Kultura

E mërkurë, 29 Mars, 2023
E mërkurë, 29 Mars, 2023

Zvicër/“The Voice”, finalistët këndojnë nga shtëpia. Pretendente një shqiptare

Finalja e talent show-t muzikor “Voice of Switzerland” është...

Ja cilat janë fshatrat arbëreshe në Itali

Sikurse është e njohur, valët historike të emigracionit shqiptar...

Punë e madhe krijuese e anëtarëve të shoqatës së shkrimtarëve shqiptar në Suedi

Shoqata e Shkrimtarëve dhe Artistëve Shqiptar “...

“Rame & Friends” nisma e tenorit me yjet e muzikës lirike shqiptare

Tenori i njohur shqiptare Ramë Lahaj në këto ditë...

Poeti arbëresh Lluka Perrone në 100-vjetorin e lindjes

Poezia arbëreshe, në rrafshin diakronik të saj,...

The Guardian: Ermonela Jaho është sopranoja më e mirë në botë. Pikë.

The Guardian: “Një zë brilant shqiptar po mahnit botën...

Shime Deshpali, atdhetari që ruajti traditën në një vend të izoluar etnikisht

Lindi në fshatin Arbënesh të Zarës (Jugosllavi),...

Jeronim de Rada, “Rapsodi të një poeme arbëreshe”

Shtëpia Botuese “Milosao” hodhi në qarkullim përmbledhjen...

Shaqe Çoba, gruaja e parë shqiptare që studioi Shkenca Politike

Një nga të parat gra shqiptare që...

Zvicër/“The Voice”, finalistët këndojnë nga shtëpia. Pretendente një shqiptare

Finalja e talent show-t muzikor “Voice of Switzerland” është...

Ja cilat janë fshatrat arbëreshe në Itali

Sikurse është e njohur, valët historike të emigracionit shqiptar...

Punë e madhe krijuese e anëtarëve të shoqatës së shkrimtarëve shqiptar në Suedi

Shoqata e Shkrimtarëve dhe Artistëve Shqiptar “...

“Rame & Friends” nisma e tenorit me yjet e muzikës lirike shqiptare

Tenori i njohur shqiptare Ramë Lahaj në këto ditë...

Poeti arbëresh Lluka Perrone në 100-vjetorin e lindjes

Poezia arbëreshe, në rrafshin diakronik të saj,...

The Guardian: Ermonela Jaho është sopranoja më e mirë në botë. Pikë.

The Guardian: “Një zë brilant shqiptar po mahnit botën...

Shime Deshpali, atdhetari që ruajti traditën në një vend të izoluar etnikisht

Lindi në fshatin Arbënesh të Zarës (Jugosllavi),...

Jeronim de Rada, “Rapsodi të një poeme arbëreshe”

Shtëpia Botuese “Milosao” hodhi në qarkullim përmbledhjen...

Shaqe Çoba, gruaja e parë shqiptare që studioi Shkenca Politike

Një nga të parat gra shqiptare që...

Të fundit

Greqi/ Ilir Tsouko prezanton ekspozitën “Life in Limbo” dedikuar emigracionit

Në datat 1 deri më 29 prill 2023, në Galerinë “Space52” në Athinë, artisti vizual shqiptar Ilir Tsouko prezanton ekspozitën e tij të titulluar...

Itali/ Gati dokumentat për aplikimet deri më 10 mars në Milano

Konsullata shqiptare në Milano njofton të gjithë qytetarët që kanë aplikuar për pasaporta biometrike dhe karta identiteti elektronike deri në datën 10 mars 2023...

Hyri në det për të shpëtuar një fëmijë, humb jetën tragjikisht shqiptari në SHBA

Një ngjarje e rëndë ka ndodhur në Florida të Shteteve të Bashkuara të Amerikës ku një shqiptar nga Kosova ka humbur jetën në përpjekje...

“Atdhetari i shtigjeve të lirisë”, monografi për heroin e kombit Xhavit Hazirin!

Në Aachen të Gjermanisë, në prani të shumë bashkëkombësve, u bë promovimi i librit të  Mustafë Krasniqit me titull “Atdhetari i shtigjeve të lirisë”...

SHBA/ Mjeku nga Tepelena që shkëlqen në “Johns Hopkins”

Ardit Fenaj është mjeku shqiptar nga Tepelena që është pjesë e një ndër institucioneve më të rëndësishme biomjekësore në SHBA, “John Hopkins”. Në një...