gjuha shqipe

E shtunë, 20 Prill, 2024
E shtunë, 20 Prill, 2024

ETIKETA

gjuha shqipe

30 mars u hap Shkolla e Gjuhëve Orientale në Francë, ku nisi mësimi i shqipes

Në kryeqytetin francez Paris, më 30 mars 1795, u hap Shkolla e Gjuhëve dhe e Qytetërimeve Orientale. Duke filluar nga viti 1907, atje filloi...

Gjuha shqipe në listën e gjuhëve të komuniteteve tjera në Landin e Bavarisë

Përpjekja e mërgatës shqiptare, që nga periudha e mëhershme dhe ajo e rilindësve ishte  dhe mbeti si e vetmja shpresë, për të qenë  më...

Henrik Bariq, kroati që jetën ia kushtoi shqipes

Henrik Bariq lindi në Dubrovnik dhe kreu studimet në Grac dhe Vjenë të Austrisë. Më  1924, Këshilli i Fakultetit Filozofik mori vendimin për themelimin...

Si sot, 467 vjet më parë, nisi rrugën e vet fjala e shkruar shqip…

"U doni Gjoni, biri i Bdek Buzukut, tue u kujtuom shumë herrë se gluha jonë nukë kish gj~ të ëndigluom ën së shkruomit shenjëtë,...

Francezi 18 vjeçar studion gjuhën shqipe në Paris, librat e preferuar në shqip

Studenti 18 vjeçar nga Franca, Arnaud Boutin në një intervistë për “Telegrafi” ka folur rreth studimit të gjuhës shqipe dhe marrëdhënieve ndërkombëtare në universitetin...

I lindur në Jordani, flet shqiptari që ka ruajtur gjuhën e familjes së tij

Ndonëse është lindur në Jordani, Jahja Alarnuti, me prejardhje shqiptar, di të flasë rrjedhshëm gjuhën shqipe. Në një rrëfim të publikuar nga Kamil Bitis, Jahja...

Akademia e Shkencave boton “Fjalor i homonimeve në gjuhën shqipe”

“Fjalor i homonimeve në gjuhën shqipe” është botim i radhës nga Akademia e Shkencave e Shqipërisë. Ky libër është fryt i një bashkëpunim mes...

Botohet vepra e Aleksandër Xhuvanit “Fjalor i Gjuhës Shqipe”

Akademia e Shkencave ka botuar veprën madhore të Aleksandër Xhuvanit “Fjalor i Gjuhës Shqipe”. Fjalori i prof. Aleksandër Xhuvanit zë një vend të veçantë në...

Greqi/ LMSHG: Dy dekada në shërbim të arsimit

"Dy dekada në shërbim të arsimit, 2 dekada në përçimin e vlerave patriotike, atdhetare te fëmijët shqiptarë në emigrim. 2 dekada përpjekje, sakrifica, mund,...

Familja faktori kryesor në ruajtjen e gjuhës…

Më ka rënë rasti të dëgjoj ankesa nga prindërit mërgimtarë se fëmijët nuk i flasin shqip. Se mjedisi, shkolla, shoqëria etj. po ndikojnë dhe...

Të fundit

At Bellusci kujton në 100-vjetorin e lindjes profesorin e madh Jup Kastrati

Arbëreshi At Antonio Bellusci, kujton mikun e tij me rastin e 100- vjetorit të lindjes së tij me anë të një interviste. At Bellusci, sot...

Ramë Lahaj dhe Dëshira Ahmeti shkelqejnë në koncertin e ST. George Theater

Diaspora shqiptaro-amerikane nga zonat e trishtetëshit New York, New Jersey, Connecticut dhe më gjerë morën pjesë në koncertin gala që u shfaq në “St....

“Hënë e përgjakur” eklips në New York  

Eklipsi kaloi dhe pranë Shkollës sonë “Susan E. Wagner” high school dhe natyrisht kureshtjen e kisha të padurueshme. I vura syzet dhe unë pashë...

“Mama Klorin” një histori universale emigracioni

Pak ditë më parë në ambientet e Universitetit New York College, në Athinë, u zhvillua promovimi i projektit “Mama Klorin”, me ideatore artisten Doreida...

SHBA/ Më 19 maj në New York mbahet panairi i tretë “Gjergj Kastrioti Skënderbeu”

Për të tretin vit radhazi do të organizohet në New York panairi shqiptar “Gjergj Kastrioti Skënderbeu”. Kjo traditë festive nisi në vitin 2022 me rastin...