Botime në Diasporë

E martë, 16 Gusht, 2022
E martë, 16 Gusht, 2022

Botime në Diasporë

Botime në Diasporë / Në Vjenën e 1914 botohej “ALBANIEN”

“ALBANIEN” ishte një revistë e përmuajshme politike, shoqërore, historike,...

SHBA 1918 / Dielli botonte suplementin “THE ADRIATIC REVIEW”

“THE ADRIATIC REVIEW” ishte një revistë politike, shoqërore, kulturore...

Botime në Diasporë/ “FLAMURI I SHQIPERIS” botohej në dy gjuhë më 1904-ën

“FLAMURI I SHQIPERIS = LA BANDIERA ALBANESE”  ishte një...

Botime në Diasporë/ “BULLETIN ALBANAIS” botohej në frengjisht më 1919-ën

“BULLETIN ALBANAIS” (Buletini shqiptar) ishte një e përkohshme politike...

Botime në Diasporë/ Më 1907 në Buenos Aires dilte “Lega Albanese”

Një ndër periodikët e shumë të botuar në Diasporë...

Botime në Diasporë/ “SHCYPTARI”, kalendari i botuar në Napoli më 1904-ën

"SHCYPTARI" ishte kalendari i botuar në vitin 1904 në...

Botime në Diasporë/ “Abetarea sqipe” e Jovani Risto Lazit Terova në Bukuresht

“Abetarea sqipe” punuar prej Jovani Risto Lazit Terova dhe...

Botime në Diasporë/ Gazeta “Opinga” dhe jehona e saj në kryeqytetin francez

Gazeta e përmuajshme “Opinga” u botua në Paris në...

Botime në Diasporë/ “Këndime për shkollat e para” e Lumo Skëndos në 1910

Mit'hat Frashëri njihet për krijimtarinë e tij dhe publicistikën...

Botime në Diasporë / Në Vjenën e 1914 botohej “ALBANIEN”

“ALBANIEN” ishte një revistë e përmuajshme politike, shoqërore, historike,...

SHBA 1918 / Dielli botonte suplementin “THE ADRIATIC REVIEW”

“THE ADRIATIC REVIEW” ishte një revistë politike, shoqërore, kulturore...

Botime në Diasporë/ “FLAMURI I SHQIPERIS” botohej në dy gjuhë më 1904-ën

“FLAMURI I SHQIPERIS = LA BANDIERA ALBANESE”  ishte një...

Botime në Diasporë/ “BULLETIN ALBANAIS” botohej në frengjisht më 1919-ën

“BULLETIN ALBANAIS” (Buletini shqiptar) ishte një e përkohshme politike...

Botime në Diasporë/ Më 1907 në Buenos Aires dilte “Lega Albanese”

Një ndër periodikët e shumë të botuar në Diasporë...

Botime në Diasporë/ “SHCYPTARI”, kalendari i botuar në Napoli më 1904-ën

"SHCYPTARI" ishte kalendari i botuar në vitin 1904 në...

Botime në Diasporë/ “Abetarea sqipe” e Jovani Risto Lazit Terova në Bukuresht

“Abetarea sqipe” punuar prej Jovani Risto Lazit Terova dhe...

Botime në Diasporë/ Gazeta “Opinga” dhe jehona e saj në kryeqytetin francez

Gazeta e përmuajshme “Opinga” u botua në Paris në...

Botime në Diasporë/ “Këndime për shkollat e para” e Lumo Skëndos në 1910

Mit'hat Frashëri njihet për krijimtarinë e tij dhe publicistikën...

Të fundit

Daily Mail: Mbi 4 mijë shqiptarë kanë mbërritur në Britani me gomone këtë vit

Gazeta britanike “Daily Mail” raporton se deri tani, këtë vit, më shumë se 4000 shqiptarë kanë kaluar kanalin e La Manshit për të mbërritur...

Njohja e patentave nga Arabia Saudite, marrëveshja hyn në fuqi pas një muaji

Kanë përfunduar procedurat e marrëveshjes për njohjen reciproke të patentave mes Shqipërisë dhe Mbretërisë së Arabisë Saudite. Ministria për Evropën dhe Punët e Jashtme njofton...

Emigrantët shqiptarë nisin kthimin drejt Greqisë, ja situata në 24 orët e fundit

Pas pushimeve në vendlindje emigrantët shqiptarë kanë nisur kthimin drejt shtetit grek. Pranë pikës së kalimit kufitar Kakavijë, gjatë ditës së sotme nuk janë shënuar...

Foto/ Ky është i riu shqiptar që humbi jetën në aksidentin tragjik në Itali

Ky është 19-vjeçari Xhuliano Këllici, shqiptari që humbi jetën mbrëmjen e së shtunës në një aksident tragjik në Treviso të Italisë. Mediat italiane shkruajnë Xhuljano...

15 gusht 1920 mbahej në Lushnje Kongresi i parë Arsimor

Pas fitores ushtarake e politike në Vlorë dhe çlirimit të tokave shqiptare të Veriut e të Verilindjes, u krijuan kushtet për t’u marrë më...