Botime në Diasporë

E hënë, 15 Gusht, 2022
E hënë, 15 Gusht, 2022

Botime në Diasporë

Botime në Diasporë/ 1901, në Beograd botohej gazeta “TOSKA”

Gazeta “TOSKA” botohej në vitin 1901 në Beograd. Drejtues...

Botime në Diasporë/ Më 1910-ën botohej “L’ALBANIA NELL’ORA DEL RISORGIMENTO”

L’ALBANIA NELL’ORA DEL RISORGIMENTO (Shqipëria në orën e rilindjes)...

Botime në Diasporë/ Më 1915-ën në Chicago botohej “THE ALBANIAN ERA”

“THE ALBANIAN ERA” ishte një revistë politike, shoqërore, historike,...

Botime në Diasporë/ “ILI I ARBREŠVET” botohej në Cozenza më 1896-ën

“ILI I ARBREŠVET” ishte një revistë italo-shqiptare. Kjo revistë...

Botime në Diasporë/ 1 janar 1909 botohej revista “DITURIJA”

“DITURIJA” ishte një ndër revistat më voluminoze të botuara...

Botime në Diasporë/ 1900, “KALENDARI I MALEVE”, botohej në Bruksel nga Konica

“KALENDARI I MALEVE” ishtë një botim i përvitshëm, i...

Botime në Diasporë/ Prill 1909, “VIATA ALBANO – ROMANA” botohej në Rumani

“VIATA ALBANO – ROMANA” = (Jeta shqiptare-Rumune) ishte një...

Botime në Diasporë/ Prill 1904, botohej në Itali revista “PRO ALBANIA”

“PRO ALBANIA - PRO SHQIPËRIA” ishte një revistë e...

Botime në Diasporë/ “Lajmet e komisis letrare shqipe” botohej në Vjenë më 1918

“Lajmet e komisis letrare shqipe” ishte një gazetë e...

Botime në Diasporë/ Romë 1940, botohej revista e ilustruar “ALBANIA-SHQIPNI”

“ALBANIA-SHQIPNI” ishte një revistë ndryshe nga të tjerat, sepse...

Botime në Diasporë/ 1901, në Beograd botohej gazeta “TOSKA”

Gazeta “TOSKA” botohej në vitin 1901 në Beograd. Drejtues...

Botime në Diasporë/ Më 1910-ën botohej “L’ALBANIA NELL’ORA DEL RISORGIMENTO”

L’ALBANIA NELL’ORA DEL RISORGIMENTO (Shqipëria në orën e rilindjes)...

Botime në Diasporë/ Më 1915-ën në Chicago botohej “THE ALBANIAN ERA”

“THE ALBANIAN ERA” ishte një revistë politike, shoqërore, historike,...

Botime në Diasporë/ “ILI I ARBREŠVET” botohej në Cozenza më 1896-ën

“ILI I ARBREŠVET” ishte një revistë italo-shqiptare. Kjo revistë...

Botime në Diasporë/ 1 janar 1909 botohej revista “DITURIJA”

“DITURIJA” ishte një ndër revistat më voluminoze të botuara...

Botime në Diasporë/ 1900, “KALENDARI I MALEVE”, botohej në Bruksel nga Konica

“KALENDARI I MALEVE” ishtë një botim i përvitshëm, i...

Botime në Diasporë/ Prill 1909, “VIATA ALBANO – ROMANA” botohej në Rumani

“VIATA ALBANO – ROMANA” = (Jeta shqiptare-Rumune) ishte një...

Botime në Diasporë/ Prill 1904, botohej në Itali revista “PRO ALBANIA”

“PRO ALBANIA - PRO SHQIPËRIA” ishte një revistë e...

Botime në Diasporë/ “Lajmet e komisis letrare shqipe” botohej në Vjenë më 1918

“Lajmet e komisis letrare shqipe” ishte një gazetë e...

Botime në Diasporë/ Romë 1940, botohej revista e ilustruar “ALBANIA-SHQIPNI”

“ALBANIA-SHQIPNI” ishte një revistë ndryshe nga të tjerat, sepse...

Të fundit

Daily Mail: Mbi 4 mijë shqiptarë kanë mbërritur në Britani me gomone këtë vit

Gazeta britanike “Daily Mail” raporton se deri tani, këtë vit, më shumë se 4000 shqiptarë kanë kaluar kanalin e La Manshit për të mbërritur...

Njohja e patentave nga Arabia Saudite, marrëveshja hyn në fuqi pas një muaji

Kanë përfunduar procedurat e marrëveshjes për njohjen reciproke të patentave mes Shqipërisë dhe Mbretërisë së Arabisë Saudite. Ministria për Evropën dhe Punët e Jashtme njofton...

Emigrantët shqiptarë nisin kthimin drejt Greqisë, ja situata në 24 orët e fundit

Pas pushimeve në vendlindje emigrantët shqiptarë kanë nisur kthimin drejt shtetit grek. Pranë pikës së kalimit kufitar Kakavijë, gjatë ditës së sotme nuk janë shënuar...

Foto/ Ky është i riu shqiptar që humbi jetën në aksidentin tragjik në Itali

Ky është 19-vjeçari Xhuliano Këllici, shqiptari që humbi jetën mbrëmjen e së shtunës në një aksident tragjik në Treviso të Italisë. Mediat italiane shkruajnë Xhuljano...

15 gusht 1920 mbahej në Lushnje Kongresi i parë Arsimor

Pas fitores ushtarake e politike në Vlorë dhe çlirimit të tokave shqiptare të Veriut e të Verilindjes, u krijuan kushtet për t’u marrë më...