gazeta diaspora

E martë, 22 Shtator, 2020
E martë, 22 Shtator, 2020

ETIKETA

gazeta diaspora

Zvicër/ Dy shqiptarë, bashkëdrejtues të degës së socialdemokratëve në Schlieren

Shqiptarët Rixhil Agushi dhe Kushtrim Aziri do të formojnë Bashkëpresidiumin e ri të SP (Partisë Socialdemokrate) të komunës Schlieren në Zyrihut. Lajmin e ka publikuar...

Fondi i rrallë me 200 mijë libra i bibliotekës “Qemal Baholli” në Elbasan

Biblioteka publike “Qemal Baholli” në Elbasan është një monument i kategorisë së II i shpallur në vitin 2005. Ndodhet shumë pranë qendrës së qytetit...

Australi / Bashkimi familjar, marrja e vizës zgjat të paktën 2 vite

Mbyllja e kufirit dhe masat e distancimit social kanë shtyrë edhe miratimin e vizave për partner brenda dhe jashtë Australisë, sipas institutit Australian për...

Shqiptarja në Westminster: Shqiptarët s’janë integruar në raport me aftësitë

Nerxhivane Merovci-Mikushnica prej 21 vitesh jeton në Britaninë e Madhe, ajo është një nga shqiptarët që ka arritur të integrohet në shoqërinë britanike. Mikushnica...

Zvicër / Muaji shtator i kushtohet filmave të prodhuar në Kosovë dhe Diasporë

Muaji shtator në Zvicër do ti dedikohet kinemasë së Kosovës, ku përgjatë fundjavave janë parashikuar një sërë projeksionesh të kineastëve nga Kosova dhe nga...

A ka ndryshuar virusi? Flet mjeku shqiptar në Milano

Italia ishte vendi i parë në Europë që u godit nga një vale e madhe e të infektuarve nga Covid-19 dhe shifrat ishin alarmante. Momentalisht...

SHBA / Futbollistja shqiptare: Ëndërr të luaja për vendlindjen e gjyshërve

Anna Memija debutoi për herë të parë me ekipin kombëtar shqiptar për femra në 11 shkurt të këtij viti, kur Shqipëria mirëpriti një nga...

Udhëtimet drejt Italisë, vetëm një lloj maske lejohet në aeroport

Agjencia Kombëtare e Aviacionit Civil Italian ka dërguar dy kërkesa në drejtim të pasagjerëve që udhëtojnë nga Shqipëria, me qëllim që procesi i kalimit...

Gjermani/ Mjeku shqiptar: Raste pozitive pas pushimeve, por s’ka vend për alarm

Fahri Beqa, mjek kardiolog në Berlin, në një intervistë për televizionin A2 foli për situatën aktuale të pandemisë në Gjermani, duke theksuar se për...

Martin Camaj, vepra dhe përndjekja/ Autoriteti i Dosjeve tryezë përkujtimore

Një tryezë përkujtimore për Martin Camajn do të mbahet këtë të premte, nga Autoriteti i Dosjeve. Në 95-vjetorin e lindjes së shkrimtarit, një sërë institucionesh...

Të fundit

Sot 125-vjetori i lindjes së patriotit dhe atdhetarit Avni Rustemi

Avni Rustemi lindi në Libohovë, në një familje atdhetare. Mësimet e para i mori në vendlindje, më pas vazhdoi Normalen e Elbasanit dhe pastaj...

Kanada/ Mësuesi shqiptar ka një thirrje për prindërit: Fol Shqip

Astrit Demaliaj, ka 19 vjet që punon mësues i Gjuhës Shqipe në Toronto të Kanadasë. Ai ka lindur dhe jetuar në Shqipëri për më...

Durim Lika: Covid s’pengon fëmijët shqiptar në Parma të mësojnë gjuhën shqipe

Mësimi i gjuhës dhe kulturës shqiptare ndër fëmijët e emigrantëve shqiptar në Parma të Italisë do të vazhdojë të marrë rëndësinë e duhur edhe...

Patentimi i produkteve “Made in Albania” mundësi për konkurrim në tregje e mëdha

Mbrojtja dhe patentimi i produkteve “Made in Albania” ka një rëndësi të madhe, pasi jo vetëm mbrojmë traditën, por iu jep mundësi sipërmarrjeve të...

Një Bibliotekë Kombëtare, ideja lindi në Shkodër

Edhe pse i botuar mes një mori dokumentesh të tjera, njoftimi duket të mos ketë tërhequr vëmendjen për përmbajtjen e tij. Në 100-vjetorin e...