Aktualitet

E diel, 23 Qershor, 2024
E diel, 23 Qershor, 2024

Aktualitet

Italia e ditëve të koronavirusit

Itali - Keti Biçoku Vetëm tre muaj më parë, kur...

Këshilla nga pedagogia shqiptare në Oxford: Ja pse sapuni vret virusin më mirë se alkooli

Detina Zalli është pedagoge shqiptare në Universitetin e Harvardit....

Mjeku shqiptar në Spanjë flet rreth situatës së krijuar nga COVID-19

Neurokirurgu i njohur shqiptar Kita Sallabanda Díaz, president i...

“Milano për Shqipërinë”, mjekët jashtë atdheut bashkë kundër koronavirus

Në një hapësirë virtuale, mjekë shqiptarë që...

Hektor Grazhdani: “Koronavirusi. Si të mbrohemi? Si ta luftojmë?

Hektor Grazhdani tregon për situatën e krijuar nga koronavirusi...

Itali / Futbollisti shqiptar preket nga koronavirusi, skuadra në karantinë

Koronavirusi nuk është kursyer as me futbollistët, të cilët...

Një gazetë në kohë “Kolere”

Botimi për herë të parë i një gazete është...

Super kompjuteri i krijuar nga biologët

Një projekt i udhëhequr nga biologët e...

Koronavirusi, Netflix dhe YouTube marrin vendimin për videot

Netflix dhe YouTube kanë njoftuar se do të reduktojnë...

Italia e ditëve të koronavirusit

Itali - Keti Biçoku Vetëm tre muaj më parë, kur...

Këshilla nga pedagogia shqiptare në Oxford: Ja pse sapuni vret virusin më mirë se alkooli

Detina Zalli është pedagoge shqiptare në Universitetin e Harvardit....

Mjeku shqiptar në Spanjë flet rreth situatës së krijuar nga COVID-19

Neurokirurgu i njohur shqiptar Kita Sallabanda Díaz, president i...

“Milano për Shqipërinë”, mjekët jashtë atdheut bashkë kundër koronavirus

Në një hapësirë virtuale, mjekë shqiptarë që...

Hektor Grazhdani: “Koronavirusi. Si të mbrohemi? Si ta luftojmë?

Hektor Grazhdani tregon për situatën e krijuar nga koronavirusi...

Itali / Futbollisti shqiptar preket nga koronavirusi, skuadra në karantinë

Koronavirusi nuk është kursyer as me futbollistët, të cilët...

Një gazetë në kohë “Kolere”

Botimi për herë të parë i një gazete është...

Super kompjuteri i krijuar nga biologët

Një projekt i udhëhequr nga biologët e...

Koronavirusi, Netflix dhe YouTube marrin vendimin për videot

Netflix dhe YouTube kanë njoftuar se do të reduktojnë...

Të fundit

Fëmijët e Diasporës nisin shkollën verore “Jam Shqiptar”

Me pjesëmarrjen e 20 nxënësve nga diaspora shqiptare në Itali, ka nisur ditën e sotme shkolla verore “Jam Shqiptar”. Kjo nismë mbështetet nga Ministria...

Franca, vendi më i kërkuar nga shqiptarët për azil

Franca vijon të mbetet destinacioni kryesor ku shtetasit shqiptarë drejtohen për të kërkuar azil. Teksa në 2022 dhe 2023 një pjesë e konsiderueshme e shqiptarëve...

Lamtumirë At Antonio Bellushi, Bilbil i Gjuhës Shqipe dhe Arbërisë

Edhe pse të larguar 600 vjet më parë, pas vdekjes së Skënderbeut, Arbëreshët e Italisë nuk i harruan kurrë rrënjët e tyre të lashta. Arbëreshi...

Shuhet Atë Antonio Bellusci

Ditën e djeshme është ndarë nga jeta Atë Antonio Bellusci, hulumtuesi i përkushtuar i kulturës iliro-shqiptare, studimet etnografike të së cilit hodhë ndritë mbi...

Tiranë-Zagreb fluturime direkte deri në tetor 2024

Kompania ajrore e Kroacisë dhe anëtare e Star Alliance "Croatia Airlines" ka njoftuar se do të kryejë fluturime direkte Zagreb-Tiranë deri në muajin tetor...