Aktualitet

E diel, 23 Qershor, 2024
E diel, 23 Qershor, 2024

Aktualitet

Gjermania rihap aplikimet për vizat e punës

Aktualisht dhjetëra mijëra vetë në vendet e Ballkanit Perëndimor...

Heroi kombëtar Gjergj Kastriot Skënderbeu në këngët arbëreshe

Në literaturën mbi Skënderbeun merret zakonisht si...

Një platformë që jep informacione të sakta mbi shëndetin dhe COVID-19

Nisur nga kërkesa e publikut shqiptar për...

Turqi / Mjekja shqiptare: Pakujdesia e njerëzve e ktheu COVID-19 në pandemi

Pandemia globale ka prekur tashmë edhe Turqinë. Numri total...

Ambasada e Zviceriane: Sektori i biznesit të konsiderojë efektet e pandemisë

Ambasada e Zvicrës në Shqipëri përmes një publikimi në...

Përgjysmohet tregu i makinave në Europë, Italia kryeson rënien, bie me 85%

Tregu europian i makinave u përgjysmua në...

Ambasada Gjermane ndihma për familjet në vështirësi në Tiranë

Me moton “Së bashku kundër Coronavirusit” shumë njerëz në...

SHBA/ Adriatik Spahiu flet për situatën e COVID-19 në Florida

Kryetari i degës së Vatrës në Florida,...

Angli / Futbollisti Shkodran Mustafi premton 16 vakte për familjet në nevojë

Mbrojtësi Shkodran Mustafi ka vendosur që për ditëlindjen e...

SHBA / Shqiptari ndihmon me ushqime falas ekipet në vijën e parë kundër COVID-19

Bujarisë së shqiptarit Premtim "Tim" Gjonbalaj në...

Gjermania rihap aplikimet për vizat e punës

Aktualisht dhjetëra mijëra vetë në vendet e Ballkanit Perëndimor...

Heroi kombëtar Gjergj Kastriot Skënderbeu në këngët arbëreshe

Në literaturën mbi Skënderbeun merret zakonisht si...

Një platformë që jep informacione të sakta mbi shëndetin dhe COVID-19

Nisur nga kërkesa e publikut shqiptar për...

Turqi / Mjekja shqiptare: Pakujdesia e njerëzve e ktheu COVID-19 në pandemi

Pandemia globale ka prekur tashmë edhe Turqinë. Numri total...

Ambasada e Zviceriane: Sektori i biznesit të konsiderojë efektet e pandemisë

Ambasada e Zvicrës në Shqipëri përmes një publikimi në...

Përgjysmohet tregu i makinave në Europë, Italia kryeson rënien, bie me 85%

Tregu europian i makinave u përgjysmua në...

Ambasada Gjermane ndihma për familjet në vështirësi në Tiranë

Me moton “Së bashku kundër Coronavirusit” shumë njerëz në...

SHBA/ Adriatik Spahiu flet për situatën e COVID-19 në Florida

Kryetari i degës së Vatrës në Florida,...

Angli / Futbollisti Shkodran Mustafi premton 16 vakte për familjet në nevojë

Mbrojtësi Shkodran Mustafi ka vendosur që për ditëlindjen e...

SHBA / Shqiptari ndihmon me ushqime falas ekipet në vijën e parë kundër COVID-19

Bujarisë së shqiptarit Premtim "Tim" Gjonbalaj në...

Të fundit

Fëmijët e Diasporës nisin shkollën verore “Jam Shqiptar”

Me pjesëmarrjen e 20 nxënësve nga diaspora shqiptare në Itali, ka nisur ditën e sotme shkolla verore “Jam Shqiptar”. Kjo nismë mbështetet nga Ministria...

Franca, vendi më i kërkuar nga shqiptarët për azil

Franca vijon të mbetet destinacioni kryesor ku shtetasit shqiptarë drejtohen për të kërkuar azil. Teksa në 2022 dhe 2023 një pjesë e konsiderueshme e shqiptarëve...

Lamtumirë At Antonio Bellushi, Bilbil i Gjuhës Shqipe dhe Arbërisë

Edhe pse të larguar 600 vjet më parë, pas vdekjes së Skënderbeut, Arbëreshët e Italisë nuk i harruan kurrë rrënjët e tyre të lashta. Arbëreshi...

Shuhet Atë Antonio Bellusci

Ditën e djeshme është ndarë nga jeta Atë Antonio Bellusci, hulumtuesi i përkushtuar i kulturës iliro-shqiptare, studimet etnografike të së cilit hodhë ndritë mbi...

Tiranë-Zagreb fluturime direkte deri në tetor 2024

Kompania ajrore e Kroacisë dhe anëtare e Star Alliance "Croatia Airlines" ka njoftuar se do të kryejë fluturime direkte Zagreb-Tiranë deri në muajin tetor...