histori

E enjte, 5 Gusht, 2021
E enjte, 5 Gusht, 2021

ETIKETA

histori

Foto Dite/ 1941, vendosja e bustit të Skënderbeut në kalanë e Kërçovës

Më 28 nëntor 1941 në kalanë e Kërçovës u hoq busti i Pjetrit të Sërbisë dhe u vendos busti i Skënderbeut. Busti ishte i...

Një “luftë” me sharje me telegraf mes Esat Pashës e Ismail Qemalit

Më 1912 Shqipëria u bë e pavarur, por në vend kishte disa pushtete. Në jug qeveria e Ismail Qemalit, në Shqipërinë e Mesme Esat...

“Sot erdhi në ambasadën tonë Madre Tereza, e shoqëruar nga dy murgesha dhe…”

Publikohen disa dokumente arkivore me siglën “Tepër sekret” të nxjerra së fundmi nga Arkivi i Ministrisë së Punëve të Jashtme në Tiranë dhe Arkivi Qendror...

Përse regjimi komunist nuk lejoi Nënë Terezën të vinte të shikonte të ëmën

Publikohen disa dokumente arkivore me siglën “Tepër sekret” të nxjerra së fundmi nga Arkivi i Ministrisë së Punëve të Jashtme në Tiranë dhe Arkivi...

Frang Bardhi, leksikografi i parë dhe etnograf i kontributeve të mëdha

Frang Bardhi është një nga figurat më të ndritura të kulturës e historisë shqiptare në shekullin XVII.  Bardhi u nda nga jeta më 1...

Në përvjetorin e Ndoc Nikajt, romancierit më të hershëm shqiptar

Veprimtaria e Dom Ndoc Nikaj ishte fetare shkencore, historike, letrare, publicistike dhe politike, e botuar brenda dhe jashtë Shqipërisë. Lindi më 15 qershor 1864 në...

Hapet në Krujë ekspozita me dokumente dhe fotografi të vjetra

Dokumente dhe fotografi të rralla të qytetit të Krujës u prezantuan në ekspozitën, që u hap  pranë muzeut kombëtar “Gjergj Kastrioti”. Një ekspozitë unike,...

Muzeu Historik Kombëtar çel ekspozitën “Ikonat e Diço Zografit”

Sot, Muzeu Historik Kombëtar, si institucioni më i rëndësishëm i memories kombëtare çeli ekspozitën me temë “Ikonat e Diço Zografit”. Ekspozita përmban 12 ikona...

Kush ishte Ali Këlcyra, ideologu që mbrojti interesat e atdheut

Më 28 maj 1891 lindi Ali Këlcyra, pinjoll i familjes së shquar Këlcyra. Ishte udhëheqës në Luftën e Vlorës të vitit 1920, deputet, gazetar...

Rrëfime mbi “Gjurmime filologjike mbi latinitetin dhe shkrimet e vjetra shqipe”

Prof.As.Dr Evalda Paci, studiuese pranë Akademisë së Studimeve Albanologjike në një rrëfim për "Dielli", paraqet botimin e saj “Gjurmime filologjike mbi latinitetin dhe shkrimet...

Të fundit

Dua Lipa “jehonë” në media, Daily Mail artikull për këngëtaren dhe Shqipërinë

Këngëtarja me famë botërore, Dua Lipa po shijon prej disa ditësh pushimet në jug të Shqipërisë, bashkë me familjen dhe partnerin e saj Anwar...

Kishin ardhur me pushime nga Suedia, humb jetën tragjikisht i mituri

Një fëmijë 3-vjeçar ka humbur jetën si pasojë e një aksidenti tragjik. Mjeti që drejtohej nga nëna e tij 38-vjeçare ka humbur kontrollin dhe...

Rikthehet Mural Fest Tirana, marrin pjesë artistë nga e gjithë bota

Nga 24 gushti, artistë nga e gjithë bota do të udhëtojnë drejt Tiranës për artin e magjishëm të ngjyrave murale. Lajmin e mirë e ka...

Nata e shqiptarëve në Champions League, shënojnë Muçi dhe Uzuni

Ditën e djeshme janë luajtur 3 ndeshje të eleminatoreve të Champions League. Me plot gojë mund të thuhet se vërtet ka qenë një mbrëmje...

Situata e zjarreve në vend, vatrat sipas qarqeve

Ministria e Mbrojtjes ka përditësuar të dhënat lidhur me situatën e zjarreve në vend për çdo qark. Bëhet fjalë për gjashtë qarqe të prekura,...