COVID 19

E martë, 18 Qershor, 2024
E martë, 18 Qershor, 2024

ETIKETA

COVID 19

Shifrat/ Që nga fillimi i pandemisë, gati 10 mijë vdekje më shumë në Shqipëri

Ndonëse në tremujorin e dytë të vitit 2021, vdekjet ishin shumë më të ulëta në krahasim me janar-mars, kur kulmoi pandemia, sërish ato vijuan...

COVID-19/ Zelanda e Re mbyll kufijtë deri në vitin 2022

Kryeministrja e Zelandës së Re, Jasinda Ardern, deklaroi se kufijtë e vendit do të qëndrojnë të mbyllur të paktën deri në fund të vitit....

Komisioneri i BE: Pasaporta shëndetësore, e disponueshme nga 15 qershori

“Pasaporta shëndetësore” që Bashkimi Evropian kërkon të realizojë për një rihapje të sigurt do të jetë në dispozicion nga 15 qershori. Kjo u njoftua...

Kanada/ Mbahet seminari i dytë online për shëndetin e të moshurave

Më datë 7 mars “Shoqata e Bashkësisë Shqiptaro-Kanadeze” nisi ciklin e seminreve online për shëndetin e të moshurave. Kjo nismë synon të jetë pranë...

COVID-19/ Kur do të lehtësohen masat në Greqi?

Ekspertët në Greqi paralajmërojnë për një kulmim të valës së koronavirusit gjatë gjysmës së dytë të muajit mars duke theksuar se numri rasteve mund...

Greqia shtyn afatin e kufizimit për fluturimet ndërkombëtare

Autoritetet greke kanë vendosur që të zgjasin kufizimet për fluturimet brenda vendit deri më 16 mars dhe fluturimet ndërkombëtar deri më 22 mars, duke...

COVID-19/ Komiteti Teknik i Ekspertëve: Mbeten në fuqi të njëjtat masa kufizuese

Në Shqipëri Komiteti Teknik i Ekspertëve vendosi të lërë në fuqi të njëjtat masa kufizuese që ekzistojnë, orarin mbyllës 20.00-06.00, shkollat online në zonat...

Greqia shtyn afatin, Kapshtica qëndron e mbyllur deri më 8 mars

Greqia ka vendosur të mbajë të mbyllur pikën e kalimit kufitar të Kapshticës deri më 8 mars. Sipas një njoftimi të drejtorisë vendore të...

Zvicër/ Masa të reja, Shqipëria futet në listën e “vendeve të rrezikuara”

Zvicra ka vendosur të ndërmarrë masa të reja në kufi në përpjekje të saj për të parandaluar përhapjen e koronavirusit. Ndërkohë, prej 8 shkurtit dihet...

SHBA/Koronavirusi i merr jetën ish-kampionit shqiptar të mundjes, Dashamir Prela

Koronavirusi i ka marrë jetën ish-kampionit shqiptar të mundjes, Dashamir Prela. 62-vjeçari, i cili jetonte mes Shqipërisë dhe SHBA-së u infektua me COVID, dhe...

Të fundit

Tiranë-Zagreb fluturime direkte deri në tetor 2024

Kompania ajrore e Kroacisë dhe anëtare e Star Alliance "Croatia Airlines" ka njoftuar se do të kryejë fluturime direkte Zagreb-Tiranë deri në muajin tetor...

Festa e Kurban Bajramit në komunitetin shqiptar në Nju Jork

Kurban Bajrami, ka mbledhur bashkë bashkatdhetarët tanë të besimit islam në mëngjesin e së dielës, gjatë ceremonisë së faljes për këtë festë të rëndësishme...

Takimi mbi Gjuhën dhe Kulturën Shqiptare në Diasporë në Universitetin e Shkodrës

Në një takim të organizuar nga departamenti i Letërsisë së Universitetit të Shkodrës "Luigj Gurakuqi", u diskutua mbi temën "Gjuha dhe kultura shqiptare në...

1938/ The Washington Post: Rrëfimi i Gerald G. Gross për Faik Konicën

“The Washington Post” ka botuar, të dielën e 13 shkurtit 1938, në faqen n°4, një rrëfim asokohe për Faik Konicën nga gazetari amerikan Gerald...

SHBA/Ceremonia e 17-të Përkujtimore e Viktimave të Komunizmit në Washington

Më 14 qershor 2024, përfaqësues nga ambasadat, delegacionet dhe organizatat etnike dhe të të drejtave të njeriut  u mblodhën së bashku me drejtuesit e...