuni me Horën e Arbëreshëve”, është një nismë në rrjetet sociale e krijuar për të  prezantuar trashëgiminë e jashtëzakonshme kulturore, monumentale, të identitetit dhe...

Nga Zvicra në Itali për ti thënë “po” njëri-tjetrit në Horën e Arbëreshëve

Dy të rinj nga Kosova me banim në Zvicër, kanë udhëtuar në Horën e Arbëreshëve për ti bërë premtimin e dashurisë njëri-tjetrit. Ka qenë...

Të fundit

Marjana Bulku, prezantoi në Nju Jork, librin e saj “Një jetë disa histori”

Gazetarja Marjana Bulku-Zeneli, prezantoi të shtunën e kaluar në “The Producers Club Theater”, në qytetin e New York-ut, librin e saj "Një jetë disa...

Panairi “Gjergj Kastriot Skënderbeu“ bashkon sërish shqiptarët e Amerikës

Gjergji, Heroi Kombëtar gjithmonë i ka bërë bashkë shqiptarët. Porosia e fundit e tij do të ndriçojë si Dielli brez pas brezi sa të...

Abetarja që shkruan histori suksesi

Mirënjohje nga Qendra e Studimeve në Kalabri. Tani e njëmbëdhjetë vjet A-B-C – Fibel, Abetarja e parë në Austri, e financuar dhe botuar nën...

Vëllezërit sipërmarrës Adi dhe Eddie Veseli, një histori suksesi në Diasporë  

Në muajin e trëndafilave në maj, z. Eddie Veseli bashkë me familjen e tij hapën restorantin më të ri “Allendale Steak” sipas emrit të...

Zgjohet opozita:Vota e Diasporës të peshojë njësoj si e shqiptarëve brenda vendi

Vota e diasporës është kthyer sërish në vëmendje të politikës shqiptare, pas njoftimit të turit të takimeve të kryeministrit Rama në Diasporë, të nisur...