Libra

E premte, 28 Janar, 2022
E premte, 28 Janar, 2022

Libra

Çfarë gjuhe flisnin shqiptarët para 400 vitesh

Si flisnin shqiptarët para 400 vjetësh?! Përgjigjen e jep...

Për çfarë janë shqiptarët të parët në botë?

Nga Shpëtim Nazarko  Po e shikoja me kërshëri fjalën që...

Itali / Një libër për “Veprimtarinë e Bashkimit Kombëtar”

Autori shqiptar Avdi Beqiri, i cili jeton prej 26...

Pse shqiptarët kanë një histori që nuk e njohin as vetë

Aleksandre Lambert, historian, drejtor akademik i “School of International...

Dora D’Istria, një personalitet i lartë i kulturës europiane në Diasporë

Elena Gjika ose siç njihet ndryshe me pseudonimin letrar...

22 maj 2000 botohej për herë të parë fjalori arbërisht – shqip

20 vjet më parë, pikërisht më 22 maj të...

QBD publikon falas online, katër fjalorë dygjuhësh për fëmijë deri në 6 vjeç

Në njëvjetorin e saj, Qendra e Botimeve për Diasporën...

Sot 92-vjetori i lindjes së publicistit e diplomatit shqiptar, Dervish Hima

Sot shënohet 92-vjetori i lindjes së atdhetarit, publicistit e...

Sot 136-vjetori i lindjes së atdhetarit të shquar Milto Sotir Gurra

Më 16 maj të vitit 1884, në fshatin Marjan...

Çfarë gjuhe flisnin shqiptarët para 400 vitesh

Si flisnin shqiptarët para 400 vjetësh?! Përgjigjen e jep...

Për çfarë janë shqiptarët të parët në botë?

Nga Shpëtim Nazarko  Po e shikoja me kërshëri fjalën që...

Itali / Një libër për “Veprimtarinë e Bashkimit Kombëtar”

Autori shqiptar Avdi Beqiri, i cili jeton prej 26...

Pse shqiptarët kanë një histori që nuk e njohin as vetë

Aleksandre Lambert, historian, drejtor akademik i “School of International...

Dora D’Istria, një personalitet i lartë i kulturës europiane në Diasporë

Elena Gjika ose siç njihet ndryshe me pseudonimin letrar...

22 maj 2000 botohej për herë të parë fjalori arbërisht – shqip

20 vjet më parë, pikërisht më 22 maj të...

QBD publikon falas online, katër fjalorë dygjuhësh për fëmijë deri në 6 vjeç

Në njëvjetorin e saj, Qendra e Botimeve për Diasporën...

Sot 92-vjetori i lindjes së publicistit e diplomatit shqiptar, Dervish Hima

Sot shënohet 92-vjetori i lindjes së atdhetarit, publicistit e...

Sot 136-vjetori i lindjes së atdhetarit të shquar Milto Sotir Gurra

Më 16 maj të vitit 1884, në fshatin Marjan...

Të fundit

Medalioni i parë i Gjergj Kastritot Skënderbeut nga viti 1449 që ruhet në Zagreb

Studimet dhe hulumtimet shkencore për epokën e Skenderbeut, po japin rezultate të reja në fusha dhe lëmi të ndryshme, për të cilat më parë...

Britania heq kufizimet anti-COVID-19

Britania e Madhe duke filluar nga sot ka hequr masat kundër koronavirusit të ri (COVID-19), përveç izolimit në rast infektimi. Në njoftimin nga Ministria e...

30 milionë euro për Armando Brojën, lojtari shqiptar më i paguar

Armando Broja është lojtari shqiptar më i kërkuar i momentit. Sulmuesi i Kombëtares shqiptare po shkëlqen me Southampton këtë sezon në Premier League dhe...

EMA miraton pilulën e parë kundër COVID

Agjencia Evropiane e Barnave (EMA) njoftoi të enjten se ka miratuar pilulën anti-COVID-19 të Pfizerit, Paxlovid, duke u bërë ilaçi i parë antiviral që...

Dy shqiptarë të nominuar për “iHeart Radio Music Awards 2022”

Nominimet për çmimet e iHeartRadio Music Awards 2022 u shpallën të enjten nga iHeartMedia dhe FOX Entertainment. Çmimet muzikore iHeartRadio nderojnë artistët dhe këngët më...