Shoqata

E enjte, 29 Shkurt, 2024
E enjte, 29 Shkurt, 2024

Shoqata

Historia e shqiptarëve të Rumanisë

Shqiptarët e Rumanisë janë një pakicë etnike që, sipas...

Sot 142 vjetori i Lidhjes Shqiptare të Prizrenit

10 qershori i vitit 1878 është një nga ditët...

SHBA / Polici shqiptar përballë protestave në Nju Jork

Pandemia e shkaktuar nga Koronavirusi nxorri në pah punën...

Themelohet një shoqatë e re shqiptare në Zvicër

Këtë fundjavë në qytetin Biel-Bienne të Zvicrës u themelua...

Kroaci/ Në prefekturën e Splitit dhe Dalmacisë hapet zyra e bashkësisë shqiptare

Shqiptarët që jetojnë në prefekturën e Splitit dhe të...

SHBA / Organizata shqiptare dhuron maska dhe pajisje mbrojtëse për spitalin  

‘Albanians Fighting Cancer’ organizata shqiptare në Boston, SHBA u...

SHBA / Vatra dhe fushata historike për shpëtimin e Shqipërisë

Federata Panshqiptare e Amerikës "Vatra" po e ndiqte me...

Amerikanët pelegrinazh te shtatorja e Nënë Terezës në Nju Jork

Shtatorja e shenjtores Nënë Terezë në qytetin e Bruklinit...

KKD/ Brikena Muharremi: Peticioni për të drejtën e votës së Diasporës, vendimtar

Brikena Muharremi anëtare e Këshillit Koordinues të...

Kanada/ Avokatët shqiptarë: Ja ndryshimet në praktikat ligjore gjatë COVID- 19

Derisa shumë avokatë nëpër botë po ndajnë kohën e...

Historia e shqiptarëve të Rumanisë

Shqiptarët e Rumanisë janë një pakicë etnike që, sipas...

Sot 142 vjetori i Lidhjes Shqiptare të Prizrenit

10 qershori i vitit 1878 është një nga ditët...

SHBA / Polici shqiptar përballë protestave në Nju Jork

Pandemia e shkaktuar nga Koronavirusi nxorri në pah punën...

Themelohet një shoqatë e re shqiptare në Zvicër

Këtë fundjavë në qytetin Biel-Bienne të Zvicrës u themelua...

Kroaci/ Në prefekturën e Splitit dhe Dalmacisë hapet zyra e bashkësisë shqiptare

Shqiptarët që jetojnë në prefekturën e Splitit dhe të...

SHBA / Organizata shqiptare dhuron maska dhe pajisje mbrojtëse për spitalin  

‘Albanians Fighting Cancer’ organizata shqiptare në Boston, SHBA u...

SHBA / Vatra dhe fushata historike për shpëtimin e Shqipërisë

Federata Panshqiptare e Amerikës "Vatra" po e ndiqte me...

Amerikanët pelegrinazh te shtatorja e Nënë Terezës në Nju Jork

Shtatorja e shenjtores Nënë Terezë në qytetin e Bruklinit...

KKD/ Brikena Muharremi: Peticioni për të drejtën e votës së Diasporës, vendimtar

Brikena Muharremi anëtare e Këshillit Koordinues të...

Kanada/ Avokatët shqiptarë: Ja ndryshimet në praktikat ligjore gjatë COVID- 19

Derisa shumë avokatë nëpër botë po ndajnë kohën e...

Të fundit

Parlamenti Britanik fokus te rinia shqiptare, prezanton projektin “Gjenerata e ardhshme në Shqipëri”

Ditën e martë më 27 shkurt 2024, në Dhomën e Komunave të vendosur në ndërtesën madhështore të House of Parlamenti, Westminster në Londër, u...

Shpallen fituesit e tregimeve arbëreshe më të mira në konkursin: “Krenarbëria”

Sot u mbajt ceremonia e ndarjes së çmimeve të edicionit të parë të konkursit “Krenarbëria”, i cili u organizua nga Qendra e Studimeve dhe...

Në shërbim të gjuhës shqipe!

Të dielën me datë 25 shkurt 2024, anëtarët e Kryesisë dhe përfaqësuesit kantonalë, mësues dhe prindër të “Shkollës Shqipe” në Zvicër u bënë bashkë...

Kongresmenja Ocasio-Cortez: Do të luftoj që të miratohet rezoluta për ndëshkimin e krimeve të luftës së Kosovës  

Si përfaqësuesja e SHBA-së e një distrikti të Kongresit me shumicë shqiptare, e ftuara speciale e ngjarjes, kongresmenja Alexandra Ocasio-Cortez bëri thirrje për t'i...

Mark Gjonaj: 16 vite Kosovë e Pavarur, Serbia të mos provokojë por të dënojë kriminelët e luftës

16 vjetori i Pavarësisë së Kosovës në ambientet e Bashkisë së New York-ut nu ishte vetëm një moment festimesh, poer edhe nje moment reflektimi....