Arbëresh

E mërkurë, 21 Prill, 2021
E mërkurë, 21 Prill, 2021

Arbëresh

Poezia e vitit 1869 shkruar nga Atë Leonardo de Martino, mësues i Fishtës

Andreas Dushi ka publikuar një shkrim në revistën ExLibris...

Ndahet nga jeta oficeri arbëresh i policisë italiane, Dario Fazio

Dario Fazio, oficer arbëresh i policisë italiane ishte mjaft...

Nikollë Brankati, prifti arbëresh i vargjeve laike

Më 18 prill të vitit 1675, lindi poeti dhe...

Botimet e QSPA-së i dhurohen Bibliotekës së Shkodrës dhe asaj Françeskane

QSPA, Qendra e Studimeve dhe Publikimeve për Arbëreshët u...

Shkodër/ QSPA, marrëveshje bashkëpunimi me universitetin “Luigj Gurakuqi”

Qendra e Studimeve dhe Publikimeve për Arbëreshët dhe Universiteti...

QSPA organizatore e konferencës ndërkombëtare “Gjuhët e rrezikuara dhe Diaspora”

Qendra e Studimeve dhe Publikimeve për Arbëreshët (QSPA) zgjidhet...

Mbesa arbëreshe në SHBA: Kur shkova në katund e ndjeva se isha një prej tyre

Aileen O'Connor McConnell ka lindur në SHBA dhe deri...

Një fjalor ilustrues i florës dhe faunës në arbërisht

Projekti i udhëhequr nga nga Bellusci Costantino, “Natyra për...

139 vite më parë ndërroi jetë Kamarda, studiuesi arbëresh i shqipes

Dhimitër Kamarda ishte gjuhëtar e atdhetar arbëresh, botues i...

Poezia e vitit 1869 shkruar nga Atë Leonardo de Martino, mësues i Fishtës

Andreas Dushi ka publikuar një shkrim në revistën ExLibris...

Ndahet nga jeta oficeri arbëresh i policisë italiane, Dario Fazio

Dario Fazio, oficer arbëresh i policisë italiane ishte mjaft...

Nikollë Brankati, prifti arbëresh i vargjeve laike

Më 18 prill të vitit 1675, lindi poeti dhe...

Botimet e QSPA-së i dhurohen Bibliotekës së Shkodrës dhe asaj Françeskane

QSPA, Qendra e Studimeve dhe Publikimeve për Arbëreshët u...

Shkodër/ QSPA, marrëveshje bashkëpunimi me universitetin “Luigj Gurakuqi”

Qendra e Studimeve dhe Publikimeve për Arbëreshët dhe Universiteti...

QSPA organizatore e konferencës ndërkombëtare “Gjuhët e rrezikuara dhe Diaspora”

Qendra e Studimeve dhe Publikimeve për Arbëreshët (QSPA) zgjidhet...

Mbesa arbëreshe në SHBA: Kur shkova në katund e ndjeva se isha një prej tyre

Aileen O'Connor McConnell ka lindur në SHBA dhe deri...

Një fjalor ilustrues i florës dhe faunës në arbërisht

Projekti i udhëhequr nga nga Bellusci Costantino, “Natyra për...

139 vite më parë ndërroi jetë Kamarda, studiuesi arbëresh i shqipes

Dhimitër Kamarda ishte gjuhëtar e atdhetar arbëresh, botues i...

Të fundit

Qendra Kulturore Shqiptaro-Amerikane e Texasit në ndihmë të Spitalit Tetovës

Qendra Kulturore Shqiptaro-Amerikane e Texasit i dorëzoi sot donacionet e mbledhura nga bashkëkombasit për Spitalin Klinik të Tetovës. Në donacion janë përfshirë 500 pako të...

Botohen dy fjalorë, Memisha: Në vitin 2023 vjen fjalori i madh i gjuhës shqipe

Akademia e Shkencave të Shqipërisë ka botuar dy fjalorë të rinj. Njëri prej tyre përmban të plotë kërkimet që la pas një prej gjuhëtarëve...

Gjuha që flet arbëreshi dhe fillesat e shkrimit shqip

Lidhur me ekzistencën e gjuhës shqipe, për herë të parë, kjo gjuhë dëshmohet në vitin 1462 kur u shkrua me alfabet latin,  Formula e...

Turqi/ Cikalleshi “show” për 6 minuta, dhuron asist dhe shënon gol

Sulmuesi i Kombëtares shqiptare, Sokol Cikalleshi sapo ka shënuar gol dhe ka dhënë një asist në ndeshjen që ekipi i tij Koniaspor po luan ...

Botime në Diasporë/ “BULLETIN ALBANAIS” botohej në frengjisht më 1919-ën

“BULLETIN ALBANAIS” (Buletini shqiptar) ishte një e përkohshme politike e cila botohej në gjuhën frëngjisht me përgjegjës Jean Dorsenne. Numri i parë u botua...