diaspora itali

E enjte, 21 Janar, 2021
E enjte, 21 Janar, 2021

ETIKETA

diaspora itali

Itali/ Shkrimtarja shqiptare një libër mbi historitë e emigrimit

Shkrimtarja shqiptare me banim në Itali, Jorida Dervishi prezanton librin e saj  “La mia storia è la tua storia” (Historia ime, është historia jote)...

Intervista/ Themelohet shoqata e Kontabilistëve të Certifikuar Shqiptar në Itali

Më 31 tetor u themelua shoqata e Kontabilistëve të Certifikuar Shqiptar në Itali, ADCAI me seli në Parma. Tashmë kjo strukturë ka përfaqësuesit e...

Kompanitë shqiptare në Itali, rriten me 34 % në krahasim me vitin 2019

Autoritetet italiane kanë publikuar raportin vjetor lidhur me rolin që luan emigracioni në ekonominë italiane nga i cili rezulton se komuniteti i emigrantëve shqiptarë...

Itali / Autori shqiptar vlerësohet me çmimin “Amore e Psiche”

Autori i shqiptar me banim në Itali, Klaudio Findiku nderohet me çmimin "Amore e Psiche" (Dashuri e Mendje) për përmbledhjen poetike “Copëza Shpirti”. Kjo vepër,...

Itali/Shqiptarja në krye të qendrës së të moshuarve ku askush s’u prek nga COVID

Majlinda Mica ose Linda si e thërrasin shkurtimisht, prej një viti drejton një qendër për të moshuarit në një qytezë pranë Albës, qytet piemontez...

Itali / “Albania, si Gira”, edicioni i dytë i festivalit të filmit shqiptar

Për të dytin vit radhazi në Romë do të organizohet festivali i Kinemasë shqiptare “Albania, si Gira! Transizioni” Aktiviteti do të eksplorojë marrëdhëniet italo-shqiptare nëpërmjet...

Një rrjet psikologësh shqiptarë në Itali

Prej 6 muajsh vepron në mjedisin e Diasporës shqiptare në Itali bërthama e një rrjeti psikologësh të afirmuar, angazhuar në grupin profesional quajtur Diaspora e Mjekëve...

Mbyllet sanatoria 2020. Rreth 17 mijë aplikime për legalizimin e shqiptarëve

Të mbyllura mbrëmjen e të shtunës (15 gusht), procedurat për legalizimin e punonjësve të parregullt në Itali kanë regjistruar rreth 210 mijë aplikime për...

Ekspertja shqiptare e IOM: Si COVID-19 riorganizoi Diasporën në itali

Afërditë Shani, aktiviste dhe pjesë e programit të  IOM për Diasporën shqiptare sjell një përmbledhje të përgjithshme të situatës së komunitetit shqiptar në Toscana....

Itali / Sipërmarrësja shqiptare: Si e përballuam pandeminë

“Eriglena Begaj është një grua me karakter luftarak dhe shumë të vendosur, një grua që e di se çfarë dëshiron dhe si ta arrijë...

Të fundit

Marrëveshja me Serbinë, shqiptarë mund të lëvizin me kartë ID nga 20 janari

Prej 20 janarit shqiptarët në Serbi mund të shkojnë me kartë identiteti, pas hyrjes në fuqi të marrëveshjes mes dy vendeve mbi lëvizjen e...

Francë/ Studentët shqiptarë vizitojnë ekspozitën ′′Ilirët e fundit”

′′The Last Illyriens" (Ilirët e fundit) është ekspozita e çelur në Francë nga fotoreporteri francez Denis Meyer. Ekspozitën e kanë vizituar nga afër edhe...

Si të aplikoj online për rinovim dokumentash biometrike dhe deklarim të adresës

Shtetasit shqiptarë që jetojnë jashtë territorit të Republikës së Shqipërisë tashmë kanë mundësi të aplikojnë online për rinovimin e dokumentave të tyre biometrike (pasaportë...

Kosova voton, kreu i KQZ sqaron detajet për votën e Diasporës

Pak javë para zgjedhjeve të parakohshme në Kosovë, mes shumë polemikave për mënyrën që KQZ e Kosovës ka zgjedhur për konfirmimin e votës së...

Irlandë/ Talenti rekordmen me origjinë shqiptare pranë transferimit tek Inter

Futbollisti shqiptar Kevin Zefi është një emër shumë i njohur në Irlandë, pasi aktivizohet më gjigandët e futbollit irlandez, Shamrok Rovers. Madje, është golashënuesi...