Intervista

E diel, 1 Tetor, 2023
E diel, 1 Tetor, 2023

Intervista

Itali / Ambasadorja shqiptare: Sfidat post Covid në komunitetin shqiptar

Pas muajve të vështirë të mbylljes për emergjencën shëndetësore,...

Intervista / Aleks Çapaliku, trajneri më i mirë i shahut në Itali për 2019-ën

Aleks Çapaliku, nga Shkodra, ka hyrë në “Albo d’Oro...

Shqipëria para 30 vitesh në sytë e një gjermaneje

Adelheid Feilcke (sot Drejtuese e Departamentit të Europës në...

Një festival për filmin shqiptar në Kanada

Nora Marku është organizatore dhe programuese me vite përvojë...

Yuri Kim: Prioritet rritja e mundësive të biznesit mes SHBA dhe Shqipërisë 

“Rritja e mundësive të biznesit mes SHBA dhe Shqipërisë...

Australi / Studiuesi shqiptar: Beteja me Covid ende nuk ka mbaruar

Ndërsa shtetet Evropianë janë në gatishmëri për të rihapur...

Mësues në Diasporë / Teuta Tabaku: Gjuha amtare, busulla ime

Teuta Tabaku është mësuese e Gjuhës Shqipe në Bursa të...

Greqi / Themelohet Komisioni i Biznesit Shqiptar në Athinë

Kristaq Konduri ka rrëzuar shumë mite, gjatë jetesës së...

Kanada / Covid-19, infermieria shqiptare: Duhet të kthehemi në normalitetet

Loreta Doga, infermiere shqiptare në Toronto të Kanadasë tregon...

Itali / Ambasadorja shqiptare: Sfidat post Covid në komunitetin shqiptar

Pas muajve të vështirë të mbylljes për emergjencën shëndetësore,...

Intervista / Aleks Çapaliku, trajneri më i mirë i shahut në Itali për 2019-ën

Aleks Çapaliku, nga Shkodra, ka hyrë në “Albo d’Oro...

Shqipëria para 30 vitesh në sytë e një gjermaneje

Adelheid Feilcke (sot Drejtuese e Departamentit të Europës në...

Një festival për filmin shqiptar në Kanada

Nora Marku është organizatore dhe programuese me vite përvojë...

Yuri Kim: Prioritet rritja e mundësive të biznesit mes SHBA dhe Shqipërisë 

“Rritja e mundësive të biznesit mes SHBA dhe Shqipërisë...

Australi / Studiuesi shqiptar: Beteja me Covid ende nuk ka mbaruar

Ndërsa shtetet Evropianë janë në gatishmëri për të rihapur...

Mësues në Diasporë / Teuta Tabaku: Gjuha amtare, busulla ime

Teuta Tabaku është mësuese e Gjuhës Shqipe në Bursa të...

Greqi / Themelohet Komisioni i Biznesit Shqiptar në Athinë

Kristaq Konduri ka rrëzuar shumë mite, gjatë jetesës së...

Kanada / Covid-19, infermieria shqiptare: Duhet të kthehemi në normalitetet

Loreta Doga, infermiere shqiptare në Toronto të Kanadasë tregon...

Të fundit

Mirënjohje nga emigrantët shqiptarë për ambasadoren e kryebashkiakun e Athinës

Kjo histori e veçantë, jo aktuale e megjithatë koherente ka mjaft arsye të shpaloset në detaje, madje jo kur ndodhi, por pikërisht sot. Ndërsa...

Lamtumirë At Arthur Liolin

Me hidhërim e mora lajmin e ikjes nga kjo botë të At Arthur Liolinit. Iku në qiell një Shenjt.  E kishim takuar disa herë...

Ndahet nga jeta At Arthur Liolini, kancelar i Kishës Ortodokse Shqiptare në SHBA

At Arthur Liolini, kancelar i Kishës Ortodokse Shqiptare në SHBA, ka ndërruar jetë në moshën 80 vjeçare. Lajmi është publikuar nga Mitropolia e Shenjtë në...

Zvicër/ “Një varg, një këngë, një tufë lule për Dritëroin”

Ky është titulli i aktivitetit me nxënësit e Shkollës Shqipe në Zvicër i cili do të mbahet në datën 1 tetor . Një event...

Itali/ Edicioni i II i paradës së kostumeve dhe muzikës tradicionale shqiptare

Më 23 shtator, Qendra Kulturore Artistike Shqiptare “Margarita Xhepa" rreth orës 15:00', për të dytin vit radhazi të këtij aktiviteti të madh, hapi paradën...