bullgari

E hënë, 25 Tetor, 2021
E hënë, 25 Tetor, 2021

ETIKETA

bullgari

COVID/ Rregulla të reja për të udhëtuar drejt Bullgarisë

Bullgaria ka përcaktuar rregullat e reja që duhen zbatuar për të hyrë në këtë shtet pas datës 1 qershor 2021. Njoftimi u bë i ditur...

Bullgari/ Aksidentohet minibusi me pasagjerë shqiptarë, vdes shoferi

Një ngjarje tragjike është shënuar ditën e sotme në autostradën Maritsa, në Bullgari ku një minibus me pasagjer nga Kosova është aksidentuar. Siç raporton mediumi...

Historia e vendosjes së shqiptarëve në Rumani e Bullgari

Gjatë shekujve, shqiptarët kanë gjetur në Rumani dhe në Bullgari një strehë të ngrohtë e të sigurtë. Madje janë cilësuar “kushërinj të një gjaku”....

Bullgari/ Motivet popullore shqiptare në ekspozitën shëtitëse të Sofjes

Një ekspozitë, traditë e përvitshme në Sofje të Bullgarisë prezanton edhe këtë vit motive popullore nga vende të ndryshme të botës. Pjesë e prezantimeve...

Bullgari/ Takim me bizneset shqiptare për të riforcuar kontaktet

Ditën e djeshme është zhvilluar takimi i parë virtual mes enteve të biznesit shqiptar dhe bullgar. Ky takim synon të riforcojë kontaktet dhe të ndihmojë...

“Vetëtima” e mërgimtarëve shqiptarë në Bullgari, 118 vite nga botimi

Mërgimtarët shqiptarë në Bullgari, në muajin mars të 1903, botuan në Sofje numrin e parë të gazetës “Vetëtima”. Ajo dilte një herë në dy javë...

COVID / Bullgaria mbyll kufijtë deri më 30 prill

Autoritet bullgare kanë forcuar masat anti-COVID dhe kanë vendosur ndalimin e përkohshëm të hyrjes në Bullgari për periudhën 29 janar-30 prill 2021 të të...

Bullgari/ Mandrica, një përpjekje e fundit për të ruajtur origjinën shqiptare

Mandrica është një fshat i vogël në Bullgari por që historinë e ka shqiptare. Sot ka vetëm 75 banorë dhe ata që jetojnë atje...

COVID-19/ Bullgaria ashpërson masat deri më 21 dhjetor

Bullgaria do të mbyllë shkollat, restorantet, qendrat tregtare dhe palestrat, deri më 21 dhjetor, ndërsa përpiqet të përmbajë rritjen e infeksioneve të reja të...

Bullgari/ Rikthehet ekspozita “Beautiful Albania”

Në Bullgari më datë 16 nëntor është rikthyer sërish ekspozita dedikuar Shqipërisë “Beautiful Albania”.  28 foto nga vendet më të bukura tursitike të Shqipërisë...

Të fundit

SHBA / Promovohet libri i autores shqiptare në Kolegjin e Harvardit

Libri 'Barrë dhe Bekim' i autores shqiptare me bazë në Zvicër, Shqipe Sylejmani, u promovua për herë të parë në SHBA në Kolegjin e...

Fuqia e mediave për të ushtruar pushtet

Mediat nuk mund ta pasqyrojnë realitetin. E parë hollë, kjo as nuk është e mundur. Për ne, njerëzit, realiteti është i paarritshëm. Të arritshme...

SHBA/ Mjeku Arben Domi tregon a duhet marrë vaksina kundër gripit

Drejtori i zhvillimit të vaksinave pranë “Geovax” Arben Domi, gjatë një interviste për emisionin “Abc-ja e mëngjesit”, rekomandoi bërjen e vaksinës kundër gripit pavarësisht...

Norvegji/ Shkolla Shqipe “Naim Frashëri” pajiset me tekstet mësimore nga QBD

Shkolla Shqipe “Naim Frashëri” në Oslo të Norvegjisë, ka filluar mësimin e gjuhës shqipe dhe kulturës shqiptare. Shkolla është pajisur me tekstet didaktike për...

Mediat greke: Hapet pas 218 vitesh në Sul shtëpia e Llambro Xhavellës

Zjarri është ndezur sërish në shtëpinë e Llambro Xhavellës në Greqi. Mediat greke shkruajnë se pas më shumë se dy shekujsh, është thyer mallkimi i Ali...