Ardian Vehbiu

E enjte, 28 Tetor, 2021
E enjte, 28 Tetor, 2021

ETIKETA

Ardian Vehbiu

Itali/ Dy autorë shqiptarë në festivalin “Il Libro Possibile”

Dy autorë shqiptarë marrin pjesë në festivalin "Il Libro Possibile" në Polignano të Puglias më 10 korrik. Bëhet fjalë për Ardian Vehbiu me librin e...

Takimi/ “Muzetë e sirtarëve”, Elidor Mëhilli dhe Ardian Vehbiu mbi historibërjen

Ardian Vehbiu dhe Elidor Mëhilli një bisedë për të paraqitur një alternativë të historibërjes zyrtare dhe të qasjes konvencionale ndaj memories kolektive Më 22 qershor,...

QBD publikon falas online numrin e parë të “Letra nga Diaspora” 

Letërsia e migracionit nuk është një fenomen i kohëve të fundit, dhe në historinë e letërsisë shqiptare dëshmi konkrete janë autorët arbëresh. Megjithatë letërsia...

Itali/ “La Repubblica” për librin e Ardian Vehbiut

"La Repubblica" ka botuar një recesion për librin e Ardian Vehbiut "Cose portate dal mare" përkthyer në italisht nga Valentina Notaro dhe botuar nga...

Fjala shqipe, lista dhe përdorime

Një nga kritikat më të zhurmshme – dhe më absurde – që i kanë bërë dhe vazhdojnë t’ia bëjnë Fjalorit etimologjik të Kolec Topallit...

Itali/ Libri i Ardian Vehbiut, ëndërrimi i parajsës përtej Adriatikut

Puglia ka qenë një ndër rajonet e Italisë që ka pritur shqiptarët e eksodit të viteve '90 dhe për shumë prej tyre ato momente...

“La Repubblica” për librin e autorit Ardian Vehbiu: Zbulimi i Italisë

Media prestigjioze italiane "La Repubblica" i ka kushtuar një artikull të veçantë librit të autorit shqiptar Ardian Vehbiu, "Cose portate dal mare" (Gjëra të...

Gjenet arbëreshe, çështje të hapura

Studiuesi Ardian Vehbiu parashtron disa të dhëna dhe hipoteza për strukturën gjenetike të Arbëreshëve në Itali, duke marrë shkas nga trajtimi i kësaj teme...

Të fundit

Komuniteti Shqiptar i Selanikut, organizon fushatën e 5-të të dhurimit të gjakut

Komuniteti Shqiptar i Selanikut njofton se më datat 6 dhe 7 nëntor 2021, nga ora 9 deri më 12 në mesditë, në spitalin universitar...

SHBA/ Diaspora në Michigan kremton 150-vjetorin e lindjes së At Gjergj Fishtës

Nën organizimin e Shoqatës “Jehona e Malësisë”, u shënua në Michigan-SHBA, 150-vjetori i lindjes së njërit ndër figurat më të shquara kombëtare shqiptare, At...

Austri/ Ermonela Jaho, sërish në skenë me rolin e Adriana Lecouvreur

Sopranoja shqiptare me famë botërore Ermonela Jaho, ka debutuar në rolin e Adriana Lecouvreur, në operën me të njëjtin titull, në skenën e Operas...

Mjeku shqiptar në Britani: Delta Plus jo shqetësues

Mjeku pranë Shërbimit Kombëtar Spitalor britanik, Baki Ejupi, gjatë një interviste theksoi se mutacioni i ri Delta Plus nuk paraqet një shqetësim për faktin...

Ambasada e SHBA mesazh qytetarëve: Vaksinohuni për të mbrojtur komunitetet tuaja

Sot në ditën ndërkombëtare të punonjësve të ndihmës së parë, ambasada e SHBA në Shqipëri ka bërë apel për vaksinimin kundër COVID. Përmes një postimi...