gazeta diaspora shqiptare

E shtunë, 27 Nëntor, 2021
E shtunë, 27 Nëntor, 2021

ETIKETA

gazeta diaspora shqiptare

Rëndësia e vaksinimit në parandalimin e përhapjes së varianteve të reja

HEZITIMI NDAJ VAKSINAVE DHE PASOJAT Në një botë që është e lidhur në një rrjet të gjerë, të padukshëm, me dendësi befasuese të ndërlidhjeve tona...

Në shtëpinë ku Rei Manaj hodhi hapat e parë, sot sulmues i Barcelonës

Në Lushnjë mburren me djalin e tyre, Rei Manajn, që arriti të jetë pjesë e një klubi të madh si Barcelona. Sulmuesi ka bërë...

Media franceze: Shqipëria, zbulimi i “Tajlandës së vogël”

Media franceze France2 i ka kushtuar një kronikë plazheve të Shqipërisë dhe rritjes së numri të turistëve. Në këtë kronikë turistët ftohen ta vizitojnë...

Rreth 100 shqiptarë të bllokuar nga pasditja e djeshme në aeroportin e Veronës

Rreth 100 qytetarë shqiptarë kanë mbetur të bllokuar prej pasdites së djeshme në aeroportin e Veronës teksa presin për të ardhur në atdhe. Kanë...

Greqi/ Konsullata Shqiptare në Selanik njofton mbërritjen e dokumentave

Konsullata e Përgjithshme në Selanik bën të ditur se kanë mbërritur pasaportat dhe kartat e identitetit për aplikimet e bëra deri më datën 06...

Ja sa turistë e vizituan Shqipërinë 15 ditëshin e parë të gushtit

Interesi i shtetasve të huaj për të vizituar Shqipërinë këtë vit ka ardhur në rritje, krahasuar me vite më parë. Favorizuese kanë qenë edhe...

Zjarret në Shqipëri, situatë problematike në Kukës, pritet ndërhyrja nga ajri

Vijon zjarri në Majën e Rrunës në Kukës. Komisioni i Mbrojtjes Civile në Prefekturën e Kukësit njofton se situata e zjarrit të rënë në...

Sot në kafene me certifikatë vaksinimi, masat e reja në Maqedoninë e Veriut

Në Maqedoninë e Veriut nga sot kanë hyrë në fuqi masat e reja strikte ku për të hyrë në restorante, kafene dhe objekte tjera...

Irma Kurti sjell në shqip poeten italiane Rosy Gallace

Irma Kurti sjell në shqip, nën siglën e Shtëpisë Botuese “Ada”përmbledhjen me poezi të poetes italiane Rosy Gallace titulluar “Përtej fjalëve.” Rosy Gallace, një zë...

Brixhilda Cepaj, shqiptarja e Komitetit Europian

Shqiptarja e suksesshme e radhës për Shoqatën Shqiptarëve të San Bemedettos është vajza jonë shqiptare e lindur në Shqipëri dhe rritur në San Benedetto...

Të fundit

Masakra në Deçan, Osmani e Konjufca: Të zbulohen sa më shpejt autorët

Presidentja e Kosovës Vjosa Osmani ka reaguar lidhur me tragjedinë e shkaktuar në Gllogjan të Deçanit, ku kanë mbetur të vdekur katër persona dhe...

Kosovë/ Gjuhet një autobus me nxënës në Gllogjan, raportohen 4 viktima

Një autobus me nxënës është sulmuar me armë këtë të premte në Gllogjan të Deçanit në Kosovë. Express  raporton se  përveç shoferit të autobusit dhe...

“Kodi shqiptar” i regjisores izraelite, Yael Katzir shfaqje maratonë në Shqipëri

Do të ketë një maratonë shfaqjes në Shqipëri filmi dokumentar “The Albanian code” (“Kodi shqiptar”) prodhuar nga Katzir Production i Yael Katzir e Gady...

Rumani/ Shqiptarët festojnë pavarësinë në Muzeun e Artit në Konstancë

Në Ditën Kombëtare të Shqipërisë, të dielën e 28 nëntorit, nga ora 15:00, Muzeu i Artit të Konstancës do të presë recitalin me veprat...

Intervista / Një pianiste si Syzana Jakupi

Të jesh femër pianiste do të thotë prezenca jote të ketë ndikim që gjërat të ndryshojnë në të mirë të humanitetit dhe njerëzores –...