gazeta diasora shqiptare

E mërkurë, 22 Maj, 2024
E mërkurë, 22 Maj, 2024

ETIKETA

gazeta diasora shqiptare

Për të dytin vit radhazi/ Anulohet Parada Shqiptare në New York

Parada Shqiptare, evenimenti madhështor që organizohet çdo vit nga "Rrënjët Shqiptare" në SHBA anulohet për të dytin vit radhazi për shkak të pandemisë. Edhe këtë...

Albumi i Ermonela Jahos në 100 regjistrimet më të mira, urim special i Yuri Kim

Albumi "Madama butterfly" i sopranos së njohur shqiptare, Ermonela Jaho renditet nga "Sunday Times" në 100 regjistrimet më të mira të vitit. Lajmin e ka...

Shqiptarët në Itali, konferencë me temë “Puna, integrimi, pensionet”

Puna, integrimi, pensionet” është tema e takimit online që do të zhvillohet në datën 18 nëntor 2020, në orën 10.30, takim ky i promovuar...

Zvicër / Kololli vazhdon me formë fantastike në fushën e blertë

Benjamin Kololliu është një ndër lojtarët më të mirë të momentin në kampionatin zviceran. Mesfushori 28 vjeçar i cili përfaqëson kombëtaren e Kosovës ka...

Komisioni për Politikën e Jashtme diskuton projektligjin për Diasporën

Sot, Komisioni për Politikën e Jashtme shqyrtoi projektligjin “Për disa shtesa dhe ndryshime në ligjin nr. 16/2018 “Për Diasporën”, ku i pranishëm për të...

Certifikohen zgjedhjet, shqiptarët 3 mandate në parlamentin serb

Më 21 qershor 2020 Serbia zhvilloi zgjedhjet elektorale ku fituese u shpall partia e Aleksandër Vuçiç me 60.65 për qind të votive ose ndryshe...

Rinis sot transporti ndërkombëtar detar i pasagjerëve

Drejtoria e Përgjithshme Detare në bashkëpunim me Ministrinë e Infrastrukturës dhe Energjinë po punon për të bërë të mundur rifillimin gradual dhe të sigurt të...

Dita Ndërkombëtare e babait, Dua Lipa bën urimin e veçantë Dukagjinin

21 qershori njihet si Dita Ndërkombëtare e babait. Në këtë kuadër, këngëtarja e njohur me famë ndërkombëtare Dua Lipa ka bërë një urim të veçantë...

QSPA marrëveshje bashkëpunimi me bibliotekën e Kosovës

Në mjediset e Bibliotekës Kombëtare të Kosovës “Pjetër Bogdani” është nënshkruar Marrëveshja e Bashkëpunimit midis kësaj biblioteke dhe Qendrës së Studimeve dhe Publikimeve për...

Periudha pas Covid-19 / Mundësitë për Shqipërinë në ekonominë e re

Ballkani Perëndimor dhe Shqipëria mund të gjenden para mundësive të reja për ekonomitë e tyre pas koronavirusit, ashtu sikurse është e pashmangshme pjesa e...

Të fundit

Marjana Bulku, prezantoi në Nju Jork, librin e saj “Një jetë disa histori”

Gazetarja Marjana Bulku-Zeneli, prezantoi të shtunën e kaluar në “The Producers Club Theater”, në qytetin e New York-ut, librin e saj "Një jetë disa...

Panairi “Gjergj Kastriot Skënderbeu“ bashkon sërish shqiptarët e Amerikës

Gjergji, Heroi Kombëtar gjithmonë i ka bërë bashkë shqiptarët. Porosia e fundit e tij do të ndriçojë si Dielli brez pas brezi sa të...

Abetarja që shkruan histori suksesi

Mirënjohje nga Qendra e Studimeve në Kalabri. Tani e njëmbëdhjetë vjet A-B-C – Fibel, Abetarja e parë në Austri, e financuar dhe botuar nën...

Vëllezërit sipërmarrës Adi dhe Eddie Veseli, një histori suksesi në Diasporë  

Në muajin e trëndafilave në maj, z. Eddie Veseli bashkë me familjen e tij hapën restorantin më të ri “Allendale Steak” sipas emrit të...

Zgjohet opozita:Vota e Diasporës të peshojë njësoj si e shqiptarëve brenda vendi

Vota e diasporës është kthyer sërish në vëmendje të politikës shqiptare, pas njoftimit të turit të takimeve të kryeministrit Rama në Diasporë, të nisur...