Intervista

E diel, 1 Tetor, 2023
E diel, 1 Tetor, 2023

Intervista

Intervistë me shkrimtaren shqiptare Anilda Ibrahimi

    https://www.youtube.com/watch?v=oj97Fch13HQ Anilda Ibrahimi lindi në Vlorë dhe kreu studimet e...

Arbënishtja e Zarës në Kroaci

Arbënishtja e Zarës në Kroaci. Një bisedë me profesoreshën...

Intervistë / Ikja tema kryesore e krijimtarisë së shkrimtares Entela Tabaku

https://www.youtube.com/watch?v=1x8LbuXTWZ0 Shkrimtarja Entela Tabaku është një nga emrat e njohur...

Intervistë / Ndue Ukaj: Gjuha është thelbi i ekzistencës sonë

https://www.youtube.com/watch?v=fvwSm0dLk6o Takimi i Shkrimtarëve të Diasporës ishte një aktivitet i...

Afërdita Bogiqi – një shqiptare e (pa)zakonshme në malësinë e Valisit

Punëtore komerciale, përkthyese, asistente sociale, mësimdhënëse në një shkollë...

Intervistë / Flutura Açka, flet për rëndësinë e gjuhës

https://www.youtube.com/watch?v=8Wkfnbp6uro Poetja, shkrimtarja dhe botuesja shqiptaro-holandeze, Flutura Açka në një...

Koronavirusi / Lorik Cana, mesazh ndërgjegjësimi për bashkëatdhetarët

Ish-kapiteni i Kombëtares Shqiptare jep një mesazh ndërgjegjësimi për...

Intervistë me shkrimtaren shqiptare Anilda Ibrahimi

    https://www.youtube.com/watch?v=oj97Fch13HQ Anilda Ibrahimi lindi në Vlorë dhe kreu studimet e...

Arbënishtja e Zarës në Kroaci

Arbënishtja e Zarës në Kroaci. Një bisedë me profesoreshën...

Intervistë / Ikja tema kryesore e krijimtarisë së shkrimtares Entela Tabaku

https://www.youtube.com/watch?v=1x8LbuXTWZ0 Shkrimtarja Entela Tabaku është një nga emrat e njohur...

Intervistë / Ndue Ukaj: Gjuha është thelbi i ekzistencës sonë

https://www.youtube.com/watch?v=fvwSm0dLk6o Takimi i Shkrimtarëve të Diasporës ishte një aktivitet i...

Afërdita Bogiqi – një shqiptare e (pa)zakonshme në malësinë e Valisit

Punëtore komerciale, përkthyese, asistente sociale, mësimdhënëse në një shkollë...

Intervistë / Flutura Açka, flet për rëndësinë e gjuhës

https://www.youtube.com/watch?v=8Wkfnbp6uro Poetja, shkrimtarja dhe botuesja shqiptaro-holandeze, Flutura Açka në një...

Koronavirusi / Lorik Cana, mesazh ndërgjegjësimi për bashkëatdhetarët

Ish-kapiteni i Kombëtares Shqiptare jep një mesazh ndërgjegjësimi për...

Të fundit

Mirënjohje nga emigrantët shqiptarë për ambasadoren e kryebashkiakun e Athinës

Kjo histori e veçantë, jo aktuale e megjithatë koherente ka mjaft arsye të shpaloset në detaje, madje jo kur ndodhi, por pikërisht sot. Ndërsa...

Lamtumirë At Arthur Liolin

Me hidhërim e mora lajmin e ikjes nga kjo botë të At Arthur Liolinit. Iku në qiell një Shenjt.  E kishim takuar disa herë...

Ndahet nga jeta At Arthur Liolini, kancelar i Kishës Ortodokse Shqiptare në SHBA

At Arthur Liolini, kancelar i Kishës Ortodokse Shqiptare në SHBA, ka ndërruar jetë në moshën 80 vjeçare. Lajmi është publikuar nga Mitropolia e Shenjtë në...

Zvicër/ “Një varg, një këngë, një tufë lule për Dritëroin”

Ky është titulli i aktivitetit me nxënësit e Shkollës Shqipe në Zvicër i cili do të mbahet në datën 1 tetor . Një event...

Itali/ Edicioni i II i paradës së kostumeve dhe muzikës tradicionale shqiptare

Më 23 shtator, Qendra Kulturore Artistike Shqiptare “Margarita Xhepa" rreth orës 15:00', për të dytin vit radhazi të këtij aktiviteti të madh, hapi paradën...