Aktualitet

E diel, 23 Qershor, 2024
E diel, 23 Qershor, 2024

Aktualitet

Ekipi i gastronomit tetovar, në shërbim të popullatës gjermane

Djaloshi tetovar me vendbanim në Gjermani, Armin...

Tre shqiptarë synojnë suksesin botëror me startup “Ipervox”

E ardhmja e shërbimit të klientëve online quhet Ipervox. Një startup...

“Code for Albania”, programi i studentëve shqiptarë në Amerikë

Ori Hoxha, 25 vjeçari që po specializohet në fushën...

SHBA / Shkencëtarja shqiptare Donjeta Gjuka mesazh për bashkëkombasit

Shkencëtarja shqiptare në SHBA, Donjeta Gjuka, e cila studjon...

Forumi Ekonomik Mbarë-Shqiptar propozim qeverive për masa ndaj situatëse

Forumi Ekonomik Mbarë-Shqiptar nëpërmjet një letër publike dërguar kryeministrave...

Gazeta austriake shkruan për aksion solidar të vëllezërve shqiptarë

Situata e vështirë e krijuar nga koronavirusi ka bërë...

Gjermani: Mjeku shqiptar tregon situatën e krijuar nga Covid-19

Mjeku shqiptar, Arjan Mullahi, Shefi i Klinikës...

Greqia i kërkon 600 maska, shqiptarja mahnit me veprimin human

Epidemia e Covid-19 kërkon higjenë maksimale dhe...

Ekipi i gastronomit tetovar, në shërbim të popullatës gjermane

Djaloshi tetovar me vendbanim në Gjermani, Armin...

Tre shqiptarë synojnë suksesin botëror me startup “Ipervox”

E ardhmja e shërbimit të klientëve online quhet Ipervox. Një startup...

“Code for Albania”, programi i studentëve shqiptarë në Amerikë

Ori Hoxha, 25 vjeçari që po specializohet në fushën...

SHBA / Shkencëtarja shqiptare Donjeta Gjuka mesazh për bashkëkombasit

Shkencëtarja shqiptare në SHBA, Donjeta Gjuka, e cila studjon...

Forumi Ekonomik Mbarë-Shqiptar propozim qeverive për masa ndaj situatëse

Forumi Ekonomik Mbarë-Shqiptar nëpërmjet një letër publike dërguar kryeministrave...

Gazeta austriake shkruan për aksion solidar të vëllezërve shqiptarë

Situata e vështirë e krijuar nga koronavirusi ka bërë...

Gjermani: Mjeku shqiptar tregon situatën e krijuar nga Covid-19

Mjeku shqiptar, Arjan Mullahi, Shefi i Klinikës...

Greqia i kërkon 600 maska, shqiptarja mahnit me veprimin human

Epidemia e Covid-19 kërkon higjenë maksimale dhe...

Të fundit

Fëmijët e Diasporës nisin shkollën verore “Jam Shqiptar”

Me pjesëmarrjen e 20 nxënësve nga diaspora shqiptare në Itali, ka nisur ditën e sotme shkolla verore “Jam Shqiptar”. Kjo nismë mbështetet nga Ministria...

Franca, vendi më i kërkuar nga shqiptarët për azil

Franca vijon të mbetet destinacioni kryesor ku shtetasit shqiptarë drejtohen për të kërkuar azil. Teksa në 2022 dhe 2023 një pjesë e konsiderueshme e shqiptarëve...

Lamtumirë At Antonio Bellushi, Bilbil i Gjuhës Shqipe dhe Arbërisë

Edhe pse të larguar 600 vjet më parë, pas vdekjes së Skënderbeut, Arbëreshët e Italisë nuk i harruan kurrë rrënjët e tyre të lashta. Arbëreshi...

Shuhet Atë Antonio Bellusci

Ditën e djeshme është ndarë nga jeta Atë Antonio Bellusci, hulumtuesi i përkushtuar i kulturës iliro-shqiptare, studimet etnografike të së cilit hodhë ndritë mbi...

Tiranë-Zagreb fluturime direkte deri në tetor 2024

Kompania ajrore e Kroacisë dhe anëtare e Star Alliance "Croatia Airlines" ka njoftuar se do të kryejë fluturime direkte Zagreb-Tiranë deri në muajin tetor...