Aktivitete

E diel, 28 Shkurt, 2021
E diel, 28 Shkurt, 2021

Aktivitete

SHBA/ Shkolla Shqipe “Alba Life” festoi 13 të Vjetorin e Pavarësisë së Kosovës

Nga Kozeta Zylo Nxënësit dhe mësuesit e Shkollës Shqipe “Alba...

SHBA/ Koncerti “Vendi im”, Aida Gashi: Muzikë 100 % shqiptare

Koncerti “Vendi im” që bën bashkë Diasporën shqiptare në...

Konkursi kombëtar i shkrimit të shkurtër nga UNICEF dhe MED

UNICEF Albania në bashkëpunim me MDA organizon konkursin kombëtar...

SHBA/ Universiteti “DePaul” takim virtual për “The Hidai “Eddie” Bregu”

Universiteti "DePaul" organizon një takim online për të nderuar...

SHBA/ “Vendi im”, koncerti që do të bashkojë artistët e Diasporës

“Vendi im” është koncerti që do të bashkojë artistët...

“Connect Albania”, një projekt që do të zbulojë energji të reja në Diasporë

Në kuadër të Programit “Angazhimi i Diasporës Shqiptare në...

“Connect Albania”/ Një mekanizëm i ri për të investuar në Shqipëri

Në kuadër të Programit "Angazhimi i Diasporës Shqiptare në...

Nisma “Dhuro libra”, për shqiptarët që vuajnë heqjen e lirisë jashtë vendit

Letërsia shemb muret, mbi të gjitha në burg. Nisur...

Pandemia, “Takimi i mjekësisë në Diasporë” do të mbahet më 24 shkurt

Më 24 shkurt 2021 do të organizohet takimi i...

Lituani/ Violinisti shqiptar në gjysmë-finalen e konkursit ndërkombëtar

Konkursi ndërkombëtar i violinës në Lituani, "Jascha Heifetz" ka...

SHBA/ Shkolla Shqipe “Alba Life” festoi 13 të Vjetorin e Pavarësisë së Kosovës

Nga Kozeta Zylo Nxënësit dhe mësuesit e Shkollës Shqipe “Alba...

SHBA/ Koncerti “Vendi im”, Aida Gashi: Muzikë 100 % shqiptare

Koncerti “Vendi im” që bën bashkë Diasporën shqiptare në...

Konkursi kombëtar i shkrimit të shkurtër nga UNICEF dhe MED

UNICEF Albania në bashkëpunim me MDA organizon konkursin kombëtar...

SHBA/ Universiteti “DePaul” takim virtual për “The Hidai “Eddie” Bregu”

Universiteti "DePaul" organizon një takim online për të nderuar...

SHBA/ “Vendi im”, koncerti që do të bashkojë artistët e Diasporës

“Vendi im” është koncerti që do të bashkojë artistët...

“Connect Albania”, një projekt që do të zbulojë energji të reja në Diasporë

Në kuadër të Programit “Angazhimi i Diasporës Shqiptare në...

“Connect Albania”/ Një mekanizëm i ri për të investuar në Shqipëri

Në kuadër të Programit "Angazhimi i Diasporës Shqiptare në...

Nisma “Dhuro libra”, për shqiptarët që vuajnë heqjen e lirisë jashtë vendit

Letërsia shemb muret, mbi të gjitha në burg. Nisur...

Pandemia, “Takimi i mjekësisë në Diasporë” do të mbahet më 24 shkurt

Më 24 shkurt 2021 do të organizohet takimi i...

Lituani/ Violinisti shqiptar në gjysmë-finalen e konkursit ndërkombëtar

Konkursi ndërkombëtar i violinës në Lituani, "Jascha Heifetz" ka...

Të fundit

Danimarkë/ Edmont Ala, nga refugjat në nominimin për Berlinske’s Talent

34-vjeçari Edmont Ala filloi jetën e tij në Danimarkë si një fëmijë refugjat në kampin Sandholm, ku iku me prindërit e tij nga ish...

NYT/ Vaksinimi, në vend të parë Izraeli. Ja ku renditet Shqipëria

Më shumë se 234.1 milion doza vaksinash janë administruar në të gjithë botën, e barabartë me 3.1 doza për çdo 100 njerëz. Ekziston tashmë...

Arber Bullakaj zgjidhet në organin e lartë drejtues politik në Zvicër

Në konferencën e sotme vjetore të Migrantëve Socialdemokratë të PS Zvicër u zgjodhën dy përfaqësues për Këshillin Drejtues të Partisë Socialdemokrate të Zvicrës. Për...

Zamputti, studiuesi që la trashëgim një vepër të vëllimshme letrare mbi shqipen

Më 28 shkurt kujtojmë studiuesin e madh prof. Injac Zamputtin, në përvjetorin e vdekjes. Ndërroi jetë në Tivoli, pranë Romës më 28 shkurt 1998....

“Future Nostalgia” i Dua Lipa tashmë “Platinum” në Britani

Albumi i këngtares së njohur shqitare, Dua Lipa vazhdon ende të vlerësohet. Së fundi albumi “Future Nostalgia” është vlerësuar si albumi më i dëgjuar...