diaspora

E mërkurë, 12 Maj, 2021
E mërkurë, 12 Maj, 2021

ETIKETA

diaspora

Albano Carrisi: Zemra ime ndodhet jo vetëm në Itali, por edhe në Shqipëri

Institucionet e Bashkimit Europian kanë bërë homazhe me rastin e Javës së Europës 2020, përmes aktiviteteve të shumta në internet, duke bërë bashkë nën...

Histori frymëzuese / Njihuni me Hilda Mehmetin, mjeken shqiptare në Modena

“Italia ka qenë pjesë e lajmeve për një kohë të gjatë, si një nga vendet e prekura më së shumti në botë nga Covid-19....

Hapen shkollat shqipe në Zvicër, në Uster vijon mësimi në distancë

Sot janë hapur dyert e shkollave shqipe në Zvicër. Autoritetet zvicerane kanë ndërmarrë një varg masash për t’iu kthyer zhvillimit normal të jetës pas...

Gjermani / Fondacioni “Besa” ndihma për vendlindjen

Ilir Seferi nga fondacioni "Besa" në Bavari ka shpjeguar rolin e Diasporës në kohën e COVID-19. Pasojat e këtij virusi i ndjejnë...

Të fundit

Dua Lipa vlerësohet me dy trofe në “Brit Awards”

Këngëtarja shqiptare, Dua Lipa ka fituar dy çmime në ‘Brits Awards 2021’, ajo ka fituar çmimin për “Albumin më të mirë” dhe “Best Solo...

Turqi/ Ambasada: Gati pasaportat dhe kartat ID për aplikime në këto data

Konsullata e Përgjithshme në Stamboll njofton të gjithë shtetasit shqiptarë që kanë aplikuar për pasaporta dhe karta ID nga data 5 prill deri më...

Itali/ Artistja shqiptare: Alpet e vendlindjes, inspirim për punën time

Guximi dhe këmbngulja i dhanë emrin dhe profesionin që ka sot. Për Alketa Bercaj Delishaj të bërit art është simbolizim, shenjë e fortë identifikimi...

Kroaci/ Shqipëria me medalje ari dhe argjendi në Kampionatit Ballkanik të boksit

Nën drejtimin e trajnerëve Zef Gjoni, Sead Bushati dhe Lazarin Vila, Shqipëria ka mundur që të sigurojë 5 medalje, 2 ari dhe 3 argjendi. Në...

Greqi/ Konsullata Shqiptare në Selanik njofton mbërritjen e dokumentave

Konsullata e Përgjithshme në Selanik bën të ditur se kanë mbërritur pasaportat dhe kartat e identitetit për aplikimet e bëra deri më datën 16...