Hamburg

E hënë, 25 Tetor, 2021
E hënë, 25 Tetor, 2021

ETIKETA

Hamburg

Gjermani/ “Klubi i librit shqip”, nisma që filloi me Martin Camajn

Organizata e Akademikëve gjermano shqiptare ODA në Hamburg ka nisur takimet letrare me fokus krijimtarinë e shkrimtarit Martin Camaj. Takimi i parë është realuzuar vetëm...

“Organizata Gjermano-Shqiptare Geraldine”: 8 Marsi është ditë për reflektim

“Organizata Gjermano-Shqiptare Geraldine” në Hamburg në shenjë urimi për ditë ndërkombëtare të gruas ka shkruar një letër për të gjitha gratë shqiptare. “Prej më shumë...

Gjermani / Mjeku Ahmeti: Menaxhimi i vaksinimit nuk është në ritmet e duhura

Naser Ahmeti, specialist i mjekësisë së brendshme në Gjermani tha se situata e COVID-19 në shtetin ku ai jeton është nën kontroll, por theksoi...

Historia e Shqipërisë së 1900-tës përmes çokollatave gjermane

Pamje të rralla vijnë nga Hamburgu i Gjermanisë kur jeta shqiptare në vitet 1900 pasqyrohet në ambalazhin e çokollatave të kompanisë "Gartmann Schokolade". Bëhet fjalë...

Gjermani/ Erida Zarka: Rastet e grave të suksesshme janë pak, por në rritje

Erida Zarka është një histori suksesi në vendin ku ka zgjedhur të jetojë,  në Gjermani ku aktualisht punon në arsimin parashkollor në Hamburg. Një...

Gjermani/ Shqiptarja pjesë e projektit “Korona dhe fëmija im” në Hamburg

Erida Zarka është një aktiviste për të drejtat e njeriut në Hamburg të Gjermanisë. Erida Zarka nga Fieri emigroi në fillim në Greqi, e më...

Të fundit

SHBA / Promovohet libri i autores shqiptare në Kolegjin e Harvardit

Libri 'Barrë dhe Bekim' i autores shqiptare me bazë në Zvicër, Shqipe Sylejmani, u promovua për herë të parë në SHBA në Kolegjin e...

Fuqia e mediave për të ushtruar pushtet

Mediat nuk mund ta pasqyrojnë realitetin. E parë hollë, kjo as nuk është e mundur. Për ne, njerëzit, realiteti është i paarritshëm. Të arritshme...

SHBA/ Mjeku Arben Domi tregon a duhet marrë vaksina kundër gripit

Drejtori i zhvillimit të vaksinave pranë “Geovax” Arben Domi, gjatë një interviste për emisionin “Abc-ja e mëngjesit”, rekomandoi bërjen e vaksinës kundër gripit pavarësisht...

Norvegji/ Shkolla Shqipe “Naim Frashëri” pajiset me tekstet mësimore nga QBD

Shkolla Shqipe “Naim Frashëri” në Oslo të Norvegjisë, ka filluar mësimin e gjuhës shqipe dhe kulturës shqiptare. Shkolla është pajisur me tekstet didaktike për...

Mediat greke: Hapet pas 218 vitesh në Sul shtëpia e Llambro Xhavellës

Zjarri është ndezur sërish në shtëpinë e Llambro Xhavellës në Greqi. Mediat greke shkruajnë se pas më shumë se dy shekujsh, është thyer mallkimi i Ali...