Diaspora gjermani

E mërkurë, 22 Maj, 2024
E mërkurë, 22 Maj, 2024

ETIKETA

Diaspora gjermani

Gjermani/ Sipëmarrësi shqiptar që tregton produktet e vendlindjes

Sipërmarrësi shqiptar Fitim Thaqi, jeton dhe ushtron aktivitetin e tij në Gjermani. Thaqi menaxhon një rrjet supermarketesh, ku tregton edhe produkte me origjinë nga...

Diaspora duhet të votojë, por edhe të dëgjohet

Ish-kryeministri i Shqipërisë, Pendeli Majko u shpreh ditë më parë se, nëse KQZ-ja nuk do bëjë realitet votën e Diasporës, kjo çështje do të...

Intervista/ Sami Musa, deputeti i parë me origjinë shqiptare në Hamburg

Sami Musa është deputeti i parë me origjinë shqiptare në Hamburg të Gjermanisë. Ai u pë pjesë e parlamentit pasi fitoi besimin e qytetarëve...

Përsëritet historia / Pas dy dekadash shqiptari “hap derën” për gjermanët

  Nuk mund të qëndronte indiferente ndaj njerëzve ne nevojë, në këto ditë ku temperaturat shënojnë minus dhjetra gradë në Gjermani, shqiptari  Nazmi Aruqi. Duke u...

Gjermani/ “Korona dhe shkolla e fëmijës tim”, rregullat e reja të mësimdhënies

“Korona dhe shkolla e fëmijës tim” projekti i cili drejtohet nga Erida Zerka në Hamburg të Gjermanisë organizoi ditën e djeshme takimin e radhës...

Mahniti jurinë në Gjermani, shqiptarja zgjedh Tiranën për klipin e saj të parë

Rrezarta Bojaxhiu është 16-vjeçarja e cila la "gojëhapur’"në mars të këtij viti jurinë e “The Voice Kids Germany”, ka lindur në Islandë, por me...

Shqiptarët që udhëtojnë drejt Gjermanisë, 14 ditë karantinë të detyrueshme

Shqiptarët që do të udhëtojnë drejt Gjermanisë në ditët në vijim do të duhet që të karantiohen për 14 ditë, si dhe të bëjnë...

Violinistet e talentuara në Shqipëri dhe sukseset e tyre në Gjermani  

Kultura është një rrugë shumë më e sigurt, por edhe më afatgjatë se sa politika e ditës për integrimin e Shqipërisë në Evropë. Ne...

Gjermania ndryshon strategji, heq testin e detyrueshëm të PCR-së për udhëtarët

Gjermania do të heqë testet e detyrueshme të koronavirusit për udhëtarët që kthehen nga zonat me rrezik të lartë jashtë vendit dhe do të...

Gjermani / Një studim për ciklin “Kanali” të Arshi Pipës

Studiuesi shqiptar në Gjermani, Hysni Ndreu, në 100-vjetorin e lindjes së Arshi Pipës prezanton një studimim të shkurtër për ciklin “Kanali”, pjesë e “Librit...

Të fundit

Marjana Bulku, prezantoi në Nju Jork, librin e saj “Një jetë disa histori”

Gazetarja Marjana Bulku-Zeneli, prezantoi të shtunën e kaluar në “The Producers Club Theater”, në qytetin e New York-ut, librin e saj "Një jetë disa...

Panairi “Gjergj Kastriot Skënderbeu“ bashkon sërish shqiptarët e Amerikës

Gjergji, Heroi Kombëtar gjithmonë i ka bërë bashkë shqiptarët. Porosia e fundit e tij do të ndriçojë si Dielli brez pas brezi sa të...

Abetarja që shkruan histori suksesi

Mirënjohje nga Qendra e Studimeve në Kalabri. Tani e njëmbëdhjetë vjet A-B-C – Fibel, Abetarja e parë në Austri, e financuar dhe botuar nën...

Vëllezërit sipërmarrës Adi dhe Eddie Veseli, një histori suksesi në Diasporë  

Në muajin e trëndafilave në maj, z. Eddie Veseli bashkë me familjen e tij hapën restorantin më të ri “Allendale Steak” sipas emrit të...

Zgjohet opozita:Vota e Diasporës të peshojë njësoj si e shqiptarëve brenda vendi

Vota e diasporës është kthyer sërish në vëmendje të politikës shqiptare, pas njoftimit të turit të takimeve të kryeministrit Rama në Diasporë, të nisur...