festival

E enjte, 28 Tetor, 2021
E enjte, 28 Tetor, 2021

ETIKETA

festival

Festivali Za Fest nisi dje promovimin e vlerave kulturore në Shkodër

Za Fest nisi dje edicionin e tij të pestë në Shkodër. Festivali synon të bëhet një festival që ka brenda tij shumë estetika të...

Gjon’s Tears në Shkodër më 31 korrik në Zâ Fest V

Këngëtari me origjinë shqiptare Gjon Muharremi përfaqësoi Zvicrën në “Eurovision”, ku arriti të marrë vendin e tretë. Këngëtari i njohur Gjon’s Tears do të këndojë...

Zvicër/ Violinisti Tedi Papavrami sot në festivalin “Martha Argerich”

Violinisti i mirënjohur Tedi Papavrami, jeton prej disa vitesh në Gjenevë, Zvicër. Ai do të interpretojë sot më 30 qershor, në festivalin "Martha Argerich". Ky...

Itali/ “Letra nga Diaspora” në festivalin “Passaggi”

Edicioni i nëntë të festivalit mbarëkombëtar “Passaggi” po mbahet në Fano, Itali, një festival me pjesëmarrjen e dhjetëra prezantimeve, një edicion më i gjati...

“International Folk Festival Tirana”, me 10 ansamble folklorike në skenë

Tirana në muajin korrik do të jetë mikpritëse e ansambleve të ndryshme folklorike. “International Folk Festival Tirana” vjen si një festival ndërkombëtar, me pjesëmarrjen...

Filmi “Zgjoi” fiton tri çmime në festivalin amerikan “Sundance”

Filmi “Zgjoi” i Blerta Bashollit, ka shënuar sukses të jashtëzakonshëm në festivalin prestigjioz amerikan “Sundance Film Festival 2021”. Filmi “Zgjoi” fitoi tri çmime kryesore në...

Sarajevë/ Visar Morina fiton çmimin “Cineuropa” me filmin “Exil”

Regjisori Visar Morina me filmin “Exil” është fituesi i çmimit të magazinës Cineuropa në kuadër të Festivalit të Sarajevës. Cineuropa është magazinë e profesionistëve të...

Kinema / Shqiptarja zgjidhet aktorja më e mirë në festivalin e Francës

Aktorja Adriana Matoshi është vlerësuar si aktorja më e mirë në Festivalin e Filmit në Francë “See A Paris”, për rolin e interpretuar në...

Të fundit

Foto dite/ Protesta e komunitetit shqiptar sot në New York

Qindra shqiptarë kanë protestuar para disa orësh para Konsullatës së Serbisë në New York me kërkesën që shteti serb të mbajë përgjegjësi për krimet...

Itali/ Ambasada në Romë: Gati dokumentat deri më këtë datë

Ambasada e Republikës së Shqipërisë në Romë, Itali njofton qytetarët që kanë aplikuar për pasaportë dhe letërnjoftim deri më datën 15 tetor 2021, se...

Komuniteti Shqiptar i Selanikut, organizon fushatën e 5-të të dhurimit të gjakut

Komuniteti Shqiptar i Selanikut njofton se më datat 6 dhe 7 nëntor 2021, nga ora 9 deri më 12 në mesditë, në spitalin universitar...

SHBA/ Diaspora në Michigan kremton 150-vjetorin e lindjes së At Gjergj Fishtës

Nën organizimin e Shoqatës “Jehona e Malësisë”, u shënua në Michigan-SHBA, 150-vjetori i lindjes së njërit ndër figurat më të shquara kombëtare shqiptare, At...

Austri/ Ermonela Jaho, sërish në skenë me rolin e Adriana Lecouvreur

Sopranoja shqiptare me famë botërore Ermonela Jaho, ka debutuar në rolin e Adriana Lecouvreur, në operën me të njëjtin titull, në skenën e Operas...