butrint

E enjte, 5 Gusht, 2021
E enjte, 5 Gusht, 2021

ETIKETA

butrint

Butrinti, destinacioni i mbi 10 mijë turistëve në 6 muajt e parë të 2021

Qyteti antik i Butrintit, 20 km larg Sarandës, vijon të jetë një ndër destinacionet e preferuara të turistëve vendas dhe të huaj. Ky park ofron...

Restaurohet “Porta me Kulla”, një atraksion më shumë për t’u vizituar në Butrint

Restaurimi i objektit “Porta me Kulla” në Butrint ka përfunduar. Instituti Kombëtar i Trashëgimisë Kulturore bën me dije se falë këtij projekti u bënë...

Butrint/ Italianët bëjnë zbulimin e papritur për epigrafet

Një projekt për rizbulimin arkeologjik të qytetit antik romak të Butrintit, në Shqipëri ka nxjerë në dritë dhjetëra kalk të epigrafë që datojnë rreth...

“Turi i Midhjes”, eksperienca fantastike në liqenin e Butrintit

Nëse mendoni të vizitoni perlën e jugut të Shqipërisë këtë verë, Ksamilin, nuk duhet të largoheni pa bërë “Turin e Midhjes”, një eksperiencë fantastike...

Një Butrint në Belsh, zbulohet qytetërimi antik

Zbulohet për herë të parë një qytetërim antik në Rrasë, 3 kilometra larg qytetit të Bleshit. Një familje e zonës teksa po merrej me kultivimin...

Të fundit

Dua Lipa “jehonë” në media, Daily Mail artikull për këngëtaren dhe Shqipërinë

Këngëtarja me famë botërore, Dua Lipa po shijon prej disa ditësh pushimet në jug të Shqipërisë, bashkë me familjen dhe partnerin e saj Anwar...

Kishin ardhur me pushime nga Suedia, humb jetën tragjikisht i mituri

Një fëmijë 3-vjeçar ka humbur jetën si pasojë e një aksidenti tragjik. Mjeti që drejtohej nga nëna e tij 38-vjeçare ka humbur kontrollin dhe...

Rikthehet Mural Fest Tirana, marrin pjesë artistë nga e gjithë bota

Nga 24 gushti, artistë nga e gjithë bota do të udhëtojnë drejt Tiranës për artin e magjishëm të ngjyrave murale. Lajmin e mirë e ka...

Nata e shqiptarëve në Champions League, shënojnë Muçi dhe Uzuni

Ditën e djeshme janë luajtur 3 ndeshje të eleminatoreve të Champions League. Me plot gojë mund të thuhet se vërtet ka qenë një mbrëmje...

Situata e zjarreve në vend, vatrat sipas qarqeve

Ministria e Mbrojtjes ka përditësuar të dhënat lidhur me situatën e zjarreve në vend për çdo qark. Bëhet fjalë për gjashtë qarqe të prekura,...