gazeta

E hënë, 25 Tetor, 2021
E hënë, 25 Tetor, 2021

ETIKETA

gazeta

16 korrik 1895, botohej në Bukuresht gazeta “Shqiptari”

Më 16 korrik 1895 u botua numri i parë i gazetës "Shqiptari" në Bukuresht, Rumani, nga Bashkësia Shqiptare. Gazeta “Shqiptari” (Bukuresht, 1888-1903), nën drejtimin...

10 maj 1897 në Bukuresht botohej gazeta “Shqipëria” nga Visar Dodani

Më 10 maj 1897, gazetari, publicisti dhe aktivisti i njohur nga Korça, Visar Dodani filloi të botonte në Bukuresht gazetën "Shqipëria" që luajti një...

76 vite më parë u nda nga jeta themeluesi i gazetës “Taraboshi”

Kujtojmë sot në 76-vjetorin e ndarjes nga jeta, gazetarin, shkrimtarin dhe politikanin Terenc Toçi. Ai lindi në fshatin arbëresh Strigari të Kalabrisë dhe u...

112 vite nga numri i 1-rë i gazetës “Dielli”, organ informimi për Diasporën

112 vite nga numri i 1-rë i gazetës "Dielli", organ i rëndësishëm informimi për shqiptarët, e vetmja gazetë që vjen nga koha e Rilindjes...

“Festivali Mbarëkombëtar i Teatrit”, shfaqje nga të gjitha trevat shqiptare

“Festivali Mbarëkombëtar i Teatrit Online” do të ketë këtë vit shfaqje nga institucionet teatrore, por dhe nga projekte të skenës së pavarur. Dy institucione...

SHBA/ Më 15 janar 1917 botohej numri i parë i revistës “Yll’ i Mëngjezit”

Më 15 janar 1917 doli në Boston, SHBA, numri i parë i "Yll' i Mëngjezit". Parashqevi Qiriazi ishte botuesja, administratorja dhe pronarja e këtij...

5 dhjetor 1916, Fishta botonte numrin e parë të gazetës “Posta e Shqypniës”

Ishte data 5 dhjetor e vitit 1916 kur Gjergj Fishta botoi gazetën “Posta e Shqypniës”. Gazeta e cila do të publikohej deri në nëntor...

Gazeta italiane për Rozmari Jorganxhi: Arriti suksesin edhe në Trieste

Gazeta e qytetit italian të Triestes “Il Piccolo” i ka dedikuar një shkrim dirigjentes së parë shqiptare Rozmari Jorganxhi e cila ndërroi jetë më...

Martin Camaj, vepra dhe përndjekja/ Autoriteti i Dosjeve tryezë përkujtimore

Një tryezë përkujtimore për Martin Camajn do të mbahet këtë të premte, nga Autoriteti i Dosjeve. Në 95-vjetorin e lindjes së shkrimtarit, një sërë institucionesh...

Të fundit

SHBA / Promovohet libri i autores shqiptare në Kolegjin e Harvardit

Libri 'Barrë dhe Bekim' i autores shqiptare me bazë në Zvicër, Shqipe Sylejmani, u promovua për herë të parë në SHBA në Kolegjin e...

Fuqia e mediave për të ushtruar pushtet

Mediat nuk mund ta pasqyrojnë realitetin. E parë hollë, kjo as nuk është e mundur. Për ne, njerëzit, realiteti është i paarritshëm. Të arritshme...

SHBA/ Mjeku Arben Domi tregon a duhet marrë vaksina kundër gripit

Drejtori i zhvillimit të vaksinave pranë “Geovax” Arben Domi, gjatë një interviste për emisionin “Abc-ja e mëngjesit”, rekomandoi bërjen e vaksinës kundër gripit pavarësisht...

Norvegji/ Shkolla Shqipe “Naim Frashëri” pajiset me tekstet mësimore nga QBD

Shkolla Shqipe “Naim Frashëri” në Oslo të Norvegjisë, ka filluar mësimin e gjuhës shqipe dhe kulturës shqiptare. Shkolla është pajisur me tekstet didaktike për...

Mediat greke: Hapet pas 218 vitesh në Sul shtëpia e Llambro Xhavellës

Zjarri është ndezur sërish në shtëpinë e Llambro Xhavellës në Greqi. Mediat greke shkruajnë se pas më shumë se dy shekujsh, është thyer mallkimi i Ali...