autor shqiptar

E hënë, 30 Nëntor, 2020
E hënë, 30 Nëntor, 2020

ETIKETA

autor shqiptar

Sabri Hamiti sjell profilin e plotë të Naim Frashërit

“Naim Frashëri” është libri më i ri i akademikut Sabri Hamitit që sapo ka dalë nga shtypi. Monografia për poetin kombëtar e romantikun e...

Tetori i librit / Medalje Mirënjohjeje për Helena Kadare

Në kuadër të muajit të tetorit dedikuar librit, Qendra Kombëtare e Librit dhe Leximit, i dorëzon shkrimtares Helena Kadare, një Medalje Mirënjohjeje. Në ceremoninë e...

Sot përvjetori i vdekjes së Migjenit të madh dhe të pazëvendësueshëm

Më 26 gusht 1938, u nda jeta poeti dhe prozatori i dashur shqiptar i viteve '30 Millosh Gjergj Nikolla, i njohur me emrin letrar...

Poetja Irma Kurti rrëfehet për revistën italiane “Kukaos Magazine”

Gazetarja dhe shkrimtarja Bianca Folino ka intervistuar poeten shqiptare Irma Kurti për revistën “Kukaos Magazine” të Agjensisë Letrare “ PlaceBook Publishing & Writer Agency...

“Ditar i shkurtër kufijsh” së shpejti në italisht nga “Del vecchio editore”

Shtëpia botuese italiane "Del vecchio editore" lajmëron për bashkëpunimin me shkrimtarin e njohur shqiptar me banim në SHBA, Gazmend Kapllani. Autori i librit të...

Media italiane kritika pozitive për librin e fundit të autores Denata Ndreca

Gazeta prestigjioze italiane "Corriere della Sera” (edicioni fiorentin) i ka kushtuar një recension librit të fundit të autores shqiptare Denata Ndreca “La ragazza sul...

“Na ishte njëherë një klandestin” i Eltjon Bidës fiton çmimin ndërkombëtar

Autori shqiptar me banim në Itali Eltjon Bida vlerësohet me çmimin ndërkombëtar "Maria Cumani Quasimodo" për veprën "Na ishte njëherë një klandestin" teksa njofton...

Poetja shqiptare Irma Kurti, “Presidente nderi” e Enciklopedisë Poetike italiane

Poetja dhe shkrimtarja Irma Kurti nderohet me titullin “Akademike dhe Presidente Nderi” e Enciklopedisë Poetike Wikipoesia, krijuar në Itali në mars tw  2019 me...

Tetë vjet pa poetin Ali Podrimja

Vdekja e poetit Ali Podrimja tetë vite më parë ishte një mister që habiti të gjithë miqtë, të afërmit, njohësit e krijimtarisë së tij,...

1979 / Çfarë shkruante shtypi francez për veprat e Kadaresë…

Pasqyrimi i botimit të veprave “Gjenerali i ushtrisë së vdekur” dhe “Dimri i madh” të Ismail Kadaresë në shtypin francez. Artikujt janë sjellë në...

Të fundit

Intervista / Valbona Mara: Realiteti i mësimdhënies në zonat e largëta në Greqi

Cili është realiteti i kurseve të mësimit plotësues të gjuhës shqipe në Greqi? Si e përjetojnë situatën aktuale të covid-19 shqiptarët në Kavala e...

Historia / Kush ishin vëllezërit që “shkrinë pasurinë” për Qeverinë e Vlorës

Vit pas viti, në përvjetorin e Pavarësisë së shpallur më 1912-ën, dalin të dhëna të asaj kohe, të atij momenti historik. Një prej tyre...

Gjermani/ Aksidenti i merr jetën të riut shqiptar dhe vajzës së tij 6-muajshe

Një lajm i dhimbshëm vjen nga Gjermania, ku një i ri ka humbur jetën në mënyrë tragjike për shkak të një aksidenti të rëndë. Fatkeqësisht...

Australi / Fëmijët festojnë me ritmet e “Xhamadani vija-vija”

Në Perth të Australisë shqiptarët u mblodhën për të festuar së bashku ditën e Pavarësisë së Shqipërisë. Por surpriza e aktivitetit ishte kënga "Xhamadani vija-vija"...

Zvicër / Krijon aplikacionin për mjekët kirurgë, i vendos emrin shqiptar

Endri Dibra është doktor i shkencave kompjuterike, i cili punon dhe jeton në Zyrih, Zvicër. Ai është themelues i kompanisë "Arbrea Labs". Së fundi...