ambasada

E mërkurë, 24 Korrik, 2024
E mërkurë, 24 Korrik, 2024

ETIKETA

ambasada

Greqi/ Ambasada Shqiptare në Athinë ndërpret shërbimet deri më 30 nëntor

Ambasada e Shqipërisë në Athinë njofton ndërprerjen e shërbimeve që kërkojnë prezencë fizike në sportel. Ky vendim vjen pas shpalljes nga qeveria greke të masave...

Itali/ Gati dokumentat për aplikimet deri më 2 tetor

Ambasada e Republikës së Shqipërisë në Romë në faqen e saj zyrtare ka njoftuar qytetarët që kanë aplikuar për pasaportë dhe letërnjoftim, deri më...

Tërmeti/Ambasadat në Greqi dhe Turqi në ndihmë shtetasve shqiptar

Pas tërmetit të fuqishëm që goditi sot Turqinë perëndimore dhe ishullin Samos në Greqi, ambasadat e Shqipërisë në dy vendet përkatëse kanë reaguar për...

Kroaci/ Ambasada i dorëzon bibliotekës së Zagrebit librat e dhuruar nga QBD

Ambasadori shqiptar në Kroaci Riza Poda gjatë ditës së sotme ka dorëzuar pranë Bibliotekës Qëndrore Shqiptare të Zagrebi librat e dërguar falas nga Qendra...

Greqi/ Ambasada njofton mbërritjen e dokumentave dhe rregullat e tërheqjes

Për të gjithë shqiptarët në Greqi, të cilët kanë kryer aplikimin për dokumentat identifikues deri më datë 2 tetor 2020 ambasada njofton se mund...

Greqi/ Ambasada njofton datat e takimit për dokumentat e identifikimit

Në vijimësi të punës për përshpejtimin e procesit të pajisjes me mjete identifikimi Ambasada e Republikës së Shqipërisë në Athinë ka njoftuar datën e...

Greqi/ Ambasada: Pasaportat do të jenë gati 15 ditë pas aplikimit

Në një intervistë për televizionin Tribuna në fillim të muajit shtator zëvëndësministri për Europën dhe Punët e jashtme, Agron Tare premtoi se procedurat për...

Austri / Çelet ekspozita “Sepp Jahn – Udhëtim në Shqipëri 1937”

Në mjediset e Ambasadës së Republikës së Shqipërisë në Vjenë është çelur ekspozita "Sepp Jahn - Udhëtim në Shqipëri 1937", e ideuar nga Ina...

Itali/ Ambasada e Shqipërisë në Romë njofton mbërritjen e dokumentave

Ambasada e Republikës së Shqipërisë në Romë  në faqen e saj zyrtare ka njoftuar qytetarët që kanë aplikuar për pasaportë dhe letërnjoftim, deri më...

Greqi / Dokumentat, Ambasada thirrje për kontrollin e datave të takimeve

Ambasada e Republikës së Shqipërisë në Athinë nëpërmjet një postimi në faqen zyrtare në Facebook njofton se të gjitha aplikimet për pasaportë dhe kartë...

Të fundit

Cilat fjalë ka “vjedhur” greqishtja nga gjuha shqipe?

Shumë herë është thënë se huazimi gjuhësor, pra procesi në të cilin një gjuhë merr elemente (në thelb fjalë nga fjalori ) nga një...

Tifozët anglez këndojnë në The Oak Pub “Shqipëri o nëna ime”!

Historikisht anglezët janë shquar për traditën e tyre të pub-eve. Ashtu sikurse ballkanasit kanë bujtinat të europianizuara në agroturizëm. Pub-et janë epiqendra e dëfrimit,...

Letër e Hapur/Mësuesit e Diasporës të Përjashtuar nga Seminari i Gjuhës Shqipe!

Në një letër të hapur drejtuar Ministres së Arsimit të Kosovës, znj. Arbërie Nagavci, mësuesit shqiptarë të diasporës shprehin zhgënjimin për moslejimin e pjesëmarrjes...

Ambasadorja zvicerane kërkon votën e diasporës nga Pogradeci

Ambasadorja zvicerane Ruth Huber, ka folur gjatë një interviste të dhënë nga Pogradeci, në lidhje me kodin zgjedhor dhe votën e diasporës. Huber theksoi në...

PS dhe PD bien dakord “në parim” për votën e diasporës

Maxhoranca dhe opozita kanë arritur dakordësinë në parim për votën e diasporës për zgjedhjet e vitit 2015. Në një prononcim për media në përfundim të...