covid

E hënë, 25 Tetor, 2021
E hënë, 25 Tetor, 2021

ETIKETA

covid

Ambasada e SHBA-së ndan mesazhin e epidemiologes amerikane: Vaksinohuni!

Ambasada e SHBA-së në Tiranë publikoi sot mesazhin e epidemiologes amerikane Melissa Perry, që aktualisht ndodhet në Shqipëri, e cila jep tre këshilla për...

Vazhdon misioni i mjekut Cuculi për të bindur shqiptarët në Zvicër të vaksinohen

Mjeku shqiptar në Zvicër Florim Cuculi e ka marrë parasysh se mund të kritikohet e të mos shihet me sy të mirë mes shqiptarëve...

Ndryshojnë rregullat në Maqedoninë e Veriut. Ja çfarë duhet të keni me vete

Drejtoria Vendore e Kufirit dhe Migracionit Korçë ka njoftuar se Maqedonia e Veriut ka futur në fuqi vendimin që për të kaluar në këtë...

Shërim, vaksinim ose test: Rregullorja e re në Gjermani

Në Gjermani kush është vaksinuar dy herë, mund të paraqesë një test negativ apo është shëruar nga COVID-19 ka mundësi të lëvizë lirshëm. Ky...

Vaksinat kineze, mjeku shqiptar: Të vaksinuarit të marrin një dozë të tretë

Doktori shqiptar në Gjermani, kardiologu Fahri Beqa ishte i ftuar në Ditarin e mesditës në A2 ku bëri një përmbledhje të situatës së pandemisë...

Rëndësia e vaksinimit në parandalimin e përhapjes së varianteve të reja

HEZITIMI NDAJ VAKSINAVE DHE PASOJAT Në një botë që është e lidhur në një rrjet të gjerë, të padukshëm, me dendësi befasuese të ndërlidhjeve tona...

Sot në kafene me certifikatë vaksinimi, masat e reja në Maqedoninë e Veriut

Në Maqedoninë e Veriut nga sot kanë hyrë në fuqi masat e reja strikte ku për të hyrë në restorante, kafene dhe objekte tjera...

Udhëtimet nga sot me rregulla të reja, reagon MEPJ: Çfarë duhet të dini

Ministria e Jashtme ka reaguar lidhur me rregullat e reja që duhet të zbatohen kundër covid-19 për të gjithë ata që duan të udhëtojnë...

Franca kërkon pasaportën e COVID-19 për qasje në vende publike

Të mërkurën në Francë, ka hyrë në fuqi një pasaportë e re shëndetësore për koronavirus, teksa ky vend përballet me raste të reja të...

Spanja pranë rikthimit të kufizimeve anti-COVID-19

​Të përballura me një shpërthim të papritur në numrin e rasteve COVID-19, rajone të ndryshme të Spanjës po mbyllen gradualisht. Sipas medieve katalanase, Katalonja,...

Të fundit

Itali/ Nis mësimi në shkollën “Naim Frashëri”

Më 23 tetor 2021 shkolla “Naim Frashëri” hapi dyrt më një ambient të ri për të rinisur vitin e shkollor me prezencën fizike të...

Ambasadorja shqiptare në Greqi takim me mjekët shqiptarë në Diasporë

Ambasadorja znj. Luela Hajdaraga, priti në ambietet e ambasadës një grup mjekësh shqiptarë me qëllim vendosjen e bashkëpunimit me komunitetin, promovimin e vlerave të...

SHBA / Promovohet libri i autores shqiptare në Kolegjin e Harvardit

Libri 'Barrë dhe Bekim' i autores shqiptare me bazë në Zvicër, Shqipe Sylejmani, u promovua për herë të parë në SHBA në Kolegjin e...

Fuqia e mediave për të ushtruar pushtet

Mediat nuk mund ta pasqyrojnë realitetin. E parë hollë, kjo as nuk është e mundur. Për ne, njerëzit, realiteti është i paarritshëm. Të arritshme...

SHBA/ Mjeku Arben Domi tregon a duhet marrë vaksina kundër gripit

Drejtori i zhvillimit të vaksinave pranë “Geovax” Arben Domi, gjatë një interviste për emisionin “Abc-ja e mëngjesit”, rekomandoi bërjen e vaksinës kundër gripit pavarësisht...