film shqiptar

E mërkurë, 12 Maj, 2021
E mërkurë, 12 Maj, 2021

ETIKETA

film shqiptar

Filmi shqiptar fiton 2 çmime në “Chauri Chaura International Film Festival”

Filmi artistik shqiptar “Vulë” me skenar dhe regji nga Valmir Tertini ka marrë çmimin për filmin më të mirë dhe regjinë më të mirë...

Austri / “Dita zë fill”, filmi me një histori shqiptare shfaqet në Vjenë

Filmi “Dita zë fill” me skenar dhe regji nga Gentian Koçit që nga premiera e tij ka vijuar të shfaqet në shtete të ndryshme....

Filmi “Derë e hapur” në garën per të përfaqësuar Shqipërinë në “Oscar”

Filmi artistik shqiptar “Open door” me regji nga Florenc Papas do të prezantojë Shqipërinë në “Oscar”. Filmi do të konkurrojë në “International Feature Film Award”,...

Regjisori shqiptar fiton çmimin “Arritje e jashtëzakonshme në regji” në New York

Edicioni i 9-të i “International Filmmaker Festival of New York” shënoj një sukses të radhës për kinematografinë shqiptare. Regjisori i filmit “Klithma” është shpërblyer...

“I burgosuri” një film i madh me një peng të vogël!

Mbi premieren ne kinemane franceze te filmit “Delegacioni” me skenar të Artan Minarolli e me regji të Bujar Alimani. Shpesh me ezaurimin e temave të...

“Delegacioni” i Bujar Alimanit pushton kinematë franceze

Duke filluar nga data 22 korrik, në kinematë franceze do të shfaqet filmi shqiptar “Le dernier prisonnier” (Delegacioni) i regjisorit Bujar Alimani, bashkëprodhim Shqipëri/Francë/Greqi,...

Filmi “Furgoni” i Erenik Beqirit shkon në Kanë

“The Van”, apo në shqip “Furgoni”, filmi i fundit i Erenik Beqirit vijon rrugëtimin artistik në Festivalin e Kanës. Ndonëse eventet ku mbledhjet masive të...

Të fundit

Turqi/ Ambasada: Gati pasaportat dhe kartat ID për aplikime në këto data

Konsullata e Përgjithshme në Stamboll njofton të gjithë shtetasit shqiptarë që kanë aplikuar për pasaporta dhe karta ID nga data 5 prill deri më...

Itali/ Artistja shqiptare: Alpet e vendlindjes, inspirim për punën time

Guximi dhe këmbngulja i dhanë emrin dhe profesionin që ka sot. Për Alketa Bercaj Delishaj të bërit art është simbolizim, shenjë e fortë identifikimi...

Kroaci/ Shqipëria me medalje ari dhe argjendi në Kampionatit Ballkanik të boksit

Nën drejtimin e trajnerëve Zef Gjoni, Sead Bushati dhe Lazarin Vila, Shqipëria ka mundur që të sigurojë 5 medalje, 2 ari dhe 3 argjendi. Në...

Greqi/ Konsullata Shqiptare në Selanik njofton mbërritjen e dokumentave

Konsullata e Përgjithshme në Selanik bën të ditur se kanë mbërritur pasaportat dhe kartat e identitetit për aplikimet e bëra deri më datën 16...

TIA: Nga 15 maji nisin fluturimet direkte Stokholm – Tiranë

Nga data 15 Maj 2021, do të fillojnë fluturimet direkte Stokholm - Tiranë. Lajmi është bërë i ditur në faqen zyrtare në Tirana International...