foto

E premte, 19 Prill, 2024
E premte, 19 Prill, 2024

ETIKETA

foto

FOTO/ Muralet që po zbukurojnë Tiranën!

Muret me tulla në disa rrugë të Tiranës, po zëvendësohen me murale, të cilat po zbukurojnë qytetin. Mural Fest, është një ndër festivalet më të...

Foto Dite/ Hardi, një afrikan me shpirt Arbëresh

Hardi, një djalë i ri nga Afrika e ka gjetur veten mjaft mirë në Horën e Arbëreshëve. Ai është një djalë që i pëlqen...

Zbulohet portreti origjinal i Skënderbeut nga Gentile Belini, pikturuar në 1467

Studiuesi Fotaq Andrea, autor i album-antologjisë “Skënderbeu, Heroi Kombëtar shqiptar”, së bashku me antikuarin Dritan Muka, Kanada, kanë njoftuar ditët e fundit nëpërmjet portalit...

SHBA/ I jepet lamtumira e fundit regjisorit Pirro Mani

Aktorit dhe regjisorit të njohur Pirro Mani i është dhënë lamtumira e fundit në SHBA, aty ku dhe ndërroi jetë. Lexo edhe: SHBA/ Shuhet në...

Doktoresha amerikane që u vlerësua me medaljen e Urdhrit të Skënderbeut

Dr. Lulu Hunt Peters lindi në Milford, Maine, SHBA, në vitin 1873. Ajo ndoqi Universitetin e Kalifornisë, Berkeley në vitin 1909 dhe Universitetin e...

Xhipuni me fije ari i nuses arbëresh

Kostumet janë një “status simbol” i ambientit shoqëror dhe veshjet tradicionale dëshmojnë  kulturën arbëreshe. Të skematizuara dhe të thjeshtësuara në përpunimin e tyre, ato...

Foto Dite/ Ernest Koliqi në Frascineto një të martë Pashke

Një foto e shkrepur një ditë të marte shumë vite më parë në Francineto. Në këtë foto kortezi e Lucia Martino shihet Ernest Koliqi...

Pikturat e Ibrahim Kodrës, çelin kursin e pikturës pranë Muzeut Etnik Arbëresh

Pranë Muzeut Etnik Arbëresh është hapur një kurs për të rinjtë që dëshirojnë të mësojnë artin e pikturës. Drejtuesja e këtij projekti Stefania Emmanuele vë...

Foto Dite/ Tradita e pazakontë e mikeshave të nuses arbëreshe

Një traditë e pazakontë zbatohej nga mikeshat e nuses arbëreshe para martese në Lungro, Kalabri. Para se një vajzë arbëreshe të martohej, mikeshat e...

1876 / Si udhëtonin shqiptarët drejt Amerikës

Shqiptarët ishin populli evropian që iu drejtua i fundit Amerikës dhe kjo lidhet me faktin se ata deri në këtë kohë kishin pëlqyer më...

Të fundit

At Bellusci kujton në 100-vjetorin e lindjes profesorin e madh Jup Kastrati

Arbëreshi At Antonio Bellusci, kujton mikun e tij me rastin e 100- vjetorit të lindjes së tij me anë të një interviste. At Bellusci, sot...

Ramë Lahaj dhe Dëshira Ahmeti shkelqejnë në koncertin e ST. George Theater

Diaspora shqiptaro-amerikane nga zonat e trishtetëshit New York, New Jersey, Connecticut dhe më gjerë morën pjesë në koncertin gala që u shfaq në “St....

“Hënë e përgjakur” eklips në New York  

Eklipsi kaloi dhe pranë Shkollës sonë “Susan E. Wagner” high school dhe natyrisht kureshtjen e kisha të padurueshme. I vura syzet dhe unë pashë...

“Mama Klorin” një histori universale emigracioni

Pak ditë më parë në ambientet e Universitetit New York College, në Athinë, u zhvillua promovimi i projektit “Mama Klorin”, me ideatore artisten Doreida...

SHBA/ Më 19 maj në New York mbahet panairi i tretë “Gjergj Kastrioti Skënderbeu”

Për të tretin vit radhazi do të organizohet në New York panairi shqiptar “Gjergj Kastrioti Skënderbeu”. Kjo traditë festive nisi në vitin 2022 me rastin...