histori

E hënë, 30 Nëntor, 2020
E hënë, 30 Nëntor, 2020

ETIKETA

histori

Themistokli Gërmenji, figurë e shquar që luftoi në çështjet e Shqipërisë

"-Do më pushkatoni me gjoksin para dhe jo në shpinë. - Skuadrës së pushkatimit t'i jap unë vetë urdhërin për zjarr. -Të mos m'i lidhni sytë.",...

Giovanni Mele, prifti që përçoi me dashuri gjuhën e kulturën arbëreshe

  Pa i ndarë kurrë nga njera-tjetra dashurinë për zotin dhe kulturën e vendit të origjinës Imzot Giovanni Mele, mbetet një nga figurat më të...

26 tetor i vitit 1467, Skënderbeu zhvendosej nga Kruja në Lezhë

Më 26 tetor të vitit 1467, Gjergj Kastrioti-Skënderbeu e ka zhvendosur rezidencën e vet familjare dhe selinë e oborrit të tij mbretëror nga Kruja...

Histori suksesi/ Gatimet e shefit shqiptar kthejnë pas në kujtime italianët

Historia profesionale e Endri Cuni, shqiptarit 41-vjeç që tashmë është një shef kuzhine i njohur në Forli, Itali, nis nga lënda bazë, përmes përvojës...

Historia e Dhuratës që emigroi në Itali kur ishte 7 vjeçe

Dhurata ishte 7 vjeçe kur familja e saj bashkë me mijëra shqiptarë të tjerë emigroi në Itali në fillim të '90. "Unë quhem Dhurata Gjinaj...

Kili / Qyteti ku rrugët mbajnë emra shqiptarë

Duke lexuar një shkrimtar kilian, një poet të cilin po e lexoja në spanjisht, në një moment gjatë rrëfimit poetik më mbetën sytë te...

Historia e panjohur e Xhemal Ferrës, tregtarit shqiptar të tekstileve në Milano

Publikohet historia e panjohur të Xhemal Ferrës me origjinë nga qyteti i Krujës, i cili që në moshën 8-vjeçare iu shiste çikërrima ushtarëve austro-hungarezë...

Histori / 2 Qershor 1912 krijohej dega e Vatrës në Manchester

2 Qershor 1912, Manchester, New Hampshire. Në dekadën e fundit të shekullit XIX dhe dekadat e para të shekullit XX Shqiptarët e Jugut kur...

Histori frymëzuese / Njihuni me Hilda Mehmetin, mjeken shqiptare në Modena

“Italia ka qenë pjesë e lajmeve për një kohë të gjatë, si një nga vendet e prekura më së shumti në botë nga Covid-19....

Të fundit

Intervista / Valbona Mara: Realiteti i mësimdhënies në zonat e largëta në Greqi

Cili është realiteti i kurseve të mësimit plotësues të gjuhës shqipe në Greqi? Si e përjetojnë situatën aktuale të covid-19 shqiptarët në Kavala e...

Historia / Kush ishin vëllezërit që “shkrinë pasurinë” për Qeverinë e Vlorës

Vit pas viti, në përvjetorin e Pavarësisë së shpallur më 1912-ën, dalin të dhëna të asaj kohe, të atij momenti historik. Një prej tyre...

Gjermani/ Aksidenti i merr jetën të riut shqiptar dhe vajzës së tij 6-muajshe

Një lajm i dhimbshëm vjen nga Gjermania, ku një i ri ka humbur jetën në mënyrë tragjike për shkak të një aksidenti të rëndë. Fatkeqësisht...

Australi / Fëmijët festojnë me ritmet e “Xhamadani vija-vija”

Në Perth të Australisë shqiptarët u mblodhën për të festuar së bashku ditën e Pavarësisë së Shqipërisë. Por surpriza e aktivitetit ishte kënga "Xhamadani vija-vija"...

Zvicër / Krijon aplikacionin për mjekët kirurgë, i vendos emrin shqiptar

Endri Dibra është doktor i shkencave kompjuterike, i cili punon dhe jeton në Zyrih, Zvicër. Ai është themelues i kompanisë "Arbrea Labs". Së fundi...