disapora shqiptare

E enjte, 28 Tetor, 2021
E enjte, 28 Tetor, 2021

ETIKETA

disapora shqiptare

Sot Samiti i Grave Sipërmarrëse në Diasporë

Mbahet sot në Tiranë Samiti i Grave të Biznesit, aktivitet i organizuar nga Fondi Shqiptar për Zhvillimin e Diasporës dhe Dhoma e Biznesit të...

Itali/ Konsullata Shqiptare në Bari njofton mbërritjen e dokumentave

Konsullata shqiptare në Bari bën të ditur se kanë mbërritur pasaportat dhe kartat e identitetit për aplikimet e bëra deri më datën 4 qershor...

Destinacione shqiptare/ Disa nga kalatë që nuk duhen humbur

Shqipëria është një vend i pasur me bukuri natyrore por dhe histori. Një vend që ka shumë kala që mbartin mbi supe histori të...

Destinacion shqiptar/ Rabdishta, fshati i gurtë por dhe kurativ

Rabdishta është përzgjedhur mes 100 fshatrave turistikë e që pret të ketë në hov të ri turistik për shkak të karakteristave të tij natyrore...

Slloveni/ Tekste shqip në shkollën fillore në Kranj

Shkolla fillore "Jakoba Aljaža", në Kranj të Sllovenisë është pajisur me tekste për mesimin e gjuhës shqie.e Këto tekste janë një lehtësim të mësimit si...

Në komunitetin shqiptar në Zelandën e Re  

Me iniciativën e Vesa Lumës e bashkëshortit të saj Geri Xhari në restorantin “Safran” me pronarë shqiptarë, komuniteti shqiptar në qytetin e Aucklandit e...

Konferencë shkencore për arbëreshët, QSPA thirrje për studiuesit

Qendra e Studimeve dhe Publikimeve për Arbëreshët, QSPA organizon një konferencë shkencore ku në fokus do të jetë: "Arbëreshët në fokusin e shtetit shqiptar...

Destinacione shqiptare/ Në gjurmët e antikitetit në Kalanë e Borshit

Borshi është një nga zonat turistike më të bukura të rivierës shqiptare, me ullishte që shtrihen deri afër detit e me një panoramë mbresëlënëse. Por...

“Connect Albania” programi ambicioz për angazhimin e Diasporës në vendlindje

Ecuria e programit “Connect Albania” ishte fokusi i takimit të sotëm midis ministrit të Shtetit për Diasporën, Z. Pandeli Majko, zv. ministrit të Ekonomisë...

Turqi/Konsullata në Stamboll:Nga 14 janari nis aplikimi për dokumente biometrike

Duke nisur nga 14 janari shqiptarët rezidentë në Turqi mund të pajisen me dokumente biometrike në Konsullatën e Përgjithshme në Stamboll. Ka qenë vetë konsullata...

Të fundit

Itali/ Ambasada në Romë: Gati dokumentat deri më këtë datë

Ambasada e Republikës së Shqipërisë në Romë, Itali njofton qytetarët që kanë aplikuar për pasaportë dhe letërnjoftim deri më datën 15 tetor 2021, se...

Komuniteti Shqiptar i Selanikut, organizon fushatën e 5-të të dhurimit të gjakut

Komuniteti Shqiptar i Selanikut njofton se më datat 6 dhe 7 nëntor 2021, nga ora 9 deri më 12 në mesditë, në spitalin universitar...

SHBA/ Diaspora në Michigan kremton 150-vjetorin e lindjes së At Gjergj Fishtës

Nën organizimin e Shoqatës “Jehona e Malësisë”, u shënua në Michigan-SHBA, 150-vjetori i lindjes së njërit ndër figurat më të shquara kombëtare shqiptare, At...

Austri/ Ermonela Jaho, sërish në skenë me rolin e Adriana Lecouvreur

Sopranoja shqiptare me famë botërore Ermonela Jaho, ka debutuar në rolin e Adriana Lecouvreur, në operën me të njëjtin titull, në skenën e Operas...

Mjeku shqiptar në Britani: Delta Plus jo shqetësues

Mjeku pranë Shërbimit Kombëtar Spitalor britanik, Baki Ejupi, gjatë një interviste theksoi se mutacioni i ri Delta Plus nuk paraqet një shqetësim për faktin...