gazeta diaspora

E diel, 23 Qershor, 2024
E diel, 23 Qershor, 2024

ETIKETA

gazeta diaspora

Shqipëria votoi/ Vijon procesi i numërimit të votave

Shqipëria votoi këtë të dielë për zgjedhjet parlamentare. Procesi ishte përgjithësisht i qetë dhe pati mjaft risi që nga identifikimi i elektronik i zgjedhësve...

Gili, këngëtari i ri shqiptar në Itali: Idhujt e mi Rita Ora dhe Dua Lipa

Gilberto Daja është një 19-vjeçar shqiptar, i cili jeton në Itali po prodhon muzikë në gjuhën angleze. Në një lidhje me skype për “Wake...

Bolivi/ Sadiku: Jam djalë që di të përshtatet, pashë projektin e madh të klubit

Armando Sadiku tashmë është zyrtarizuar si futbollisti më i ri i Bolivar, ne kampionatin e Bolivisë. Sulmuesi i kombëtares ka zgjedhur një destinacion të...

Suedi/ Ambasada shqiptare do të njoftojë kur nisin aplikimet për pasaporta

Një ditë më parë ministria e Brendshme shqiptare njoftoi hapjen e zyrave të reja të aplikimit për dokumentet biometrike. "Zyrat e reja të aplikimit do...

Mahniti jurinë në Gjermani, shqiptarja zgjedh Tiranën për klipin e saj të parë

Rrezarta Bojaxhiu është 16-vjeçarja e cila la "gojëhapur’"në mars të këtij viti jurinë e “The Voice Kids Germany”, ka lindur në Islandë, por me...

“Ditët e Vjeshtës”, projekti që sjell në kujtesë zonat turistike në Kalabri

Edhe këtë vit do të rikthehen "Giornate Fai d’Autunno" (Ditët e Vjeshtës nga FAI), në mbështetjen e Fondo Ambiente Italiano, një organizatë jofitimprurëse e...

Zvicër/ Dy shqiptarë, bashkëdrejtues të degës së socialdemokratëve në Schlieren

Shqiptarët Rixhil Agushi dhe Kushtrim Aziri do të formojnë Bashkëpresidiumin e ri të SP (Partisë Socialdemokrate) të komunës Schlieren në Zyrihut. Lajmin e ka publikuar...

Fondi i rrallë me 200 mijë libra i bibliotekës “Qemal Baholli” në Elbasan

Biblioteka publike “Qemal Baholli” në Elbasan është një monument i kategorisë së II i shpallur në vitin 2005. Ndodhet shumë pranë qendrës së qytetit...

Australi / Bashkimi familjar, marrja e vizës zgjat të paktën 2 vite

Mbyllja e kufirit dhe masat e distancimit social kanë shtyrë edhe miratimin e vizave për partner brenda dhe jashtë Australisë, sipas institutit Australian për...

Shqiptarja në Westminster: Shqiptarët s’janë integruar në raport me aftësitë

Nerxhivane Merovci-Mikushnica prej 21 vitesh jeton në Britaninë e Madhe, ajo është një nga shqiptarët që ka arritur të integrohet në shoqërinë britanike. Mikushnica...

Të fundit

Fëmijët e Diasporës nisin shkollën verore “Jam Shqiptar”

Me pjesëmarrjen e 20 nxënësve nga diaspora shqiptare në Itali, ka nisur ditën e sotme shkolla verore “Jam Shqiptar”. Kjo nismë mbështetet nga Ministria...

Franca, vendi më i kërkuar nga shqiptarët për azil

Franca vijon të mbetet destinacioni kryesor ku shtetasit shqiptarë drejtohen për të kërkuar azil. Teksa në 2022 dhe 2023 një pjesë e konsiderueshme e shqiptarëve...

Lamtumirë At Antonio Bellushi, Bilbil i Gjuhës Shqipe dhe Arbërisë

Edhe pse të larguar 600 vjet më parë, pas vdekjes së Skënderbeut, Arbëreshët e Italisë nuk i harruan kurrë rrënjët e tyre të lashta. Arbëreshi...

Shuhet Atë Antonio Bellusci

Ditën e djeshme është ndarë nga jeta Atë Antonio Bellusci, hulumtuesi i përkushtuar i kulturës iliro-shqiptare, studimet etnografike të së cilit hodhë ndritë mbi...

Tiranë-Zagreb fluturime direkte deri në tetor 2024

Kompania ajrore e Kroacisë dhe anëtare e Star Alliance "Croatia Airlines" ka njoftuar se do të kryejë fluturime direkte Zagreb-Tiranë deri në muajin tetor...