Austri

E hënë, 15 Prill, 2024
E hënë, 15 Prill, 2024

ETIKETA

Austri

Austri/ Shoqata “Naim Frashëri” apel prindërve për mësimin e gjuhës shqipe

Kryetarja e Shoqatës së Mësuesve Shqiptarë “Naim Frashëri” në Vjenë të Austrisë, njëkohësisht anëtarja e Këshillit Koordinues të Arsimtarëve në Diasporë, Miradije Berishaj, e...

Së shpejti një bust i Skënderbeut edhe në Vjenë

Drejtuesit e “Shoqatës Humanitare Kërçova” me qendër në Vjenë ka nisur një projekt për vendosjen e bustit të heroit kombëtarë në Vjenë. Drejtuesit e kësaj...

Austri/ Mësuesit thirrje prindërve për të inkurajuar mësimin e shqipes fëmijëve

Shoqata e Mësuesve Shqiptarë “Naim Frashëri” organizoi online një takim pune me anëtarët e saj, ku temë diskutimi ishte: “Regjistrimi i nxënësve shqiptarë në...

Austria vendos pasaportat “COVID”, të vlefshme edhe për qytetarët nga Ballkani

Austria synon të vendosë “COVID-pasaport” në formë digjitale nga 4 qershori i këtij viti. Pasaportat do të jenë në formë të koduar, i cili...

Talenti shqiptar kalon në netët “live” në “The Voice Kids of Germany 2021”

Talenti i ri shqiptar Sefedin Xhemaj që jeton në Austri është bërë pjesë e programit të mirënjohur “The Voice Kids of Germany 2021”. Sefedini u...

Austri/ Këngëtari shqiptar Liridon Tahiri: Synoj suksesin në Kosovë

Këngëtari i ri Liridon Tahiri, është lindur dhe rritur në Austri nga prindër shqiptarë. Ai është vetëm në fillimet e karrierës dhe ka publikuar...

Austri/ Tenori Branimir Agovi: Vështirësitë e artistëve në pandemi

Branimir Agovi, tenori shqiptar në Vjenë, në një intervistë tregon për jetën dhe veprimtarinë e tij artistike. Ai flet edhe për situatën në Austri...

Austri / Media austriake vlerëson piktorin shqiptar Gazmend Freitag

Një vlerësim maksimal për artin e piktorit të mirënjohur shqiptar Gazmend Freitag është përcjellë nëpërmjet portalit austriak ”Linztermine”, i cili i ka kushtuar një...

COVID-19/ Austria shtrëngon masat në kufij, ashpërson kontrollet

Duke nisur nga sot (e hënë, 8 shkurt 2021), Austria do të shtrëngojë më tepër masat përsa i përket kufizimeve të kalimit të kufirit,...

Mësimi shqip në Austri, Hazir Mehmeti: Prindërit të tregojnë vetëdije kombëtare

Një gjurmë e sotme për nesër, për gjeneratat që do të vijnë. Kështu e konsideron Hazir Mehmeti libri e tij monografik “Mësim Shqip në...

Të fundit

“Hënë e përgjakur” eklips në New York  

Eklipsi kaloi dhe pranë Shkollës sonë “Susan E. Wagner” high school dhe natyrisht kureshtjen e kisha të padurueshme. I vura syzet dhe unë pashë...

“Mama Klorin” një histori universale emigracioni

Pak ditë më parë në ambientet e Universitetit New York College, në Athinë, u zhvillua promovimi i projektit “Mama Klorin”, me ideatore artisten Doreida...

SHBA/ Më 19 maj në New York mbahet panairi i tretë “Gjergj Kastrioti Skënderbeu”

Për të tretin vit radhazi do të organizohet në New York panairi shqiptar “Gjergj Kastrioti Skënderbeu”. Kjo traditë festive nisi në vitin 2022 me rastin...

SHBA/ Dr. Yllka Filipi në krye të Shoqatës së Shkrimtarëve Shqiptaro-Amerikanë

Në një atmosferë plotë entuziazëm dhe të kulturuar, Shoqata e Shkrimtarëve Shqiptaro-Amerikanë mbajti zgjedhjet e reja më 7 prill 2024, në bibliotekën e qytetit...

Mjedisi si faktor i ndikimit të drejtëpërdrejtë në shëndetin publik

Javën e fundit te muajit te kaluar, më 25 dhe 26 mars mora pjesë në një konferencë të dytë vjetore të shëndetit publik dhe...