destinacion shqiptar

E martë, 22 Qershor, 2021
E martë, 22 Qershor, 2021

ETIKETA

destinacion shqiptar

Destinacione shqiptare/ Disa nga kalatë që nuk duhen humbur

Shqipëria është një vend i pasur me bukuri natyrore por dhe histori. Një vend që ka shumë kala që mbartin mbi supe histori të...

Destinacion turistik/ Ujëvara e Sinecit, një tjetër bukuri shqiptare

Një vend ende jo shumë i rrahur nga turistët por i mrekullueshëm për tu vizituar. Flasim për Ujëvarën e Sinecit në Berat, një perlë...

Destinacion shqiptar/ A keni dëgjuar për kanionin e lumit Tërkuzë në Tiranë

Tirana rurale ka shumë vende fantastike për tu eksploruar e që së fundmi janë kthyer në destinacione turistike të fundjavës. Një prej tyre është dhe...

Destinacion shqiptar/ Pazari i Krujës, vendi që tërheq vizitorë në çdo stinë

Pazari i Krujës ndryshe i njohur edhe si Pazari i Derexhikut, shtrihet në të dy anët e rrugës së shtruar me kalldrëm që të...

Destinacione shqiptare/ Pazari i Korçës ku jeton tradita dhe modernia

Pazari i Korçës është monument i trashëgimisë kulturore në rrethin e Korçës, në qarkun e Korçës. Ai është një nga objektet me vlera të rëndësishme...

Destinacion shqiptar/ Fshati Lin ku natyra të lë pa fjalë

Lini është një fshat i bukur piktoresk buzë liqenit të Pogradecit, me shtëpitë e vogla ngritura puqazi njëra-tjetrës me shpinë nga kodra. Fshati zgjon kuriozitetin...

Të fundit

Zvicër/ Filmi i regjisores shqiptare “Në kërkim të Venerës” shpërblehet me çmim

Filmi artistik “Në kërkim të Venerës” me skenar dhe regji nga Norika Sefa, i cili premierën botërore e kishte në festivalin ndërkombëtar të filmit...

Zgjedhjet në New York/ Rëndësia e votës së komunitetit shqiptar

Ditën e martë më datë 22 qershor qytetarët e New York-ut do të votojnë për të zgjedhur përfaqësuesit e rinj. Në këto zgjedhje është shumë...

Arbëresh/ “Pupugheji”, një ritual i veçantë në ditën e Shën Gjon Pagëzorit

Në kuadër të ditës së Shën Gjon Pagëzorit, më 24 qershor, në Pallagori fshatin që arbëreshët e quajnë “Pupugheji”, realizohet një ritual i veçantë:...

Foto Dite/ Festa e Abetares shqiptare në Athinë

Nxënësit e mësimit të gjuhës shqipe në qendrat e mësimit në Rendi dhe Aspropirgo, Athinë kanë kremtuar festën e Abetares dhe mbylljen e vitit...

Takimi/ “Muzetë e sirtarëve”, Elidor Mëhilli dhe Ardian Vehbiu mbi historibërjen

Ardian Vehbiu dhe Elidor Mëhilli një bisedë për të paraqitur një alternativë të historibërjes zyrtare dhe të qasjes konvencionale ndaj memories kolektive Më 22 qershor,...