Shoqata

E shtunë, 20 Prill, 2024
E shtunë, 20 Prill, 2024

Shoqata

Kanada / Në këshillin bashkiak të Winnipeg flitet herë të parë shqip

Në bashkinë e Winnipeg në Kanada, këshilltarët, Brian Mayes,...

Kanada/ Shoqata më e re shqiptare në Winipeg dhe sfida për ruajtjen e kulturës

Shoqata Shqiptaro-Kanadeze e Manitobës në Winnpeg është shoqata më...

Gjermani / URACult, një shoqatë ambicioze që lidh gjenaratat dhe kulturat

URACult e.V. është një shoqatë e re që bën...

Australi / Si e ka ndryshuar Covid jetën në komunitetin shqiptar

Covid 19 ka ndryshuar stilin e jetës, jemi të...

SHBA / Shqiptarët e Michigan aktivitete për ruajtjen e traditës

Ndonëse kanë krijuar një jetë të re larg vendlindjes,...

Shoqata “Gjergj Fishta” organizon “Albanian Auto-Show” në Detroit

"Albanian Auto-Show" është një traditë e krijuar së fundmi...

SHBA: Protestuesit shqiptarë për dy ditë me radhë tregojnë mbështetje për NYPD

Protestuesit shqiptar për të dytën ditë me radhë,( e...

Zyrtarizohet Komuniteti Shqiptar në Greqi, gjykata e Athinës miraton statutin

Mesazh uniteti, integrimi të kompletuar dhe bashkëveprimi në të...

Historia / Shqiptarja që ndërmjetësoi për mjekimin e 2 800 fëmijëve në Austri

Fatime Blakaj që prej vitit 1992 përkujdeset që fëmijët...

Kanada / Në këshillin bashkiak të Winnipeg flitet herë të parë shqip

Në bashkinë e Winnipeg në Kanada, këshilltarët, Brian Mayes,...

Kanada/ Shoqata më e re shqiptare në Winipeg dhe sfida për ruajtjen e kulturës

Shoqata Shqiptaro-Kanadeze e Manitobës në Winnpeg është shoqata më...

Gjermani / URACult, një shoqatë ambicioze që lidh gjenaratat dhe kulturat

URACult e.V. është një shoqatë e re që bën...

Australi / Si e ka ndryshuar Covid jetën në komunitetin shqiptar

Covid 19 ka ndryshuar stilin e jetës, jemi të...

SHBA / Shqiptarët e Michigan aktivitete për ruajtjen e traditës

Ndonëse kanë krijuar një jetë të re larg vendlindjes,...

Shoqata “Gjergj Fishta” organizon “Albanian Auto-Show” në Detroit

"Albanian Auto-Show" është një traditë e krijuar së fundmi...

SHBA: Protestuesit shqiptarë për dy ditë me radhë tregojnë mbështetje për NYPD

Protestuesit shqiptar për të dytën ditë me radhë,( e...

Zyrtarizohet Komuniteti Shqiptar në Greqi, gjykata e Athinës miraton statutin

Mesazh uniteti, integrimi të kompletuar dhe bashkëveprimi në të...

Historia / Shqiptarja që ndërmjetësoi për mjekimin e 2 800 fëmijëve në Austri

Fatime Blakaj që prej vitit 1992 përkujdeset që fëmijët...

Të fundit

At Bellusci kujton në 100-vjetorin e lindjes profesorin e madh Jup Kastrati

Arbëreshi At Antonio Bellusci, kujton mikun e tij me rastin e 100- vjetorit të lindjes së tij me anë të një interviste. At Bellusci, sot...

Ramë Lahaj dhe Dëshira Ahmeti shkelqejnë në koncertin e ST. George Theater

Diaspora shqiptaro-amerikane nga zonat e trishtetëshit New York, New Jersey, Connecticut dhe më gjerë morën pjesë në koncertin gala që u shfaq në “St....

“Hënë e përgjakur” eklips në New York  

Eklipsi kaloi dhe pranë Shkollës sonë “Susan E. Wagner” high school dhe natyrisht kureshtjen e kisha të padurueshme. I vura syzet dhe unë pashë...

“Mama Klorin” një histori universale emigracioni

Pak ditë më parë në ambientet e Universitetit New York College, në Athinë, u zhvillua promovimi i projektit “Mama Klorin”, me ideatore artisten Doreida...

SHBA/ Më 19 maj në New York mbahet panairi i tretë “Gjergj Kastrioti Skënderbeu”

Për të tretin vit radhazi do të organizohet në New York panairi shqiptar “Gjergj Kastrioti Skënderbeu”. Kjo traditë festive nisi në vitin 2022 me rastin...