Aktualitet

E hënë, 25 Tetor, 2021
E hënë, 25 Tetor, 2021

ETIKETA

Aktualitet

E rëndë në Itali/ Po lahej në det, humb jetën shqiptari

Një ngjarje e rëndë ka ndodhur mëngjesin e djeshëm në provincën e Pistoia, Itali, ku një shqiptar ka humbur jetën ndërsa ishte duke u...

Rreth 100 shqiptarë të bllokuar nga pasditja e djeshme në aeroportin e Veronës

Rreth 100 qytetarë shqiptarë kanë mbetur të bllokuar prej pasdites së djeshme në aeroportin e Veronës teksa presin për të ardhur në atdhe. Kanë...

Mali i Zi ashpërson masat kundër koronavirusit

Mali i Zi ka ashpërsuar masat e koronavirusit, për shkak të rritjes së rasteve të reja, të paktën deri më 2 gusht. Autoritetet njoftuar se...

Reperi shqiptar dhe shoku i tij dënohen me burg, kishin 4 shtëpi hashashi

Dy shqiptarët Ervin Delija dhe Dijonis Biba janë dënuar me 15 muaj burg, pasi ishin kultivues që merreshin me trafikimin e drogërave. Sipas mediave britanike...

Qeveria shtyn afatin e vlefshmërisë së pasaportave diplomatike

Në mbledhjen e djeshme Këshilli i Ministrave ka vendosur shtyrjen me një vit të vlefshmërisë së pasaportave diplomatike dhe atyre të shërbimit. Në vendimin e...

Ndryshon sërish ora policore, të gjitha masat e reja që hyjnë në fuqi sot

Nga dita e sotme ora policore do të shtyhet me një orë. Pra karantina e pjesshme do të nisë nga ora 00:00 deri në...

Diaspora humbet interesin për regjistrim në censusin e Maqedonisë së Veriut

Enti Shtetëror për Statistika në Maqedoninë e Veriut, pas nisjes së procesit të regjistrit në censusin e RMV gjatë muajit mars numëronte mijëra shqiptarë...

COVID/ Spanja rihap portet për anijet turistike

Anijet turistike ndërkombëtare do të jenë në gjendje të ankorohen në portet spanjolle duke filluar nga 7 qershori, njoftoi sot qeveria spanjolle, duke hequr...

Greqi/ Zhduket në rrethana misterioze shqiptarja, policia vihet në lëvizje

Një shqiptare është zhdukur në rrethana të mistershme në Athinë. Bëhet fjalë për Ermalda Arapin, e cila ka humbur kontaktet me familjarët e saj. Mediat...

Soreca viziton “NenaFarm”, sipërmarrjen e shqiptarit nga Kanadaja

Ambasadori i BE në vendin tonë Luigi Soreca në kuadër të ditëve të Europës, ka vizituar sipërmarrjen “Nena Farm” në Lukovë. Një fermë e...

Të fundit

Ambasadorja shqiptare në Greqi takim me mjekët shqiptarë në Diasporë

Ambasadorja znj. Luela Hajdaraga, priti në ambietet e ambasadës një grup mjekësh shqiptarë me qëllim vendosjen e bashkëpunimit me komunitetin, promovimin e vlerave të...

SHBA / Promovohet libri i autores shqiptare në Kolegjin e Harvardit

Libri 'Barrë dhe Bekim' i autores shqiptare me bazë në Zvicër, Shqipe Sylejmani, u promovua për herë të parë në SHBA në Kolegjin e...

Fuqia e mediave për të ushtruar pushtet

Mediat nuk mund ta pasqyrojnë realitetin. E parë hollë, kjo as nuk është e mundur. Për ne, njerëzit, realiteti është i paarritshëm. Të arritshme...

SHBA/ Mjeku Arben Domi tregon a duhet marrë vaksina kundër gripit

Drejtori i zhvillimit të vaksinave pranë “Geovax” Arben Domi, gjatë një interviste për emisionin “Abc-ja e mëngjesit”, rekomandoi bërjen e vaksinës kundër gripit pavarësisht...

Norvegji/ Shkolla Shqipe “Naim Frashëri” pajiset me tekstet mësimore nga QBD

Shkolla Shqipe “Naim Frashëri” në Oslo të Norvegjisë, ka filluar mësimin e gjuhës shqipe dhe kulturës shqiptare. Shkolla është pajisur me tekstet didaktike për...