gjuha shqipe

E shtunë, 20 Prill, 2024
E shtunë, 20 Prill, 2024

ETIKETA

gjuha shqipe

Procesi i mësimit të gjuhës shqipe në Gjermani dhe interesi i prindërve

Mësuesja shqiptare me banim në Gjermani, Mimoza Leka bën një prezantim të situatës së mësimdhënies së gjuhës shqipe dhe kulturës shqiptare në Gjermani. “Ne e...

Kosovë-Shqipëri, pajtim i institucioneve për mësimin e gjuhës shqipe në Diasporë

Më datë 20 dhe 21 maj u organizua në Ministrinë e Punëve të Jashtme dhe Diasporës në Kosovë një mbledhje pune me përfaqësues dhe...

Gjuha shqipe në universitetin “Ca Foscari Venecia” të Italisë

Prof. Giuseppina Turano nga Universiteti ‘Ca’ Foscari Venecia’, Itali, në një rrëfim për gazetën “Dielli”, tregon historikun dhe funksionimin e Katedrës së gjuhës shqipe...

Një jetë për shqipen, 79 vite nga vdekja e albanologut Norbert Jokl

Sot shënohet 79-vjetori i vdekjes së albanologut të shquar Nobert Jokli.  Ai ishte një prej figurave më të ndritura që ka njohur albanologjia. Lindi...

Shkolla Shqipe është pasuri kombëtare!

Nxënësit me një edukim kombëtar, janë ata që mbajnë mbi supe dashurinë ndaj gjuhës, që do të thotë dashuri ndaj atdheut... Shumë herë kam shkruar...

Aktiviteti “Gjuha shqipe në universitetet e botës”, në fokus Katedra në Pekin

Qendra për Hapje dhe Dialog zhvilloi webinar-in e radhës të ciklit “Gjuha shqipe në universitetet e botës”. Ai pati në qendër Katedrën e Gjuhës...

Zvicër / Mësuesit shqiptarë bëjnë bilancin

Këshilli pedagogjik i Shkollës Shqipe-Zvicër u mblodh në një takim online për të diskutuar rreth vijueshmërisë së procesit mësimor në kushtet e reja, pas...

SHBA/ Informacionet zyrtare mbi vaksinën edhe në gjuhën shqipe

Në New York të SHBA-së që nga fillimi i pandemisë informacionet zyrtare mbi COVID-19 kanë qenë të mundura edhe në gjuhën shqipe. Në 20...

Kronikë “digjitale“

Pothuajse te gjitha “fjalitë“ që përshkruajnë shoqërinë shqiptare ose Diasporën fillojnë me fjalën “Sfidë“. Mënyra e zgjidhjes së tyre profilizon shoqërinë, ose në këtë...

Merima Krijezi: Mësimi i gjuhës shqipe në Serbi e ka zanafillën në vitin 1905

Dr. Merima Krijezi, docente në Departamentin e Gjuhës dhe Letërsisë Shqipe në Beograd, me fokus shkencor albanologjinë, frazeologjinë, ballkanistikën dhe përkthimin, rrëfen për gazetën...

Të fundit

At Bellusci kujton në 100-vjetorin e lindjes profesorin e madh Jup Kastrati

Arbëreshi At Antonio Bellusci, kujton mikun e tij me rastin e 100- vjetorit të lindjes së tij me anë të një interviste. At Bellusci, sot...

Ramë Lahaj dhe Dëshira Ahmeti shkelqejnë në koncertin e ST. George Theater

Diaspora shqiptaro-amerikane nga zonat e trishtetëshit New York, New Jersey, Connecticut dhe më gjerë morën pjesë në koncertin gala që u shfaq në “St....

“Hënë e përgjakur” eklips në New York  

Eklipsi kaloi dhe pranë Shkollës sonë “Susan E. Wagner” high school dhe natyrisht kureshtjen e kisha të padurueshme. I vura syzet dhe unë pashë...

“Mama Klorin” një histori universale emigracioni

Pak ditë më parë në ambientet e Universitetit New York College, në Athinë, u zhvillua promovimi i projektit “Mama Klorin”, me ideatore artisten Doreida...

SHBA/ Më 19 maj në New York mbahet panairi i tretë “Gjergj Kastrioti Skënderbeu”

Për të tretin vit radhazi do të organizohet në New York panairi shqiptar “Gjergj Kastrioti Skënderbeu”. Kjo traditë festive nisi në vitin 2022 me rastin...