Aktualitet

E shtunë, 20 Prill, 2024
E shtunë, 20 Prill, 2024

Aktualitet

SHBA/ Mjeku Skënder Driza: Pandemia është e paparashikueshme

Skënder Driza, mjek i përgjithshëm në New...

Çeki / Komuniteti shqiptar ndihma për qendrat mjekësore publike në Pragë

Anëtarët e Diasporës shqiptare kudo janë, çdo ditë e...

Gjermania rihap aplikimet për vizat e punës

Aktualisht dhjetëra mijëra vetë në vendet e Ballkanit Perëndimor...

Heroi kombëtar Gjergj Kastriot Skënderbeu në këngët arbëreshe

Në literaturën mbi Skënderbeun merret zakonisht si...

Një platformë që jep informacione të sakta mbi shëndetin dhe COVID-19

Nisur nga kërkesa e publikut shqiptar për...

Turqi / Mjekja shqiptare: Pakujdesia e njerëzve e ktheu COVID-19 në pandemi

Pandemia globale ka prekur tashmë edhe Turqinë. Numri total...

Ambasada e Zviceriane: Sektori i biznesit të konsiderojë efektet e pandemisë

Ambasada e Zvicrës në Shqipëri përmes një publikimi në...

Përgjysmohet tregu i makinave në Europë, Italia kryeson rënien, bie me 85%

Tregu europian i makinave u përgjysmua në...

Ambasada Gjermane ndihma për familjet në vështirësi në Tiranë

Me moton “Së bashku kundër Coronavirusit” shumë njerëz në...

SHBA/ Adriatik Spahiu flet për situatën e COVID-19 në Florida

Kryetari i degës së Vatrës në Florida,...

SHBA/ Mjeku Skënder Driza: Pandemia është e paparashikueshme

Skënder Driza, mjek i përgjithshëm në New...

Çeki / Komuniteti shqiptar ndihma për qendrat mjekësore publike në Pragë

Anëtarët e Diasporës shqiptare kudo janë, çdo ditë e...

Gjermania rihap aplikimet për vizat e punës

Aktualisht dhjetëra mijëra vetë në vendet e Ballkanit Perëndimor...

Heroi kombëtar Gjergj Kastriot Skënderbeu në këngët arbëreshe

Në literaturën mbi Skënderbeun merret zakonisht si...

Një platformë që jep informacione të sakta mbi shëndetin dhe COVID-19

Nisur nga kërkesa e publikut shqiptar për...

Turqi / Mjekja shqiptare: Pakujdesia e njerëzve e ktheu COVID-19 në pandemi

Pandemia globale ka prekur tashmë edhe Turqinë. Numri total...

Ambasada e Zviceriane: Sektori i biznesit të konsiderojë efektet e pandemisë

Ambasada e Zvicrës në Shqipëri përmes një publikimi në...

Përgjysmohet tregu i makinave në Europë, Italia kryeson rënien, bie me 85%

Tregu europian i makinave u përgjysmua në...

Ambasada Gjermane ndihma për familjet në vështirësi në Tiranë

Me moton “Së bashku kundër Coronavirusit” shumë njerëz në...

SHBA/ Adriatik Spahiu flet për situatën e COVID-19 në Florida

Kryetari i degës së Vatrës në Florida,...

Të fundit

At Bellusci kujton në 100-vjetorin e lindjes profesorin e madh Jup Kastrati

Arbëreshi At Antonio Bellusci, kujton mikun e tij me rastin e 100- vjetorit të lindjes së tij me anë të një interviste. At Bellusci, sot...

Ramë Lahaj dhe Dëshira Ahmeti shkelqejnë në koncertin e ST. George Theater

Diaspora shqiptaro-amerikane nga zonat e trishtetëshit New York, New Jersey, Connecticut dhe më gjerë morën pjesë në koncertin gala që u shfaq në “St....

“Hënë e përgjakur” eklips në New York  

Eklipsi kaloi dhe pranë Shkollës sonë “Susan E. Wagner” high school dhe natyrisht kureshtjen e kisha të padurueshme. I vura syzet dhe unë pashë...

“Mama Klorin” një histori universale emigracioni

Pak ditë më parë në ambientet e Universitetit New York College, në Athinë, u zhvillua promovimi i projektit “Mama Klorin”, me ideatore artisten Doreida...

SHBA/ Më 19 maj në New York mbahet panairi i tretë “Gjergj Kastrioti Skënderbeu”

Për të tretin vit radhazi do të organizohet në New York panairi shqiptar “Gjergj Kastrioti Skënderbeu”. Kjo traditë festive nisi në vitin 2022 me rastin...