Arbëresh

E premte, 28 Janar, 2022
E premte, 28 Janar, 2022

Arbëresh

Arbëresh / Mario Massaro, rilindësi i fundit i Kieutit

Mario Massaro u lind më 10 shtator të vitit...

Arbëria një muze në miniaturë për kulturën dhe traditat

Një Arbëri në miniaturë është ndërtuar dhe shpallur këto...

“Këngët e Milosaos”, dashurinë apo atdheun?

Më 30 qershor të vitit 1836, Jeronim De Rada...

Grupi “Skanderband405” sjellin “Si passer”, tekst arbëresh dhe muzikë reggae

Të eksperimentosh me vargjet arbëreshe dhe muzikën reggae. Po...

Foto dite / Kur Çabej vizitonte Horën e Arbëreshëve

Eqrem Çabej në një foto të rrallë të fillim...

Piero Scutari një arbëresh që promovon vlerat shqiptare në Bashkimin Europian

Piero Scutari është arbëreshi që promovon vlerën e paqes...

Kultura arbëreshe pjesë e guidave turistike italiane

Në udhëzuesin e ri të Komunës së Civita-s, për...

QSPA memorandum bashkëpunimi me Akademinë e Studimeve Albanologjike

Këtë të premte në Tiranë, në mjediset e QSPA-së,...

Sot 109 vjetori i shkrimtarit me origjinë arbëreshe, Ernesto Sabato

109 vjet më parë, më 24 qershor të vitit...

Arbëresh / Karmen Kandreva, poeti i krenarisë etnike dhe i angazhimit social

Shkrimtar e pedagog arbëresh nga Shën Japku (San Giaccomo...

Arbëresh / Mario Massaro, rilindësi i fundit i Kieutit

Mario Massaro u lind më 10 shtator të vitit...

Arbëria një muze në miniaturë për kulturën dhe traditat

Një Arbëri në miniaturë është ndërtuar dhe shpallur këto...

“Këngët e Milosaos”, dashurinë apo atdheun?

Më 30 qershor të vitit 1836, Jeronim De Rada...

Grupi “Skanderband405” sjellin “Si passer”, tekst arbëresh dhe muzikë reggae

Të eksperimentosh me vargjet arbëreshe dhe muzikën reggae. Po...

Foto dite / Kur Çabej vizitonte Horën e Arbëreshëve

Eqrem Çabej në një foto të rrallë të fillim...

Piero Scutari një arbëresh që promovon vlerat shqiptare në Bashkimin Europian

Piero Scutari është arbëreshi që promovon vlerën e paqes...

Kultura arbëreshe pjesë e guidave turistike italiane

Në udhëzuesin e ri të Komunës së Civita-s, për...

QSPA memorandum bashkëpunimi me Akademinë e Studimeve Albanologjike

Këtë të premte në Tiranë, në mjediset e QSPA-së,...

Sot 109 vjetori i shkrimtarit me origjinë arbëreshe, Ernesto Sabato

109 vjet më parë, më 24 qershor të vitit...

Arbëresh / Karmen Kandreva, poeti i krenarisë etnike dhe i angazhimit social

Shkrimtar e pedagog arbëresh nga Shën Japku (San Giaccomo...

Të fundit

Medalioni i parë i Gjergj Kastritot Skënderbeut nga viti 1449 që ruhet në Zagreb

Studimet dhe hulumtimet shkencore për epokën e Skenderbeut, po japin rezultate të reja në fusha dhe lëmi të ndryshme, për të cilat më parë...

Britania heq kufizimet anti-COVID-19

Britania e Madhe duke filluar nga sot ka hequr masat kundër koronavirusit të ri (COVID-19), përveç izolimit në rast infektimi. Në njoftimin nga Ministria e...

30 milionë euro për Armando Brojën, lojtari shqiptar më i paguar

Armando Broja është lojtari shqiptar më i kërkuar i momentit. Sulmuesi i Kombëtares shqiptare po shkëlqen me Southampton këtë sezon në Premier League dhe...

EMA miraton pilulën e parë kundër COVID

Agjencia Evropiane e Barnave (EMA) njoftoi të enjten se ka miratuar pilulën anti-COVID-19 të Pfizerit, Paxlovid, duke u bërë ilaçi i parë antiviral që...

Dy shqiptarë të nominuar për “iHeart Radio Music Awards 2022”

Nominimet për çmimet e iHeartRadio Music Awards 2022 u shpallën të enjten nga iHeartMedia dhe FOX Entertainment. Çmimet muzikore iHeartRadio nderojnë artistët dhe këngët më...